Volejbal neboli odbíjená byl vynalezen 9.2. 1895 Wiliamem G. Morganem z Holyoke YMCA v americkém státě Massachusetts, kde byl i poprvé hrán. William se narodil roku 1870 v Lockportu ve státě New York. V mládí studoval na sportovní škole YMCA ve Springfieldu (ano i v tomhle mají prsty Simpsonovi), kde James Naismith roku 1891 vymyslel basketbal.

Mladý Morgan, který v YMCA Holyoke působil jako ředitel sportu a tělovýchovy, spojil určité prvky basketbalu (nechal se inspirovat Naismithem), tenisu a házené a povedlo se mu vytvořit bezkontaktní halový míčový sport hraný přes síť, který měl konkurovat basketbalu hlavně proto, že při něm hrozilo jen málo zranění. Novou hru nazval nejprve Mintonette. O rok později se začal používat dnešní výraz volejbal (odbíjená). Stalo se tak poté, co jeden z diváků, Alfred S. Halstead, hru komentoval slovy, že v ní jde hlavně o odbíjení. Poprvé byla předvedena odbíjená na konferenci pracovníků YMCA, která se konala na podzim roku 1896 na sportovní škole ve Springfieldu. Na každé straně tehdy hrálo 5 hráčů (dnes 6). Hra se na této konferenci velmi líbila, uchytila se a rychle šířila. Firma Spalding vytvořila speciální míč, který odpovídal zvláštním požadavkům tohoto sportu. Roku 1900 se hrálo poprvé mimo hranice Spojených států – v Kanadě.

V roce 1922 se konalo první celonárodní ymkařské mistrovství v této hře. O dva roky později byly do něj připuštěny i týmy mimo YMCA, a vzniklo tak celoamerické volejbalové mistrovství. Po druhé světové válce sláva volejbalu ještě vzrostla, v Paříži byla vytvořena mezinárodní volejbalová federace FIVB (byli jsme zakládajícími členy), konalo se první volejbalové mistrovství světa a roku 1964 se volejbal stal také olympijským sportem.

zdroje: https://cs.wikipedia.org/wiki/William_G._Morgan

https://web.archive.org/web/20101226223431/http://www.volleyball.org/wmorgan.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/YMCA