Respondenty dnešního rozhovoru jsou smečař Marek Šulc a reprezentační nahrávač Pavel Bartoš působící v zemi našich jižních sousedů, v Rakousku. Jejich působištěm je rakouský klub Waldviertel vedený českým trenérem Zdeňkem Šmejkalem, který je třetím tázaným našeho interview. Dozvíte se, jak se jim momentálně daří v týmu, který je složen z mnoha národností z celého světa a mnoho dalšího. Tak pojďme na to.

Foto: Facebook Union Raiffeisen Waldviertel

Marek Šulc:

1) Máro, jak se zrodil tvůj přestup do Waldviertelu?

V Praze mi končila smlouva a chtěl jsem zkusit něco nového. Ozval se pan Šmejkal, jestli bych nechtěl jít do Rakouska. Nabídka mě zaujala a poměrně rychle jsem ji přijal.

2) Věděl jsi něco o klubu, zemi a kultuře předtím, než jsi Rakouska přijel?

Něco jsem věděl hlavně od Papiho, s kterým jsem byl rok před tím na univerziádě. Mluvil o klubu moc hezky. Rakouská mentalita je podobná té české, jen bych řekl, že jsou disciplinovanější. Co mě ale zaujalo, že tady nepotkáte ošklivý dům.

3) Jak si se zabydlel v novém angažmá? Jaké jsou v letošní sezóně klubové ambice?

Zabydlel jsem se poměrně rychle i díky důvěře, kterou cítím. Ambice máme ty nejvyšší. Každý rok jsou tady tři rivalové v boji o titul - my, Aich-Dob a Graz. Na konci února budeme také pořádat final four MEVZy, kterou celou sezónu hrajeme, a tam by byla každá medaile pěkná.

4) Jak si se sžil s němčinou? Jaký jazyk používáte v týmu ke komunikaci?

Na němčinu sice chodím, ale moc jí nepoužívám. Jak kvůli covidu, který toho hodně zavřel, tak v týmu máme pouze jednoho Rakušana a jednoho Němce, jinak jsme z 11 různých zemí. Pro komunikaci používáme angličtinu, jen trenér mluví německy, takže volejbalová německá slovíčka docela zvládám.

5) Jaký je v týmu kolektiv? Co tréninky a zázemí?

Kolektiv máme dobrý, jsme mladý tým. Určitě tomu pomáhá, že bydlíme společně. Na trénincích makáme hodně, ale to byl i důvod, proč jsem sem šel. Když to má hlavu a patu, tak se pracuje s radostí.

6) Jak hodnotíš dosavadní průběh sezóny? Jsi s ním spokojený?

Spokojený určitě jsem. Porazili jsme mnoho dobrých týmu v MEVZe, zvláště na jejich hřištích. Ze začátku jsem si trochu zvykal na cestování. Na venkovní zápasy jezdíme cca 5 hodin, což je o poznání náročnější, než co znám z působení v Praze. Jinak hodnocení přijde až později, protože důležité zápasy nás teprve čekají.

7) Tvůj názor na to, jak pandemie koronaviru poznamenala letošní sezónu.

Určitě poznamenala. Náš tým to v prosinci odnesl celý až na mě, protože jsem to prodělal již v létě. Měli jsme mnoho přeložených zápasů a stávalo se, že i v den zápasu nám ho zrušili, což nebylo příjemné.

8) Tvoje plány do budoucna?

Já mám ve Waldviertelu smlouvu ještě na příští sezónu a rád bych týmu pomohl k vytouženému titulu v rakouské bundeslize. Co bude potom, zatím neplánuji.

Foto: Facebook Union Raiffeisen Waldviertel

Pavel Bartoš:

1) Jak dlouho už působíš ve Waldviertelu? Jedná se o tvoje první zahraniční angažmá?

4. sezónu

Ano, předtím jsem působil jen v ČR

2) Co říkáš na prostředí? Vyhovuje ti rakouská preciznost?

Určitě je to jiné než v ČR a svým způsobem mi to vyhovuje právě proto, že jsou precizní a mají smysl pro detail. To se týká např. organizace, vybavení v hale a péče o hráče v rámci klubu. V Rakousku je životní úroveň ve všem na vysoké úrovni.

3) Žiješ v Rakousku sám nebo s rodinou?

Ano, žiji tady s rodinou

4) Jak vnímáš letošní předvedené výkony? Jsi s nimi spokojený?

Letos je to dost roztahané díky Covid19, vždy když to žačalo fungovat, přesouvaly se zápasy buď kvůli pozitivním hráčům našeho týmu nebo soupeře. Nicméne teď už je to snad na dobré cestě a doufám že to půjde tak, jak bychom si přáli.

5) Jak je známo tvůj starší bratr Adam hraje momentálně ve francouzské nejvyšší soutěži. Sleduješ jeho výkony? Jste spolu v kontaktu?

Když nehraju sám, jeho zápasy sleduji. Jako bratři, v kontaktu samozřejmě jsme, často voláme přes skype a moje dcera má nejradši "strejdu Bártyho s chobotnící na hlavě" :)

6) Již delší dobu jsi členem širšího reprezentačního výběru. Jak se těšíš na letní reprezentační blok, kdy proběhne Zlatá Evropská Liga a který bude zakončený v září Mistrovstvím Evropy v Ostravě?

Jestli budu i letos, tak samozřejmě že se těším. Určitě nás čeká spousta práce a spousta zápasů. Věřím, že tento rok bude úspěšný ...

7) Tvůj největší dosavadní volejbalový úspěch?

V nároďáku účast na ME, ve Světové a Evropské lize.

V rámci klubů je to loňské 3. místo ve středoevropské lize (MEVZA), ale cením si každého vítězství.

8) Hodláš pokračovat i v příští sezóně ve Waldviertelu nebo tvé kroky zamíří jinam?

Mám tady ještě na příští sezónu smlouvu a pak se uvidí co bude dál ...

Foto: Facebook Union Raiffeisen Waldviertel

Zdeněk Šmejkal:

1) Dobrý den, pane trenére. Co říkáte na probíhající sezónu?

Naši sezónu bych rozdělil do dvou částí. Ta první, soutěž MEVZA, probíhá k naší spokojenosti. Celou jsme ji pojali jako přípravu na důležité části Bundesligy a účast v ní nám zajišťuje dostatek velmi kvalitních zápasů. Navíc dalším plusem je pořádání F4 právě v naší hale.

Ta druhá část, Bundesliga, je zatím za naším očekáváním. Vzhledem k situaci, která díky Covidu ve sportu panuje, jsme se ani my nevyhnuli karanténním opatřením. Z naší termínové listiny (Challenge Cup, MEVZA, Bundesliga, Rakouský pohár) se tak stal nepravidelně „prostřílený“ kalendář a my se s tím prostě vyrovnali hůře než naši soupeři. Momentálně jsme na 3. místě, což není před play-off žádná tragédie, ale určitě jsme chtěli být výš.

2) Ve Waldviertelu působíte již čtvrtým rokem. Jak jste se do Klubu dostal? A jak hodnotíte předešlé sezóny?

V době turbulencí ve vedení VK Ostrava (2015/16) mi zavolal šéf URW( Union Raiffeisen Waldviertel), se kterým jsem byl od mého předešlého působení v klubu v kontaktu a nabídl mi sezónu dokončit zde s možností pokračovat následujících 5 let. Další sezónu jsme se však s Honzou Václavíkem, jak jsme slíbili Tomovi Zedníkovi, chtěli vrátit zpět do Ostravy pomoct klubu, po jeho stabilizaci ho zase rozeběhnout.

Tak vznikla varianta mého návratu po sezóně zpět do URW a možnost Honzy pokračovat v Ostravě jako head-coach.

První dvě sezóny byly úspěšné. V obou jsme se probojovali do finále, což byl další cíl tohoto skromného a přesto ambiciózního klubu. Ta poslední byla přerušena, před semifinálovými zápasy, Covidovou situací v Evropě, ale my jsme ještě stihli odehrát F4 MEVZy a získat bronzovou medaili.

3) Jste spokojen se skladbou týmu? Dostal jste jako trenér v předsezónním skládání mužstva od vedení volnou ruku?

Od vedení jsem měl při tvobě mužstva v každém klubu volnou ruku. Byla to moje podmínka pro spolupráci, ale jak jsem říkal, jsme skromný klub, který více sází na mladé, perspektivní hráče, kteří chtějí pracovat, a to také zohledňuje finanční zázemí našeho klubu. To je samozřejmě zdravé, ale nechceme vstupovat do soutěžení v přeplácení hráčů, jejichž cena mnohdy zdaleka neodpovídá jejich volejbalovým kvalitám.

Tedy, se skladbou týmu jsem spokojen. Myslím, že se nám podařilo dát dohromady ambiciózní tým, který má ovšem před sebou ještě hodně práce.

4) Jaký je váš dosavadní největší trenérský úspěch?

Můj největší trenérský úspěch je samozřejmě čest vést RD mužů. Až na dalším místě jsou týmové úspěchy a moje individuální ocenění, na kterých mají ovšem zásluhu hráči a vedení klubů, ve kterých jsem měl šanci působit.

5) Přišli vám v minulých letech i jiné nabídky na trénování?

Nabídky přišly a vážím si jich. Nebudu je samozřejmě konkretizovat.

6) Na jak dlouho máte ještě kontrakt ve Waldviertelu?

Máme s vedením džentlmenskou dohodu, že nebudeme dobu spolupráce ohraničovat časovým intervalem, ale přání klubu bylo 5 let, tedy ještě další sezónu 2021/2022.

7) Když zrovna neřešíte volejbal a máte chvíli volného času, čemu se věnujete?

V průběhu sezóny toho volného času moc není, ale mezi tréninky a ve volných dnech se snažíme s přítelkyní hodně vyrážet do přírody, jednak pro vlastní udržení kondice a potom, máme dva psy, rhodéské ridgebacky, kteří vyžadují hodně „pohybové pozornosti“. …no a na stará kolena jsme objevili krásy a adrenalin skialpinismu, to je naše nová výzva.

8) Hodláte se v Rakousku usadit natrvalo?

Tohle téma je ovlivněno spoustou vlivů, rodina, zdraví blízkých, pracovní možnosti, ale určitě jsem i tuhle možnost promýšlel.

Nezbývá než na závěr popřát našim „krajánkům“ hodně štěstí do závěrečné fáze sezóny.