Tihle dva borci jsou momentálně nejstabilnějším českým párem na okruhu. Začínají společně sedmou sezonu v řadě. Rozhodně není jednoduché být tak dlouho ve sportovním partnerství. Málokdy se povede dát dohromady tak kompatibilní lidi, jako jsou Jindra s Mártym. Tam, kde nejsou stejní, tam se doplňují. Smysl pro humor, vůle bojovat a životní postoje jsou středobodem tohoto partnerství, které podle mého názoru přežije ještě hodně zim. Pojďte se společně podívat, jak se kluci sladili v odpovědích, a kde se v nich naopak doplnili.

Jak a kdy jste se dali dohromady?

Jindra: V rámci mládežnických reprezentací. První turnaj jsme spolu odehráli v roce 2005.

Márty: Znovu na podzim 2014 vyhráli jsme spolu ve Žlutých lázních jeden z nejlépe dotovaných turnajů v české historii. Poprvé díky tomu, že jsme oba studovali v Brně  a spolu i trénovali.

Proč jste se rozešli?

Jindra: Po sezóně 2008 jsme si stanovili každý jinou prioritu. Márty se chtěl pokusit o kvalifikaci na olympijské hry do Londýna. Já jsem tou dobou studoval a už i pracoval a to jsem sportu obětovat nechtěl.

Márty: My jsme se podle mě vlastně asi nikdy nerozešli, jen jsme v letech 2004-2008  hráli pouze zimní sezóny a pár letních turnajů, převážně na akademické reprezentační úrovni, jako MS v Hamburku a ME v Turecku, kde jsme skočili na druhém místě.

Jak se stalo, že jste se k sobě zase vrátili? Prospěla vám pauza? Posunuli jste se ať herně, tak lidsky?

Jindra: Věděli, že nám to spolu jde a sedíme si jak na hřišti tak mimo. Když Márty slevil z těch nejvyšších sportovních ambic, rozhodli jsme se v roce 2014, že se k sobě vrátíme. Pauza nám určitě prospěla. Vyzkoušeli jsme si řadu různých spoluhráčů. Udělali si jasno v tom, co chceme a co nechceme. To nám pomohlo dobře si naladit vzájemná očekávání a cíle pro spolupráci. Proto nám to teď už 6 sezón drží pohromadě.

Márty: Každý hrál s někým jiným a herně i životně jsme vyspívali, a když jsme se opět dali dohromady, tak si to sedlo a funguje to. Já spíš lidsky z egoistického hráče do narcistického diktátora.

Čeho si na Mártym/Jindrovi nejvíc vážíš nebo co obdivuješ?

Jindra: To, jak Márty dokáže být každou sekundu příkladem pro své svěřence v Beachvolejbalové škole Praha. Jak ve sportovní, tak ve společenské oblasti – hodně s nimi řeší udržitelný přístup k přírodě, ohleduplnost k seniorům a podobně. Myslím, že je skvělým vzorem pro ostatní trenéry.

Márty: Na Jindrovi oceňuji  jeho pracovitost a vůli bojovat za každého stavu. Nepolevit. Jsme si podobní a dopňujeme se, jeden druhému dokáže pomoci v chvílích když se nedaří.

Určitě máte za ty roky sladěný smysl pro humor. Kdo z vás je větší vtipálek?

Jindra: Mohlo by se zdát, že já, ale opak je pravdou. Márty se sice rozjíždí pomalu, ale když s rozjede, stojí to za to. Důkazem je Instagram jeho svěřenců https://www.instagram.com/domyno_memes/?hl=cs, který doporučuji každému volejbalovému fanouškovi.

Márty: My nevtípkujeme 😁.

Byl v minulosti někdy moment, kdy jste se navzájem nemohli vystát?

Jindra: Ve finále světovky ve Vaduzu v roce 2008 jsem jako kapitán před tie-breakem po vyhraném losu zvolil stranu místo příjmu. Za to mě Márty probodl ostrým pohledem. Začali jsem pak 0:4 a celý zápas nakonec prohráli. To nebyly příjemné okamžiky. Od té doby jsem už nikdy nevzal nic jiného než příjem (ať byl vítr sebeprudší a slunce sebesilnější).

Márty: Ne my se milujeme, i když by Jindra napsal něco jiného 👏.

Jaký byl váš největší společný úspěch a co mu předcházelo?

Jindra: Z dnešního pohledu považuji za největší úspěch finanční výtěžky z benefičního turnaje pro ty, co to potřebují. Co se týče sportovních úspěchů, tak pro mne letní mistrovský titul v roce 2016. V semifinále jsme porazili Peruna s Davem a ve finále Petra s Beanem. Předcházela tomu skvělá sezóna, na jejímž začátku mi Márty řekl, že vyhrajeme titul. Sice jsem tomu až do konce mistroství nevěřil, ale asi to tam už někde podvědomě bylo.

Márty: Vize vítězství , plán na jeho realizování, a pak tvrdá práce na kurtu v tréninku, při zápase, turnaji.

Máte spolu dítě. Jak to bylo s početím, porodem, a jak máte rozdělené rodičovské role? Jaké máte s projektem VVZ (vyber si, vydraž si, zahraj si) plány do budoucna?

Jindra: Márty je duchovní otec akce a vizionář, já mám na starosti organizaci. Letos jsme museli bohužel devátý ročník vynechat. Cíl je tedy tradici obnovit v listopadu 2021. Zároveň se nám podařilo inspirovat beachvolejbalisty ve Slovinsku, kteří by chtěli formát převzít. O tom stejném uvažují i čeští basketbalisté a tenisté.

Márty: Máme už celkem větší dítě 9 let, no ještě bychom ho chtěli posunout i do jiných sportů, ať pozná i jiné hry a pak to necháme na něm, pro co se pak rozhodne. Věříme, že beachi zůstane věrné🙏

Jak vidíte svou herní spolupráci v horizontu příští sezony?

Jindra: Chtěli bychom se dobře fyzicky připravit. Rádi bychom získali čtvrtý titul halových mistrů v řadě. V létě bychom chtěli potrápit mladé české reprezentanty a urvat medaili na mistrovství republiky.

Márty: Vyhrávat co nejvíce rozeher, setů a zápasů. Bojovat !!!

Kde vidíš Martyho/ Jindru za 20 let?

Jindra: Márty bude světovou trenérskou legendou. Jeho svěřenci budou mít na kontě řadu mezinárodních úspěchů. V roce 2040 to budou korunovat v Praze zlatou olympijskou medailí Jakub Šépka s Tomášem Semerádem, kteří v legendárním finále porazí na Štvanici Patrika Maňase s Jirkou Sedlákem 2:1.

Márty: Na kurtu, kde jinde, sebe i Jindru 🤘

Chtěl bys Mártymu/ Jindro vi něco vzkázat?

Jindra: Příště to čapnu.

Márty: Makej v přípravě, příští sezóna bude stát za to 🥇🏆.

Foto: Václav Kohelka