Hrála v Itálii, Polsku i v Prostějově, tehdy ještě pod dívčím jménem Vincourová. Jako kapitánka také dotáhla reprezentační družstvo k výhře ve Zlaté Evropské lize v roce 2019. Před minulou sezónou přestoupila do polského týmu Bielsko-Biala, sezónu ale nedohrála. Nyní po narození syna se již osmadvacetiletá nahrávačka chce vrátit k volejbalu – posílí brněnské Šelmy.

Rodačka z jihomoravské metropole začínala v sousedním Králově Poli, kde působila i pod vedením současného trenéra mužů Ondřeje Marka. Následovalo angažmá v Prostějově, který dirigovala v době jeho nejúspěšnější éře.

V roce 2014 přestoupila do italské Serie A, po roce pak do polské PlusLigy, kde byla v roce 2018 vyhlášena jako nejlepší nahrávačka tamního poháru. Další polské angažmá ale zhatil krach klubu, kde měla působit. Na sezónu se tak usídlila v Praze, kde nakonec pomohla pražskému Olympu ke čtvrtému místu v extralize. Fanoušci si jí jistě dobře pamatují – právě ona velkou měrou přispěla k postupu do semifinále přes brněnské Šelmy.

„Měl jsem možnost ji sledovat na Olympu před dvěma lety a ostatní nahrávačky u nás výrazně převyšovala,“ říká na adresu nové posily trenér Ondřej Boula, bývalý reprezentační nahrávač, „jsem přesvědčen, že i krátce po mateřské u nás bude patřit k nejlepším nahrávačkám. S jejími zkušenostmi je schopná tým vést, i když ještě nebude v top formě.“

„Pavla je typ hráčky a člověka, který přesně zapadá do našeho konceptu. Již v minulosti jsme se bavili o jejím možném působení v Šelmách, minulý týden jsme se dohodli, že Pavla má zájem zkusit trénovat a případně hrát v režimu, v jakém fungujeme,“ popisuje jednání prezident klubu Martin Gerža.

Bývalá spoluhráčka a velká kamarádka Ivony Markové příliš neváhala: „Manžel hraje v Ostravě vrcholově basketbal, takže by to bylo těžké se zahraničím skloubit. Brno je pro mě srdcová záležitost, navíc Šelmy jsou pro mě ideální variantou, jak skloubit volejbal a péči o malého syna."

Pavla Šmídová tak doplní nahrávačskou dvojici Soňu Novákovou a Šárku Šloufovou. O fungování trojice nahrávaček ale trenér Ondřej Boula starost nemá:   „ Sám mám zkušenosti se třemi nahrávači v týmu – jsem přesvědčený, že to tak může fungovat. V tréninku se protočí všechny nahrávačky, to bude jediná změna, pro stávající se podmínky u nás kromě výše zmíněného nemění. Navíc jim Vinci může ulehčit situaci, například Soně po fyzické stránce.“

Brněnský tým čekají před odjezdem na turnaj evropského CEV Cupu ještě dvě extraligová utkání – v pátek v Liberci a v sobotu ve Šternberku. Příští týden se představí v italské Monze, kde v úterý osmého prosince sehrají osmifinále Poháru CEV proti srbskému Žok Ub, vítěz tohoto duelu si ve čtvrtek zahraje proti vítězi zápasu Békéscaba – Monza o postup do semifinále.

Na zápasy s novým týmem se čerstvá posila Brna těší: „ Máme dobře složený tým, pokud se nám vyhnou zranění, tak věřím, že to může být dobrá sezóna.“

Autor: Matouš Müller

Foto: VK Šelmy Brno / Matouš Müller