První kolo sice ještě není úplně kompletně dohrané. Přeložený zápas mezi koviďáky z Vodolky a Beskyd nás teprve čeká. To nám ale nebrání se podívat na zápasy druhého kola mužské volejbalové extraligy.

Euro Sitex Příbram vs. VK Jihostroj

Mělo by jít o jednoznačný zápas? Samozřejmě. Jihostroj i přes nesehranost po vynucené pouze ve Zlíně bodoval bez ztráty jediného setu a rozhodně se začne roztáčet jihočeský motor k pořádným výkonům. To by ale nesměl nastoupit proti nevyzpytatelné Příbrami, navíc v jejich vyhlášené domácí atmosféře. A věřím, že Příbramský fanoušek se nebojí a v hojném počtu si cestu do haly najde. Protože si i jistě moc dobře pamatuje loňskou výhru 3:2 nad Jihočechy. Dočkáme se opět nějakého překvapení? Domácím by se rozhodně hodilo. Ostatně v prvních dvou kolech narazili na dva největší favority na titul a to rozhodně není jednoduchý los.

Koho sledovat:

V Příbrami svými výkony dokáže zaujmout zkušený kapitán Martin Böhm. Zejména standartní výkonností, kde víte, co od něj očekávat. Podobné je to i s liberem Davidem Juračou, který k tomu ale ještě přidává akrobatické zákroky v poli, které ocení nejedna fanynka. Zároveň už i nahrávač Robert Viiber bude víc sehranější s týmem a dá se předpokládat, že bude, stejně jako ve Varech, využívat služeb svých blokařů.

Oproti tomu v Jihostroji bude těžké odhadnout, kdo nastoupí do základu. Asi jenom dva posty jsou na 100% jasné. Nahrávač Manuel De Amo a libero Martin Kryštof. Jestli už bude po nemoci v dostatečné kondici kapitán Radek Mach, dost možná dostane prostor na úkor jednoho z blokařů z prvního zápasu. Stejně tak si role můžou prohodit Casey Schouten s Filipem Rejlkem.

Black Volley Beskydy vs. VK Ostrava

Druhé kolo přinese relativně čerstvou novinku. Teprve druhým rokem se hraje toto atraktivní derby v severovýchodním regionu. A když pomineme pohárové zápasy, tak je bilance poměrně vyrovnaná. Každému týmu se v loňské sezoně podařilo doma vyhrát, Ostravě za tři body, Beskydům za dva.

Pro hráče Beskyd půjde o první letošní utkání. To s Odolenou Vodou je přeložené z důvody karanténních opatření. Oproti tomu Ostrava se již předvedla v prvním kole a svěřenci trenéra Jakuba Salona rozhodně zpozorněli. Do haly jim totiž přijede nekompromisně servírující Ostrava.

Koho sledovat:

Mluvili jsme o servisu Ostravy? Na to si pořídili domácí kvalitní odpověď v osobě reprezentačního libera Milana Moníka. A bude dost možná i na něm aby na příjmu ubránil Jakuba Ihnáta, který si připsal během tří setů proti Kladnu osm es. V dresu Ostravy se navíc prohání na bloku náš MVP kola Václav Kotas a na smeči reprezentační opora a jeden za smečařů prvního kola David Janků.

VK Karlovarsko vs. SKV Ústí nad Labem

Oba týmy jsou jistě dostatečně namlsány z prvního kola. Na západě i na severu Čech se totiž oba soupeři v prvním kole radovali z výhry. Zatímco Karlovarští přejeli příbramské Kocoury, v Ústí se bojovalo až do pátého setu a nakonec domácí SKV udolalo Duklu Liberec. Vyšlápnou si Ústečtí na favorizovaného soupeře i tentokrát a budou ve Varech loupit? Nečeká je ovšem nic lehkého. SKV ještě nikdy Vary neporazilo. Ale každá série jednou končí. Dočkají se ústečtí již tento víkend?

Zápas přinese jeden pěkný souboj. Střetnou se otec se synem. Lubomír Vašina na trenérské lavici hostí, Lukáš pak na smeči za Vary. Přečtěte si rozhovor obou aktérů.

Koho sledovat:

Domácí disponují hned několika kvalitními hráči. Za zmínku určitě bude stát nahrávač Lukáš Ticháček, který svou zkušeností zvedá výkony spoluhráčů okolo sebe. Rozhodně bude i zajímavé sledovat Lukáše Vašinu, pro kterého bude, jak jsme psali nahoře, zápas rozhodně speciální.

V Ústí oproti tomu řeší pozici univerzála. Proti Dukle dostal důvěru Ivo Kobolka a s nelehkou úlohou se popasoval víc než dobře. Poradí si i s obranou Karlovarska? To bude záležet i jak mu jí roztrhá Luboš Bartůněk, který dokáže zamotat hlavu nejednomu blokařovi.

Kladno Volejbal vs. Volejbal Brno

Volejbal versus Volejbal. Fanoušci na Kladenské hale se mají rozhodně na co těšit. Přijedou totiž ostrostřelci z Brna. Tým z brněnské metropole si v prvním kole vyšlápl na ambiciózní Prahu a zejména servis byl jedním z hlavních stavebních kamenů jejich výkonu. Ale na druhou stranu to je něco, s čím se Kladno setkalo v Ostravě a dostali rozhodně dobrou školu. Přesto by se dalo říct, že na Kladně je, vzhledem k výšce stropu, servis opravdu alfou a omegou. Výhodou domácích bude, že s nízkým stropem pracují na tréninku. I přes jednoznačné výsledky v prvním kole bych si výsledek opravdu tipovat nechtěl.

Koho sledovat:

Na instagramu rozhodně Filipa Křesťana. Letošní velká posila a navrátilec na post univerzála umí rozhodně vzít za servis a to je něco co budou domácí potřebovat. A další týden společného tréninku má za sebou nahrávač Filip Palgut. Takže se dá předpokládat, že se i zlepší souhra a celý tým si oproti prvnímu kolu ještě víc sedne.

Na druhé straně sítě je ovšem komplexní družstvo. Vypích bych jedno zajímavé číslo. Jan Pražák útočil v zápase hned dvaadvacetkrát. To je na blokaře za tři sety opravdu nadstandartní přísun důvěry od nahrávače Adama Provazníka. Zopakují si něco podobného i proti Adamu Zajíčkovi?

Lvi Praha vs. Fatra Zlín

"A my prostě zvítězíme!" Sdělil trenér Lvů Pomr pro pražský Deník. Tak hold jeho svěřencům už nic jiného nezbývá. Ostatně taky by to chtělo výhru. Domácí totiž čeká první domácí utkání v letošní sezoně, kterou zároveň absolvují na nové palubovce UNYP arény, která volejbal z minulosti dobře zná. Reprezentace tu hostila turnaj Evropské Ligy. Oproti tomu ze Zlína přijede soupeř, který rozhodně nedá nic zadarmo. Bylo by příjemné si vézt domů nějaké body z tak prestižního zápasu. Favorit nedělní dohrávky je ale jasný.

Koho sledovat:

Ve Zlíně se především musí rychle hráči tak zvaně chytnout. ať už jde o nahrávačské duo, tak i o ostatní členy týmu. V prvním zápase s Jihostrojem dostával nejvíce důvěry na útoku Daniel Čech. Pomůžou mu spoluhráči?

Ukázat prstem na Prahu a říct, že v Brně dostali bídu 3:0 by bylo hodně nespravedlivé. Zápas byl neuvěřitelně vyrovnaný, rozhodoval se v dlouhých koncovkách a záleželo skutečně na drobných detailech. Ostatně například univerzál Matej Mihajlovič odehrál dobré utkání a dá se očekávat, že opět bude dostávat od Jakuba Janoucha hodně důvěry. Možná uvidíme i pestřejší hru. Přeci jen by na přijímače Prahy neměl lítat zase takový servis.

foto © Volejbal Brno/Viktor Šulc