Konečně se evropští volejbaloví fanoušci dočkali. Po dvou letech je tu finále nejprestižnější klubové soutěže na starém kontinentu. Letos utkání pořádá město známé díky příběhu o Romeovi a Julii, Verona. Zápas má naplánovaný úvodní hvizd dnes v půl deváté večer na Svátek práce. Loňský ročník se nedohrál kvůli covidové pandemii stejně jako většina sportovních událostí. Stejně jako v roce 2019 v Berlíně se jedná o superfinále, tedy v jeden den zápas můžu i žen na jednom místě. Připomeňme si, že titul krále evropského klubového volejbalu získali hráči Lube Civitanova, když si vyšlápli na celek Zenitu Kazaň po jednoznačném vítězství 3:1. Kazaň předtím soutěži kralovala čtyřikrát po sobě. Ani jeden z týmů se letos do závěrečného zápasu neprobojoval. Zajímavostí je, že oba kluby byli vyřazeny právě jedním z letošních finalistů, polským klubem ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Nejprve Civitanova padla ve čtvrtfinále a Zenit v semifinále. Shodou okolností oba ve zlatém setu. Teď přichází na řadu pár statistik a prognóz před sobotní show.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

Je teprve třetím polským klubem, který proplul v Lize mistrů až do finále. Předtím se to povedlo Bełchatówu a Rzeszówu. Jihopolský klub v historii získal bronz z Final four ligy mistrů, stalo se tak v roce 2003, což je dosavadně nejlepší výsledek v soutěži. Mezi klubové legendy patří Sebastian Świderski, Pavel Zagumny nebo Piotr Gacek. Co se trofejí z Plusligy týče, tak je ZAKSA devítinásobným mistrem Polska a ve vitríně jí visí dvě zlaté medaile za triumf v Polském Superpoháru a devět z Polského Poháru.

V letošní sezóně z deseti odehraných zápasů ZAKSA dokázala vyhrát osm. Prohry zaznamenala pouze v odvetných zápasech čtvrtfinále a semifinále. V top ten nejvíce bodujících hráčů se vměstnalo hned trio hráčů Kamil Semeniuk, Łukasz Kaczmarek a Aleksander Śliwka. Nejvíce bodů zaznamenal Semeniuk a to 153. Blokařsky na tom nejsou Poláci taky vůbec špatně. V nejlepší desítce „střeďáků“ je před sobotním zápasem na čtvrté bramborové pozici dvaceti čtyřletý Jakub Kochanowski s dvaceti „dekami“. Na pozici sedmé je již zmíněný Semeniuk se sedmnácti bloky. I na servisu se může trenér Grbič opřít o účastníka letní Univerziády v Neapoli, Kamila Semeniuka, který do svých statistik přidal čtrnáct es. Jak již bylo zmíněno, tak lodivodem Poláků je nahrávačská legenda, Srb Nikola Grbič, který je v zemi našich severních sousedů již druhým rokem. Kapitánem je Francouz Benjamin Toniutti. Vzor pro všechny „pinkače“ menšího vzrůstu.

Trentino Volley

Věhlasný klub z italské provincie Tridentsko se chystá na svou pátou účast ve finále Champions League. Mezi roky 2009-2011 z toho byl dokonce, terminologií Roberta Záruby řečeno, „Zlatý hattrick“. V roce 2011 u toho byl český univerzál Jan Štokr. Čtvrtá participace v závěrečném zápase soutěže proběhla v roce 2016, kdy Trentino podlehlo Zenitu Kazaň v pátém setu po boji 15:13. V italské lize má na kontě osm účastí ve finále a z toho čtyři zlata plus další dvě prvenství v Italském Poháru i Superpoháru. Finále Mistrovství světa klubů opanovalo pětkrát. V roce 2011 s Janem Štokrem v sestavě.

V letošním ročníku se Italové museli do hlavní fáze „prokousat“ přes dvoukolovou kvalifikaci. Tudíž doplnili čtveřici italských celků, které měly účast v hlavní fázi zajištěnou přímo. I s kvalifikačními zápasy jich letos Trentino odehrálo celkově čtrnáct a má pouze jedinou prohru. Porážka přišla od Perugie v druhém utkání semifinále 3:2 na sety, kdy však k postupu do finále stačilo „trentinským“ uhrát pouze dva sety. Ve statistikách se na prvním místě hráčů s nejvíce body objevuje Nimir ABDEL-AZIZ, holandský univerzál, dříve nahrávač. AZIZ disponuje sto osmdesáti body. V první desítce se usadili i Azizovi spoluhráči Ricardo Lucarelli na sedmém místě se sto dvaceti čtyřmi body a top ten uzavírá Srb Srećko Lisinac s rovnými sto „pointy“. Slušný výkon na blokaře. V blokařských statistikách tvoří tým okolo Azize neprostupnou hráz, kdy na prvních dvou pozicích jsou „střeďáci“ Lisinac a Podraščanin. Oba mají odehráno něco málo přes čtyřicet setů a dohromady disponují padesáti bloky. Nimir je pátý s „dekami“ devatenácti. Nejlepším servismenem je „překvapivě“ Nimir s třiceti šesti zářezy. Lucarelli opět sedmý, dvanáct es, a Lisinac znovu uzavírá nejlepší desítku s jedenácti esy. Je důležité si uvědomit, že Italové mají o dost více odehraných zápasů, tudíž je jejich nadvláda ve statistikách na místě. Hlavním trenérem je Angelo Lorenzetti, legenda ověnčená spoustou úspěchů z klubové úrovně. Dirigentem hry je Simone Giannelli, rodák z Bolzana je již třetím rokem kapitánem Trentina. Dalšími oporami jsou smečaři Dick Kooy a vycházející hvězda Alessandro Michieletto a libero Salvatore Rossini.

Účast obou klubů v Superfinále je tedy oprávněná. Z pohledu čísel je to patrné. Všichni fandové volejbalu doufají v kvalitní podívanou plnou povedených akcí na obou stranách. Když pohár nad hlavu pozvedne ZAKSA, bude to perfektní tečka za jejich úspěšnou sezónou. Naopak, když se trofeje zmocní Trentino, tak potvrdí svoji kvalitu. V dnes již legendární reklamě od Kooperativy, kterou čeští volejbaloví příznivci jistě velmi dobře znají, se říká: „ Jak zápas dopadne? To dopředu nikdy nevíte.“ Ironicky řečeno je to taková absolutní pravda a z toho tedy plyne, že kdo se chce dozvědět, jak to skutečně dopadne, tak ať si v sobotu večer naladí veřejnoprávní sportovní kanál České televize. Popřípadě sázkaři můžou zabrouzdat na Livestream ze stránek Tipsportu a společně doufat ve správně vsazené peníze. Tak tedy zítra se rozhodne, kdo se pro příští rok stane králem volejbalu v Evropě.

Autor: Vladimír Mikulenka