Pražský Olymp připomíná žačku výběrové střední školy v okolí Londýna, která si občas představuje, že hraje ve videoklipu Aerosmith. V hale na Přípotoční ulici se drží desítky let starý pořádek s neopakovatelnou volejbalovou atmosférou. V návlecích na boty si můžete před zápasem vychutnat tureckou kávu, docenta Buchtla najdete neomylně na stejném místě nad střídačkou a některé fanoušky je třeba oprašovat stejně jako legendární posilovnu u vchodu.

Ale pak vyhlášený stratég Stanislav Mitáč dozná, že proslulá mládežnická základna, která chrlí talenty jako popcorn, nemůže být jedinou zbraní, jak držet krok s ostatními kluby, které začaly investovat sponzorské peníze do posil, a začne tahat trumfy z rukávu. A to je ten moment, kdy poslušná žačka odhazuje školní uniformu z kabrioletu.

Jako řešení na postupný propad tabulkou v roce 2018 přivádí Mitáč dvojici zkušených nahrávaček Šmídová-Valková, o rok později je nahrazují další dvě reprezentantky Smutná s Ovečkovou. Kdo pamatuje olympské duo Dršťková-Švarcová, toho tyto manévry nepřekvapí. Je to vzorec, který funguje, nahrávačka je prodlouženou rukou trenéra na hřišti.

Navíc se policejnímu klubu povedl jako prvnímu v ČR kousek, ke kterému by, podle mě, měli směřovat v naší extralize všichni. A to je vychovávat hráčky, vypustit je do zahraničí na zkušenou, a pak je přivítat s otevřenou náručí, aby pomohly formovat novou generaci. Efekt bumerang v praxi zafungoval a tak letos budeme vídat Evu Hodanovou a Anetu Havlíčkovou. Ve spojení s reprezentantkami Smutnou, Purchartovou a Šimáňovou se rýsuje další adept na ligové finále.

Co naopak proběhlo tradičně, byla příprava, která kromě veškerých sportovních aktivit, které lze provádět v lesoparku Stromovka, zahrnula i dva přípravné kempy a dva přípravné turnaje – Mizuno Cup a olomoucký Tomi Remont cup, který dokonce svěřenkyně trenérů Mitáče a Broma vyhrály.

Zajímavá odveta se rýsuje na evropské pohárové scéně. Loňský soupeř Olympu Calcit Kamnik bude bojovat v kvalifikaci o Champions league s chorvatským Záhřebem. V případě prohry by opět přijel do Prahy, respektive na Kladno, kam pražandy jezdí  v rámci mezinárodních zápasů kultivovat neutěšené pánské prostředí, bojovat o postup v CEV cupu .

Po loňské úspěšné sezoně, kterou Olymp zakončil bronzový, nemůže mít jiné než medailové ambice. Do neuvěřitelné 52. sezony dnes vstupuje po boku ostatních favoritů Dukly Liberec, Šelem Brno a VK UP Olomouc zápasem na Hané. I když by se dalo říci, že se o něco začíná hrát až po Vánocích, musíme brát v potaz současnou nepřehlednou situaci, kdy se omezení vyhlašují podle toho, kdo se ze Sněmovní ulice jak vyspal. Proto bude každý bod do tabulky UNIQA extraligy extrémně důležitý a nás tak čeká po půlroce bez volejbalu hned zážitek, který by se dal přirovnat k pocitu, když si po roce v zahraničí konečně koupíš v lahůdkách rohlík s pochoutkovým salátem.

Bude zajímavé sledovat, zda do kabrioletu přiskočí sexy traktorista v podobě úspěchů ....

Michaela Dolezalova

Foto: SHphotocz