Ženskou extraligu nám odpískal covid, titul byl připsán po základní části Liberci. Snad nenastanou podobné patálie i v mužské extralize a my se dočkáme napínavých duelů.

Ve čtvrtfinále se na postup nejvíce nadřeli hráči Dukly Liberec. Ostrava dokázala přetavit ve dvou zápasech svou agresivní hru ve dvě vítězství a dostala liberecké do nepříjemného tlaku.
Kladno jsme predikovali že bude soupeřem, proti kterému rozhodně chtít hrát nebudete a dostáli našich slov. V sérii s Karlovarskem sice neuhráli ani jeden zápas, ale favorita z západu Čech vždy dostatečně prověřili. Karlovy Vary si tak rozhodně nemohou stěžovat na nerozehranost před semifinále.
Lvi Praha se střetli s Ústím. To nakonec podlehlo ve třech zápasech a ruku na srdce, i já jsem věřil tomu, že dokážeme s Prahou sehrát o mnoho delší sérii. Přestože Praha musela řešit absence v základní sestavě, minimálně ve dvou zápasech byla její kvalita před semifinále prověřena.
Oproti tomu bychom se nedivili, kdyby z Jihostroje nezazněly hlasy o nerozehranosti. Odolena Voda nedokázala vzdorovat a ve třech zápasech se Jihostroj dvakrát nenadřel. Respektive - třikrát.
A nyní hurá ke konkrétním semifinálovým dvojicím.

VK Jihostroj České Budějovice vs. VK Dukla Liberec
"Souboj noviců"

Dva hegemoni českého volejbalu se střetávají před branami finále. Rovnou Vás odkáži na stránky Jihostroje, kde je skvěle sepsaná historie jejich vzájemných střetnutí v uplynulých play-off.

foto © Jihostroj

V této sezoně si oba týmy uhájili shodně domácí prostředí výhrou 3:1. Setkaly se i v pikantním čtvrtfinále Českého Poháru, kde se radoval z vítězství Liberec a nakonec dokráčel až k vítězství v této soutěži. Ostatně, jeho jízdu si rozhodně připomeňte ve skvělém článku z pera Martina Macha - dvě holky v baru.

Jestli něco zdobí oba týmy, tak jsou velmi vyrovnané dvojice hvězdných univerzálů. Ostatně na to pro iDnes poukázal i liberecký Michal Kriško:

Je dobře, že když se mně nebo Drobkovi třeba nedaří, tak je tam další chlap, který může rovnocenně naskočit. A ve špičkových týmech, jakým Dukla je, je to při velkém počtu zápasů v sezoně nutnost a velká výhoda.

Oba týmy se také opírají o kvalitní servis. Martin Kryštof tuší, že se musí připravit na pořádnou kanonádu ze strany Liberce:

„Liberec do servisu ohromně solí, takže jednoznačný úkol bude inkasovat co nejméně es. Vše nemusí být přihrané úplně za jedna, důležité je zvedat balony na čtyři pět metrů a pokračovat ve hře. Společně s obranou a servisem je tohle z mého pohledu základ pro play-off. Tyto tři činnosti určují vítězné mančafty.

Na nahrávce bude jisto jistě Budějovice dirigovat Miguel de Amo. Oproti tomu Dukla řešila během čtvrtfinále nepříjemnosti. Nahrávač Srb ale skvěle zastoupil zraněného Kovalčuka, který by ale již podle všeho měl být v semifinálových zápasech k dispozici.
Oproti tomu na druhé straně to zatím nevypadá, že by do hry mohl zasáhnout Radek Mach, který se zotavuje ze zranění kotníku.

Double do Liberce? foto © Karlovarsko

První utkání se hraje v pondělí od 18:00 v Českých Budějovicích.

VK Karlovarsko vs. VK Lvi Praha
"Souboj nováčků"

Proč souboj nováčků? Přestože takové Karlovarsko s výjimkou jednoho roku hráli pokaždé o medaile, v extralize přeci jenom zas tak dlouho nejsou, ve srovnání s výše zmíněnými. Přesto se mohou pyšnit mistrovským titulem i úspěšnými účastmi v Lize Mistrů. Na druhé straně stojí klub, který je na scéně podstatně déle, ale řekněme, že "vážně" ho budeme brát poslední sezony, kdy došlo ke vstupu velkých financí do klubu. Ruku v ruce s rebrandingem tak vstupují Pražané do nové éry volejbalu v hlavním městě.

Budou se Lvi radovat po zápase i během semifinále? foto © Lvi Praha

I vzhledem k pozicím po základní části extraligy je Praha nejmenším favoritem pro zisk titulu. Přeci jen zatímco první tři týmy bojovali do konce o první příčku, Praha ještě v předposledním kole musela hájit svojí čtvrtou pozici před dotírajícím Ústím. Na třetí Duklu po základní části ztrácela propastných 13 bodů. Ve čtvrtfinále s SKV uspěla ve třech zápasech a poradila si i s absencí na blokařských postech. Nedejlkovič by měl být připraven už na semifinále, ale Jiří Král bude chybět Lvům do konce sezony. Absentoval i smečař Skakič, který se šetřil s kolenem. Oproti tomu do sestavy již naplno nastupoval smečař Smith. Pro semifinále by tak mohli být Pražané prakticky kompletní.

Obhájci titulu z Karlovarska. foto © Karlovarsko

VK Karlovarsko prožili náročnou sérii s Kladnem. Pro leckoho šlo o takové malé semifinále a přestože Karlovy Vary zvítězily ve třech zápasech, Kladenští nenechali nic zadarmo. Pro Karlovarsko jistě dobrá zkouška do playoff. Přesto opět budou muset potvrdit roli favorita v následujícím utkání a dá se očekávat zejména psychicky náročná série. Vary by měly být kompletní, i když by nás zajímalo, v jaké základní sestavě do série nastoupí.

Že by mohlo pro Prahu jít o výhodnou pozici potvrdil pro sport.cz i trenér Pomr:

Několikrát v sezoně se ukázalo, že nám role, kdy nejsme pod tlakem, svědčí. Chceme ji maximálně využít. Budeme chtít postoupit, to je nad slunce jasné. Teď si půjdeme pro medaili.

A kdo vlastně vyhlásil letos ten útok na titul? Praha se natají ambicemi. Projekt, peníze a ve střednědobém horizontu by chtěli dokázat asi to samé co Karlovarsko. Ostatně projekty vypadají v některých směrech hodně podobně. Na druhé straně sítě Karlovarsko dlouhodobě zase říká, že přistupuje k soutěži s pokorou. Podobně se vyjádřil i pro klubový web Daniel Pfeffer:

My jsme útok na titul nevyhlásili, ale pochopitelně bychom si ho přáli. V play off se většina rozdílů maže, záleží na nastavení v hlavě. Hlava dělá v play off šedesát procent úspěchu.

Přesto je jasné, že nepostup do finále by byl pro Karlovarsko jednoznačně neúspěchem. A hráči za Karlovarsko rozhodně nehrají s menší motivací, než je po sezoně zlatá medaile na krku.

První utkání série se hraje v pondělí od 20:20.