Pravidelně nepravidelná rubrika sledující naše diagonálníky v zahraničí se dopustila velké křivdy. Úplně opomněla na Matěje Šmídla, který přestoupil před touto sezonou do Belgického klubu Lindemans Aalst.

Prostoru má více i díky tomu, že Jan Hadrava neměl možnost nastoupit k nedělnímu zápasu s poslední Cisternou v Serii A1. Důvod? Fenomén dnešních dní - covid. Soupeř je v karanténě a zápas byl odložen.

Oproti tomu Michal Finger odehrál první utkání do aktuální ligové sezony s klubem Al-Arabi. Soupeřem byl mančaft Al Gharafa. Ten nedokázal zrovna vzdorovat a podlehl 3:0 po setech 25:16, 25:17 a 25:23. Sám Michal byl za jednoznačnou výhru rád: "Ligová utkání se teď budou hrát každé dva, až tři dny. Jsme rádi, že se nám povedlo porazit soupeře ve třech setech a ušetřili jsme síly do dalších zápasů. Ty budeme potřebovat zejména s hlavním rivalem Police." Vzájemný ligový zápas čeká Michala Fingera a tým Al-Arabi již za necelé dva týdny.

Matěj Šmídl

Pro jistotu si připomeneme jak se vyvíjí dosavadní kariéra tohoto urostlého chachara, který si prošel mládežnickými kategoriemi v Ostravě, kde i přičichl k volejbalu extraligovému. Jeho první kroky vedly do italské Ravenny, kde povětšinou kryl záda Kamilu Richlickému. Že Vám to jméno něco říká? Ještě aby ne. Rychlicki nyní nastupuje v základu Čivitanovy a na záda mu dýchá jiný český univerzál, Jan Hadrava. Ale zpět k Matějovi. Po sezoně (2018/19) v Itálii se stěhoval na východ, do Estonského klubu Selver Tallin (2019/20). V nekompletní sezoně byl nejlépe bodujícím hráčem Baltské Ligy.

I to jistě přispělo k možnosti zajímavého přestupu, který se nabídl pro sezonu aktuální. Belgický Lindemans Aalts čeká kromě domácí ligy a poháru i Liga Mistrů. Soupeři budou Belgičanům Belchatow, Zaksa a turecké Fenerbahce. Oba turnaje se odehrají v Polsku. A jakou má Matěj pozici v týmu?

Pozice v týmu nejsou dané. Od začátku má trenér 12 hráčů a ty točí, já jsem bohužel po zápase s Masseikem dostal covid a 18 dní s ním zápasil. Teď v pondělí jsem se vrátil zpět do tréninku a musí jít všechno od nuly. pořád je to pro mě PR nemoc, ale rozhodně bych ji nechtěl mít znovu!

Jak se ti líbí v Belgii? A jak se těšíš na Ligu Mistrů?

Belgie je krásná. Lindeman Aalst je fajn klub a všechno je tu na totálně profesionální úrovni. Na LM už se všichni nemůžeme dočkat. Máme totiž Belchatow, Zaksu a Fenerbachce. Oba turnaje hrajeme navíc v Polsku, což nám vyhovuje. Doufám, že budeme předvádět co nejlepší volejbal.
Celé se mi to ale těžko hodnotí. Tento týden jsme byli poprvé ve dvanácti. A to semnou po skoro třech týdnech v posteli. Určitě máme spoustu rezerv, na kterých musíme jako tým, ale i jako jednotlivci ještě zapracovat a já věřím, že už se budeme jenom zlepšovat!

Děkuji za rozhovor a přejeme Matějovi i celému týmu, ať už se jim vyhýbají problémy a ať se jenom daří.