Po dvou letech se na evropskou volejbalovou scénu vrací mistrovství starého kontinentu a čeští volejbalový příznivci mají jedinečnou příležitost být u toho. Česká republika je totiž jednou ze čtyř pořadatelských zemí šampionátu vedle Polska, Estonska a Finska, přičemž Final 4 bude hostit jihopolské město Katowice. Na našem území se uskuteční souboje v moravskoslezské metropoli Ostravě, která bude hostit základní skupinu B, ve které nebude chybět ani náš výběr vedený trenérským tandemem Novák-Kop, a některé zápasy vyřazovací části.

Ač se šampionát rozehrál již ve středu prvního září, zápasy ostravské skupiny odstartovaly až dnes. Našemu národnímu týmu přisoudil los týmy Běloruska, Bulharska, Itálie, Černé Hory a Slovinska. Ve všech týmech naší skupiny se budou po palubovce prohánět hráči, které je dobré sledovat a kteří jsou vycházejícími hvězdami volejbalového nebe. Pojďme tedy na to.

Bělorusko:

Pro výběr ze země posledního diktátorského režimu v Evropě to bude teprve čtvrtá účast na turnaji. Nejlepší umístění se datuje do roku 2013, kdy Bělorusové skončili na patnáctém místě. Ač je Bělorusko diktátorským režim nebo možná právě proto, dokáže produkovat spoustu dobrých hráčů, silově vybavených, kteří se prosazují i do evropských soutěží. Bělorusové o postup do play-off budou muset zabojovat s našim národním týmem a Černou Horou a k tomu popřípadě překvapit někoho z favoritů.

Koho sledovat ?

Svoji pozornost si určitě zaslouží Uladzislau Davyskiba. Téměř dvoumetrový smečař, který by ročníkově mohl hrát ještě juniorskou kategorii, ale navzdory tomu už má za sebou jeden rok v italské nejvyšší soutěži, kde je spoluhráčem Donovana Džavoronoka ve Vero Volley Monza. Je držitelem druhého místa ze Stříbrné evropské ligy z roku 2018 a v minulém ročníku A1 skončil se svým klubem na nepopulárním čtvrtém místě. Je to hráč se skvělým přehledem ve hře a pestrou zásobou útočných úderů. Bude jistě zajímavé sledovat jeho výkony v ostravské skupině.

FOTO: Alamy.com

Bulharsko:

Balkánský stát, jenž se chystá již na svou jubilejní třicátou účast na Mistrovství. Bulharsko je držitelem pěti medailí z mistroství Evropy, přičemž ta poslední, bronzová, se datuje do roku 2009, kdy tým kolem Nikolova a Kaziyského přetlačil v souboji o bronz ruskou „sbornou“. Dále má  tři bronzy jedno stříbro. Na předešlém Euru skončili Bulhaři o jedno místo mimo TOP 10. Určitě budou chtít odčinit předešlý neúspěch a spravit si letos chuť. Na turnaji startují proti Černé Hoře, a pokud jim to sedne, mohli by se stát „černým koněm“ celého Mistrovství.

Koho sledovat ?

Hráč, na kterého by měl být upřen zrak, je Asparuh Asparuhov. Tento jednadvacetiletý „kůlař“, hrající v italské nejvyšší soutěži za klub Verony, má před sebou jistě zářnou kariéru. Dalo by se říci, že je takovým „volejbalovým dítětem“ trenéra Radostina Stoycheva. Prošli spolu již dva kluby a Asparuhov za dobu svého odchodu z Bulharska ještě nezažil jiného hlavního trenéra. Stoychev v minulosti „vypiplal“ i  Mateye Kaziyského. Inu historie se v lecčem opakuje. Asparuhov má zatím mezi svými úspěchy bronz z bulharské soutěže a jedno stříbro z Poháru. Dá se očekávat, že ho velké úspěchy teprve čekají.

FOTO: Larastock.com 

Itálie:

Již tradiční účastník turnaje starého kontinentu a jeho šestinásobný vítěz již netrpělivě vyhlíží start prvního zápasu. Italové patří vždy k absolutní evropské i světové špičce jak ve výsledcích, tak i ve výchově mladých talentů. Minulé mistrovství zakončili na šestém místě. Letošní Euro Italové pojmou jako akci pro nabrání zkušeností pro mladé naděje, protože z jejich pohledu byl nejdůležitějším turnajem letoška Olympijský turnaj v Tokiu. Ve výběru tudíž budou chybět hvězdy jako Zaytsev nebo Juantorena. Do Ostravy z Itálie nepřicestuje žádný „třicátník“, nejstarším v kádru bude blokař Simone Anzani, kterému je dvacet devět let. Naopak nejmladším ve výpravě „squadry Azurri“ bude Alessandro Michieletto, levoruký smečař s výbornými předpoklady stát se nejlepším. I přes mladý věkový průměr má tým trenéra De Giorgiho kvalitu na to, aby se probojoval mezi TOP 8.

Koho sledovat ?

Alessandro Michieletto, nejmladší člen současného italského výběru, kadetský mistr světa a držitel stříbra z prestižní Ligy mistrů, má za sebou již zkušenosti z italské nejvyšší soutěže v níž obléká dres Trentina. Dobré volejbalové geny mu předal jeho otec Riccardo Michieletto, bývalý smečař, který „brázdil“ italská volejbalová kolbiště přes dvacet let. Alessandro startoval i na letošních olympijských hrách v Japonsku a většinu zápasu odehrál v základní sestavě. Jeho šikovná levačka je pro Italy velkým příslibem do budoucna, v budoucnu se ukáže, jak jsou tyto předpoklady správné. Michieletto se svojí „družinou“ vyzval k prvnímu zápasu turnaje nevyzpytatelné Bělorusy. Italové potvrdili úlohu favorita a zvítězili hladce tři nula na sety.

FOTO: Volleyball World 

Černá Hora:

Pro historicky mladý balkánský stát to bude teprve, stejně jako pro Bělorusko, druhá účast na mistrovství Evropy. V roce 2019 skončila reprezentace Černé Hory na osmnáctém místě. Černohorci preferují silový volejbal podobně jako další státy Balkánu (Srbsko, Bulharsko). Několik hráčů z výběru trenéra Bašiče hraje v zahraničních ligách. „Balkánci“ si podle papírových předpokladů zahrají o postup do eliminační fáze s Čechy a Bělorusy. Určitě jim nebude vadit obrat o body některého ze silnějších týmů.

Koho sledovat ?

Mozkem hry národního týmu Černé Hory je bezesporu Rajko Strugar, šestadvacetiletý nahrávač, jenž má zkušenosti z Francie, Slovenska, Švýcarska či Řecka, bude chtít dotáhnout svůj tým co nejdále v turnaji. V současnosti hraje v Íránu za klub Khatam Ardakan. K jeho přednostem patří přesná nahrávka a dobrý plachtící servis. Černohorci načnou svojí účast v Ostravě zápasem proti Bulharsku.

FOTO: Odbojka.me

Slovinsko:

Středoevropský stát, který má pouze dva miliony obyvatel, ale zato jeho volejbalové úspěchy posledních let počet obyvatel mnohonásobně převyšují. Slovincům se v „nároďáku“ sešla výborná generace, která má ve své sbírce dvě stříbra z ME z let 2015 a 2019 a čtvrté místo z letošní Volleyball Nations League. Tyto úspěchy dokazují, že i v takto malém prostředí s omezenými možnostmi se dají vychovávat kvalitní volejbalisté. Slovinský výběr se chystá na svoji již devátou účast na šampionátu a osmou v řadě a je stoprocentně favoritem jak skupiny B, tak celého ME. Nechme se překvapit, zda potvrdí svoji úlohu favoritů. Úvodní duel rozehraje země z bývalé Jugoslávie proti Čechům před kamerami ČT od 20:15.

Koho sledovat ?

Rok Možič, teprve devatenáctiletá vycházející „star“ původem z Mariboru. S mužským volejbalem začal v šestnácti letech v klubu OK Merku Maribor, odkud před letošní sezónou zamířil do města známého z příběhu o Romeovi a Julii, do Verony. S výškou dva metry a smečařským dosahem 360 cm patří mezi naděje světové volejbalové scény. Kvalitní útok spojený s dobrým podáním z něj dělá stabilního člena národního týmu. Dá se říci, že o něm ještě volejbaloví fandové v budoucnu uslyší.

FOTO: gettyimages

Česká Republika:

Češi pořádají ME přesně po dvaceti letech. V roce 2001 se šampionát uskutečnil také v ostravské multifunkční sportovní hale a tehdejší tým pod vedením Zdeňka Haníka byl kousíček od zisku bronzu. Každopádně jde o nejlepší výsledek za poslední dobu. Tím druhým nejlepším je účast ve čtvrtfinále v roce 2017 a konečné sedmé místo. Rozhodně by se letos nikdo nezlobil, kdyby domácí tento úspěch zopakovali. Následující týden ukáže, jak se tým okolo nahrávače Jakuba Janoucha popere se soupeři v základní skupině a případném play-off. Neúčast našeho elitního smečaře Donovana Džavoronoka, který letos odmítl reprezentovat, je jistě pro výběr citelnou ztrátou, ale takový už je sportovní život a svěřenci trenéra Nováka se s tím musí popasovat. Pro jistotu postupu do další fáze šampionátu musí naši hráči porazit Bělorusko s Černou Horou a bodovat s některým ze zbylých třech týmů, což není úplně nereálné. Jak již bylo zmíněno, start je naplánován na čtvrt na devět za účasti kamer České televize. Držme naší „squadře“ palce, ať se jim turnaj povede na výbornou.

Koho sledovat ?

Lukáš Vašina, nadějný smečař, držitel medailí z mládežnických turnajů a opora VK ČEZ Karlovarsko v Uniqa Extralize. Svými výkony z uplynulé extraligové sezóny si řekl o základní sestavu v národním týmu. Šikovnost v útočné fázi umí podpořit i dobrým skákaným servisem a hrou v poli a dobrým přehledem o hře. Kam povedou jeho kroky po příští sezóně? To je stále ještě ve hvězdách, ale jeho výkony před ostravským publikem by mohly hodně napovědět.

FOTO: IDNES

Celý turnaj spolupořádají čtyři země. Česko, Estonsko, Finsko a Polsko. Počet týmů je 24. Z každé skupiny postoupí čtyři týmy do osmifinále, týmy na pátém a šestém místě v turnaji končí. Finálové zápasy se uskuteční v jihopolských Katowicích. Akce je na programu od 1. do 19. září. Titul z minulého ME obhajuje reprezentace Srbska.

FOTO: CEV.lu

Autor: Vladimír Mikulenka