Cenného triumfu dosáhli v sobotu 27. března český nahrávač, ústecký rodák, Filip Habr a český trenér Dalibor Polák. Zmiňované dvojici se povedlo s týmem TSV Jona Volleyball ovládnout švýcarský národní pohár, který v současnosti nese jméno Mobiliar Volley Cup. Ve finále konaném v Severo švýcarském městě Winterthur se střetli s klubem Volley Schönenwerd.

Zápas se pro TSV nevyvíjel příliš dobře. Ve střetnutí bylo dva sety poněkud pozadu a po dvou setech prohrával už dva nula. V dějství třetím došlo na dramatickou koncovku, kterou si uzmulo TSV poměrem 26:24 pro sebe a začalo stíhací jízdu za konečným triumfem. Čtvrtá sada skončila opět dvoubodovým rozdílem a to 25:23, znovu ve prospěch TSV. Bod na 25:23 zařídil Ramon Caviezel a poslal tak zápas do rozhodující páté sady. Jak říká staré známé volejbalové pořekadlo: „tiebreak to je loterie“. Volejbalisté jistě potvrdí, páté sety bývají v mnoha případech hodně o štěstí. Něco jako v ruletě, ale zpátky k zápasu. Pátá sada měla vyrovnaný průběh, na jehož konci se z vítězství radoval tým kolem Filipa Habra. Mečbol za stavu 14:12 proměnil černohorský univerzál Bojan Štrugar, který je mimochodem nejvíce bodujícím hráčem švýcarské ligy v letošním ročníku. Složený poslední bod a v „táboře“ Jony se mohlo začít slavit cenné prvenství. Vítězství je takovou malou odplatou za vyřazení z bojů o ligové medaile právě Schönenwerdem.

Nejlepším hráčem střetnutí na straně vítězů se stal třiadvacetiletý smečař Ramon Caviezel. Na straně poražených jím byl smečař Luca Ulrich, čtvrtý nejvíce bodující hráč švýcarské ligy.

Na závěr je potřeba zmínit fakt, že TSV Volley Jona se v ligovém play-off neprobojovala do elitní čtyřky a čeká ji „pouze“ souboj o 5. místo proti celku Volley Näfels. Střetnutí jsou na programu 3. a 10. dubna, série se hraje na dva vítězné zápasy. Oproti tomu celek Schönenwerd se momentálně v play-off soustředí na zápasy o bronz proti Lausanne UC. „Bronzové zápasy“ se uskuteční stejným systémem i ve stejné dny jako série o 5.místo.

27.3.2021 Winterthur:

Volley Schönenwerd vs. TSV Jona Volleyball: 2:3 (25:12, 25:22, 24:26, 23:25, 12:15)

Autor: Vladimír Mikulenka