Stejně, jak jsme se podívali na extraligu před víkendem, podíváme se na ni i po víkendu. Pěkně tým po týmu, tak jak si stojí po svých zápasech v tabulce.

VK Jihostroj České Budějovice

První tým tabulky si vedoucí pozici drží i po dvou zápasech. V pátek přijeli lídři aktuální sezony do Liberce, kde už nějaký ten pátek nevyhráli a určitě měli v plánu tuto nelichotivou statistiku změnit. Hostům ale stále chybějí blokař Ondrovič, nahrávač Piskáček a mladý smečař Šulista. Na souboj dvou bratří si tak budeme muset ještě počkat. Jihočeši vstoupili do zápasu odhodlaně a první sadu zvítězili poměrem 25:21. Do dalšího průběhu zápasu ale domácí výrazně zatlačili na servisu a postupně přebrali otěže utkání. Na servisu se činil především Michal Kriško, který si připsal tři esa na pouze čtyři zkažená podání. Kvalitní servis vycházel domácím po zbytek zápasu a Jihostroj na jih Čech nakonec neveze ani bod. Konečné skóre 3:1 pro domácí po setech 21:25, 25:18, 25:22 a 25:21. Ostatně jako klíčovou označil tuto herní činnost v po zápasovém komentáři pro CVF i kapitán domácích Radek Mach:

První set jsme hned po příjezdu zvládli dobře, ale od druhého setu soupeř zabral na servisu a musím uznat, že jim vycházel perfektně po celé ty tři sety. A to si i myslím, že byl ten hlavní důvod, proč se jim podařilo zvítězit.

Kapitán Jihostroje si ale podstatně zlepšil náladu hned následující den, kdy doma přivítali budějovičtí Zlín. S náročným programem se lépe popasovali domácí a výše zmiňovaný blokař si připsal rovnou devět bodových bloků ve třech setech. Hosté oslabení o absentujícího Daniela Čecha se nezmohli na větší odpor a prohrávají 3:0 po setech 25:17, 25:21 a 25:21.

VK DUKLA Liberec

Liberec vstupoval do víkendu jako třetí v tabulce a chystal se na dva týmy, které byly před utkáním v tabulce nad ním. V pátek přijel odvěký rival z Jihostroje a v sobotu bylo na plánu severočeské derby s Ústím nad Labem.

V pátečním utkání se Dukla radovala z výhry 3:1. Co stálo za úspěšným zápasem jsme popsali výše. Domácí udávali díky kvalitnímu servisu tempo utkání a se stejnou doktrínou nastupovali i do zápasu sobotního, proti soupeři z Ústí. Však se do toho taky Michal Kriško hned na začátku utkání opřel. Hosté dokázali vzdorovat, ale domácí Dukla měla v rukávu jednak širší lavičku, kterou se trenér Michal Nekola nebál použít, a v mnoha momentech také více trpělivosti a zkušenosti.  Sám komentoval vítězné utkání (3:1) utkání takto:

Dnes to byl takový urputný volejbal se spoustou obran. My jsme měli výborný vstup do prvního setu, ale postupně jsme hlavně ztráceli účinnost v útoku. Ústí začalo hrát velmi dobře na útoku. Potom jsme trošku hledali optimální sestavu. Až od třetího setu si myslím, že jsme zvýšili důraz na servisu a trošku jsme dostali Ústí do úzkých. Potom jsme začali dobře bránit a zvedli jsme i čísla v útoku. Myslím si, že jsme ve třetím a čtvrtém setu byli nad Ústím.

Pro Duklu tedy velmi úspěšný víkend. Šest bodů do tabulky a poskočení na druhé průběžné místo.

SKV Ústí nad Labem

Do Ústí nad Labem se jezdí se v téhle sezoně s respektem. Na domácí půdě zatím Ústečtí nepoznali porážku. V pátečním zápase přijel podobně naladěný soupeř. Na domácí půdě stoprocentní Brno. To se opírá o kvalitní servis, který vychází především doma, ale na půdě soupeří zatím dvakrát nešlapal. To se ale celkem změnilo v tomto zápase. Brno nastoupilo nekompromisně na servisu a Jan Pražák si hned připsal eso. Ústí ale ukázalo mentální odolnost, což si pochvaloval i trenér Lubomír Vašina:

Těžké a hodně vydřené a vybojované vítězství. Musím smeknout před kvalitou a stabilitou servisu Brna. Hlavně mentálně jsme vydrželi tlak na servisu Brna ve čtvrtém setu. Každé vítězství si jako družstvo užíváme.

Odměnou tak byla výhra 3:1 po setech 25:20, 25:19, 23:25, 26:24. To už Ústečtí věděli, že je čeká něco dost podobného i druhý den v Liberci. Dukla porazila Jihostroj a zejména servis byl alfou a omegou tohoto vítězství. Ústí tak čekal dost podobný zápas tomu pátečnímu. Agresivně servírující Dukla ale přidala oproti Brnu i kvalitu v dalších činnostech, na co již síla Ústí nad Labem nestačila. Přes bojovný výkon tak ústí uzmulo jenom set a neodváží si ani bod po prohře 1:3. Díky výhře nad Brnem se ale Ústí nadále drží na velmi komfortním třetím místě.

VK ČEZ Karlovarsko

Karlovarsko mělo na programu jeden zápas se Zlínem. A vzhledem k tomu, že v neděli již odjíždějí na turnaj Ligy Mistrů do Trenta, pokyn zněl jasně. Potvrdit roli favorita pošetřit co nejvíc sil. Navíc Zlín přijel bez jedné z hlavních opor Daniela Čecha, a tak měli domácí situaci krapet ulehčenou. Ostatně i konečný výsledek hovoří za vše. 3:0 po setech 25:17, 25:15 a 25:13.

Trenér domácích Jiří Novák si pochvaloval i možnost protočit sestavou a všechny si připravit na zápasy v Itálii. Do hry se tak poprvé zapojil i holandský nahrávač Wessel Keemik, který bude Varům vypomáhat minimálně po dobu absentujícího Ticháčka.

VK Lvi Praha

V prvním zápasem víkedového programu hostili Lvi Praha celek Volejbalu Brno. Očekávali jsme vyrovnanou bitvu, kde prim měl hrát hlavně servis. Brňané na něm mají postavenou hru a v domácím prostředí do něj perou hlava nehlava. Díky tomu v této sezoně hala "Kounička" nepoznala hořkost porážky.

O servisu tento zápas opravdu byl. Bohužel pro Brno jen ze strany domácích Lvů, kteří svojí koncentrovanou hrou v prvních dvou setech nedali moravanům šanci. Třetí set se Brno po mnoha střídáních nadechlo k odporu, ale Pražané byli v koncovce proti a dotáhli tak zápas k vítěznému konci. Za zmínku stojí výkony celé útočné osy Mihajlovič, Skakič a Smith, kteří z tohoto zápasu odcházejí s fenomenálnimi statistikami. Jeden z důvodů, proč se Lvům tak útočně daří je nahravač Janouch. Jeho výkon roste zápas od zápasu a my se těšíme, že svou momentální formu prodá i v národním týmu.

K druhému víkendovému zápasu putovali Lvi do Místku na palubovku Black Volley Beskydy. Po pozdně večerním zápase proti Brnu a dlouhatáncké cestě do Beskyd, se dalo trochu čekat, že Lvi nebudou úplně fresh. Bylo to tak. Navíc Beskydy jsou velmi kvalitní mančaft, a tak jsme předpokládali, že zápas rozhodně nebude do hodiny.

Až na první set, kdy se u Lvů nejspíš projevila únava z cesty, skončily všechny sady nejtěsnějším rozdílem dvou bodů. Beskydům šel skvěle servis a i díky němu ve vyrovnaných koncovkách Lvi udělali pár chyb, a dovedli tak zápas do tie breaku. Tam už to bylo hlavně o mentální síle a tu prokázali borci z Black Volley. Byl to jejich již několikátý vyhraný tie break v této sezoně a je vidět, že toto je může v budoucnu zdobit.

Lvi si tak z tohoto nabitého víkendu odnáší 4 body do tabulky, které mohou chutnat hořkosladce, ale je třeba říct, že body z palubovky Beskyd si nikdo nebebude vozit snadno.

Volejbal Brno

Brno před sebou nemělo lehkou písemku. Muselo se dvakrát v řadě vydat na hřiště soupeřů, na kterých prozatím trochu tápe. První zápas sehráli v Ústí nad Labem. Hostům se dařil servis, ale domácí dokázali konzistentní tlak ustát a Brno tak odjíždí nakonec bez bodu po prohře 1:3, což bylo po zápase hostím málo. Trenér Brna Ondřej Marek si přál za předvedený výkon alespoň bod:

Myslím si, že dnes bychom si za třetí a čtvrtý set zasloužili alespoň bod. Ústí hraje bez chyb a velice dobře, což se potvrdilo jejich vítězstvím, ke kterému jim gratuluji.

V sobotu Brno čekala další výzva. Zápas v Praze, která v posledních zápasech předvádí konzistentní výkony se stoupající tendencí. Navíc pro domácí to byl teprve první zápas tohoto víkendu a na hřišti bylo rozložení sil i zkušeností znát. Na to po zápase poukázal pro web CVF i kapitán domácích Michal Hrazdíra:

První dva sety nás Praha jednoznačně přehrála na servisu. Bohužel se asi projevuje, že týmy hrají různé zápasy v různých dnech a potom ta únava a cestování může být znát. Ve třetím setu jsme se trochu rozkoukali a bohužel jsme to nedotáhli do konce a nezajistili si lepší výsledek

Brno se tak po třech zápase venku a třech porážkách v řadě jistě těší na domácí palubovku. Hostit bude Odolena Vodu.

Black Volley Beskydy

Tento víkend měl tým Black Volley jediný cíl. Porazit Lvi Praha. Po svalovém zranění se vrátil do sestavy Milan Moník, a díky tomu, se mohl trenér Salon znovu opřít o svého elitního přihravače, což šance Beskydů na výhru jen zvyšovalo.

V prvním setu domácí vlétli na z cesty unavené Lvi a připsali si tak vítezství v prvním setu. Byl to také jediný set, který skončil o více jak dva body. Beskydům skvěle fungoval servis a následná obrana. Možná i díky tomu dotáhli zápas do vítězného tie breaku a sebrali tak favorizovaným Lvům dva důležité body. Nutno dodat, že kvalita hry Pražanů má stoupající tendenci a tenhle skalp je díky tomu o to cennější.

Pokud vše dopadne tak, jak má, nastoupí tým trenéra Salona v pátek proti Kladnu. Kladenští jsou po dlouhé zápasové pauze a Balck Volley teď docela válí. Sám jsem zvědavý, jak tenhle match dopadne.

AREO Odolena Voda

O předchozím víkendu Odolena Voda sehrála první vítězné utkání v sezoně, když se radovala z výhry nad Příbramí. To byl u kormidla týmu Tomáš Kotrch poté, co Martin Kop dostal stopku na dva zápasy po utkání se Lvi. A zaskakující trenér je stoprocentní i po druhém zápase. Na Odolku přijela letos se poměrně trápící Ostrava a její největší zbraň - servis - přestává mít na soupeře dostačující účinek. První set ještě Ostrava zvítězila, ve zbytku zápasu ale již převzali iniciativu domácí. Kapitán Martin Hladík chválil svůj tým za úspěšný návrat do zápasu:

Musím pochválit kluky, hráli znovu výborně a i přes nervózní začátek a nepovedený start zápasu jsme se dokázali zvednout a bereme další tři body, to je pro nás strašně důležité. Dokázali jsme navázat na týden starou výhru nad Příbramí. Myslím si, že už konečně můžeme po zlepšených výkonech zapomenout na ty prohry ze začátku sezóny.

Odolena Voda se tak dozajista rozjíždí. Otázkou ale zůstává, jestli stoprocentní trenér Kotrch pustí zpět Kopa. Na další zápas odjíždí AERO do Brna.

VSC Fatra Zlín

Nepříjemný dvojzápas měl na programu Zlín. Nejdřív v pátek přes celou republiku do Karlových Varů, v sobotu pak do Českých Budějovic. A ještě navíc bez absentujícího Daniela Čecha. Bez jedné ze svých hlavních opor bylo těžké vzdorovat ať už Karlovarsku, nebo Jihostroji. Za oba zápasy si tak družina pod vedením Přemysla Obdržálka nepřipsala ani jeden set. Soupeři Fatru přehrávali na servisu a když už se podařilo hostím trochu hrát, trápilo je hodně nepřesností. Náročné dvojutkání tak musejí rychle hodit za hlavu a připravovat se na další domácí zápas, kdy do Zlína přijede Ústí nad Labem.

Kladno Volejbal cz

Kladenští prochází náročným obdobím. na kontě mají nejméně odehraných zápasů a na soupisce hned několik nakažených koronou. Jestli vše půjde podle plánu, do hry by se měli svěřenci trenéra Fortuníka vrátit již prvního prosince proti Příbrami. Poté je čeká náročné dohánění zápasů.

VK Ostrava

Nedaří se a nedaří. Již pátou porážku v řadě musí skousnout svěřenci Jana Václavíka. Od vítězství v prvním kole uhráli ostravští zatím jenom jeden bod doma s Jihostrojem. V Odolena Vodě po dobrém začátku si jistě mysleli na víc než jenom set. Domácí ale začali používat proti Ostravě jejich vlastní zbraně a kapitánovi Davidu Janků nezbylo po zápase než pogratulovat domácím:

Znovu jsme nastoupili do utkání více než dobře, ale zase se nám to nepodařilo udržet. Dneska jsme to neustáli na příjmu a to byla cesta Vodolky k vítězství. Měli jsme to pak těžké na útoku. Vodolka se po prvním setu zvedla, gratuluji jí.

Na Ostravských tak už leží pěkná deka, na kterou nejsou dvakrát zvyklí. Následující zápas je čeká v domácím prostředí proti prozatím poslední Příbrami..

Euro Sitex Příbram

Příbram teprve na svůj "víkendový" zápas čeká. Když do termínu 1. prosince nikdo nehodí vidle, střetnou Příbramští doma s Kladnem, které momentálně nemá na rozdíl od Příbrami ani moc možnost trénovat, kvůli nakaženým v týmu. Využijí tuto výhodu Kocouři z Příbrami a přetaví ji k prvnímu vítězství v této sezoně?