Po úspěšném tažení Ligou Mistrů v loňském roce už už Jihostroj vyhlížel pohár CEV. V prvním kole měli jihočeši narazit na slavné Dynamo Moskva. Bohužel nastaly komplikace v termínech zápasů způsobené pandemií koronaviru, a tak se začalo vyjednávat. O tom, jak jednání probíhala a proč se nakonec Jihostroj z evropského poháru odhlásil, nám poreferoval manažer Jihostroje Robert Mifka.

Těšil jsem se na Dynamo Moskva, proč to nevyšlo?

Těšili jsme se všichni. Los nám sice nebyl úplně nakloněn, ale na druhou stranu jsme byli rádi, že naši fanoušci uvidí opět velmi atraktivního soupeře, i když jen na obrazovkách České televize. Myslím, že šanci jsme měli i proti takto silnému soupeři. Chtěli jsme navázat na náš loňský úspěch v Lize Mistrů a s tím jsme také stavěli tým pro letošní sezonu. Stručně řečeno, Dynamo Moskva nemohlo kvůli koronavirové izolaci týmu nastoupit k prvnímu plánovanému utkání v Moskvě. Od toho se odvíjela další jednání, při kterých jsme se nedokázali dohodnout na způsobu řešení situace, až direktivně rozhodl CEV a to tak, že oproti původnímu losu (1. zápas v Moskvě, 2. v ČB) sice nařídil odehrání našeho domácího utkání v plánovaném termínu 19. 11., ale v Moskvě bychom museli nastoupit až 25. listopadu. Mimo to, že bychom tím přišli o možnou výhodu rozhodujícího zlatého setu na domácí palubovce, by to pro nás, i pro některé naše exligové soupeře, mohlo znamenat zásadní organizační i ekonomické komplikace ve znovu zahájené a organizačně velmi napjaté extraligové sezoně.

Jak probíhalo vyjednávání?

Nejprve prostřednictvím e-mailů mezi kluby a následně i s účastí CEVu přes video call. Zástupci Dynama nejdříve odmítli z obav o své zdraví do České republiky vůbec přicestovat a navrhovali odehrát buď jedno jediné nebo dvě utkání v Moskvě s tím, že nám uhradí náklady spojené s ubytováním. S tím jsme samozřejmě nemohli souhlasit. Navrhli jsme, bez ohledu na neodehrané utkání v Moskvě, hrát jedno utkání u nás v ČB s tím, že vítěz bere vše. Přišlo nám to férové. V té době už jsme měli pro toto utkání udělenou výjimku od MZČR. Ruská strana nesouhlasila. Následovala i oficiální žádost ze strany našeho svazu aby CEV respektovala původní rozlosování a pochopila složitou situaci, kterou po téměř 5 týdnech lock-downu řeší i naše extraliga. CEV k výše uvedeným důvodům ani k původnímu rozlosování nepřihlédla a nařídila odehrát první utkání u nás 19. 11. a druhé 25. 11. v Moskvě. S ohledem na to, že šlo o definitivní rozhodnutí jsme byli nuceni se ze soutěže odhlásit.

Na stránkách CEV zápas ještě visí. Může se ještě něco změnit?

Nepředpokládám. Rozhodnutí CEVu vnímám jako konečné a tím pádem i naše odstoupení, na které jsme zatím reakci nedostali.

Je možné, že vám v této době pomůže, že evropské poháry nehrajete?

Spíš bych řekl, že bude o trochu méně nejistoty a budeme se moct více soustředit na extraligu, která je pro nás po nedohrané loňské sezoně zásadní. Mimochodem v Poháru CEv není stále ještě rozhodnuto ani o osudu případného osmifinále a čtvrtfinále, která by se měla odehrát někdy v průběhu prosince v bublině u některého z účastníků, který o organizaci projeví zájem. Zkrátka doba teď není úplně nakloněna mezinárodním soutěžím.

Foto: FB VK Jihostroj ČB