Po více jak měsíčním odkladu turnaje poháru CEV, který má suplovat ve dvou zápasových dnech jednokolové osmi- a čtvrtfinále, se brněnské Šelmy konečně vydaly na cestu italské Monzy. Opět po několikerém testování, přes zasněžené kopečky a zavátou rakouskou dálnici kolem Vídně, Grazu, Klagenfurtu, na krátkou pauzu a přenocování do Udine, nakonec Jihomoravanky dorazily až do místa konání turnaje – do lombardské Monzy. Monza je českým fanouškům známá ale již z dřívějších let i nynější sezóny – od roku 2016 zde působí brněnský rodák a reprezentant Donovan Džavoronok, v sezóně 2017-18 zde „Džáva“ hrál společně s dalším reprezentantem Michalem Fingrem a nakonec nejvýraznější osobností, která je s Monzou spjatá, bývalý český reprezentační trenér Miguel Falasca.

Při nahlédnutí do mapy severní Itálie je pro milovníky volejbalu snadné postřehnout i další známá a slavná odbíjenkářská města a jejich kluby:  Novara, Bergamo, Modena, Treviso, Trento, Padova, Verona a mnoho dalších. A nejen z Monzy je možno při dobré viditelnosti pozorovat ostré bílé štíty Italských alp, které severoitalským městečkům dodávají na jedinečné atmosféře. Sklenička prosecca, lambrusca nebo jiného skvělého vína, k ní přikusovat tenké plátky výtečného sušeného prosciutta s focacciou namočenou v extra panenském olivovém oleji, hromádky strouhaného parmezánu, skvělá zelenina, těstoviny připravované al dente, to je výčet jen malé části toho, co si každý z nás po návštěvě apeninského poloostrova melancholicky pamatuje.

Nejen skvělé jídlo a tříchodovou večeři si jistě na dlouho budou pamatovat Brňanky, které do Monzy přijely okusit kvalitu mezinárodního profesionálního volejbalu. Šelmy, které se netají svým volnějším přístupem k trénování, jelikož v týmu působí pracující hráčky, maminky nebo studentky, zkusily na evropské scéně opět po delší době porovnat síly s mančafty, které se volejbalu věnují profesionálně. Mezi družstvy usilující o postup do semifinále poháru CEV se v úterý a středu posledního lednového týdne utkala družstva maďarské Békéscsaby, srbského Ubu, italské Monzy a českých Šelem. První dvojici úterních soupeřů tvořila Monza s Békéscsabou.

Monza jako silný favorit prvního utkání vybojovala na oko přesvědčivé vítězství, které se ale ve dvou setech tak hladce nerodilo. Italky musely svou nadvládu dvakrát potvrzovat v těsných koncovkách. Mezi nejzářivější hvězdy Saugella Monza patří Belgičanka Lise van Hecke se svou krajankou Laurou Heyrman, výraznou postavou je také mladičká talentovaná Němka Hanna Orthmann.

V maďarské Békéscsabě mohli obzvláště brněnští fanoušci zahlédnout na postu nahrávačky slovenskou reprezentantku Barboru Kosekovou, která před třemi sezónami působila právě u městského rivala KP Brno, druhou výraznou tváří Maďarek byla slovinská reprezentantka Tina Grudina. Ač Barbora Koseková se svým týmem předváděla excelentní výkony, bojovný a obětavý volejbal, na urvání alespoň jednoho setu to bohužel nestačilo. Předvedená hra ale lahodila oku každého volejbalového diváka. Výsledek tedy 3:0 (25-16, 29-27, 25-22) pro favorizovanou Monzu.

Ve druhém osmifinálovém utkání na sebe narazily dále VK Brno a srbský ŽOK Ub. Srbské družstvo se strategií práce s mladými hráčkami doplněnými o několik zkušenějších, zahraničím ostřílených opor, jako například Sofija Medič nebo Liljana Rankovič, působilo velice koncentrovaně a připraveně. Šelmy hrající s velkým elánem a bojovností, pomocí kterých se vyrovnávaly se zraněním smečařky Simony Janečkové, v žádném případě neskládaly zbraně. Díky střídajícím hráčkám Jihomoravanky předváděly houževnatý týmový volejbal a Srbkám nakonec podlehly těsně v tiebreaku 2:3 (25-17, 19-25,21-25, 25-18, 15-17) a s CEV cupem se pro letošek loučí. Nutno ale podotknout, že to byla skvělá skvělá podívaná plná dlouhých výměn a bojů o každičký míč.

A jak je pro Šelmy při letošní účasti v pohárech typické, ještě ve stejný večer po zápase zabalily bagáž, v autobuse rozbalily karimatky, nafoukly lehátka, zakutaly se do dek a přes noc strávenou polospánkem dorazily postupně zasněženým Rakouskem zpět do města pod Špilberkem – Brna.

Který tým si tedy ve středu 27. ledna vybojuje postup do semifinále CEV cupu? Srbský Ub nebo svou pozici potvrdí favorizovaná italská Monza?