Vracíme se k pátému kolu extraligy, které začne první várku dvojzápasů. K pátečním dohrávkám se postaví celkem osm týmů ve čtyřech střetnutích.

Volejbal Brno vs. VK ČEZ Karlovarsko

Otázka zní velmi jednoduše. Udrží Brno domácí neporazitelnost i v souboji s loňským vítězem základní části?

Pro tentokráte to ale tak jednoduchá mít nebude. Karlovarsko se udržovalo během pauzy v dobré herní kondici, a přestože výkon proti Beskydům nebyl optimální, tým ze západu Čech si nakonec utkání stabilním výkonem pohlídal a zvítězil. Brno sice také zvítězilo. Ale nutno podotknout že díky dvěma faktorům. Zaprvé naprosto nadstandardní výkon předvedl Martin Licek se sedmadvaceti body. A zadruhé soupeř ze Zlína byl schopný nakupit ještě víc chyb než domácích. A některé balony, pro které zlínští nešli na zem varským jen tak nespadnou.

Koho sledovat?

V domácím dresu to nemůže být nikdo jiný, než výše zmiňovaný Martin Licek, který se v předchozím utkání blýskl naprosto fenomenálním výkonem. Ovšem narazí na o třídu kvalitnější obranu hostí.

A zrovna blokaři Karlových Varů mohou být ústředními postavami celého utkání. Brno staví svou hru na kvalitním útoku středem s návazností na útok z pajpu. Poradí si Vojta Patočka a Mark Wilson s kombinacemi na středu hřiště?


Aero Odolena Voda vs. EURO Sitex Příbram

Dost možná zápas kola. Souboj posledního s předposledním o pověstného nelichotivého čulibrka. Navíc trenér Martin Kop přestoupil právě před touto sezonou z Příbrami na Vodolku. Většinu soupeřů tak dobře zná.
Odolena Voda předvádí každý zápas dobré výkony, ale sráží ji nedotáhnuté dobře rozehrané koncovky. Borci z Vodolky dokázali uhrát bod s Karlovarskem a se zlepšujícími se Lvi. Nyní přicházejí na řadu ty důležité zápasy s týmy, které by Aero mělo porážet, jestli pomýšlí na lepší umístění. Ostatně ne nadarmo jsou označováni za černého koně soutěže.

Oproti tomu trápení svěřenců Petra Klára je krapánek větší. Tým hledá někoho, kdo by byl schopný celý tým strhnout k lepším výsledkům. Kocouři umí soupeře zaskočit, ale zatím z toho byl jenom bod za tiebreak se Lvy. Dobrý vstup do zápasu se příbramským nepovedlo přetavit ve vítězství a pražané zápas z nepříznivého stavu 0:2 otočili. Ani po restartu soutěže se nehrálo lépe. Do Příbrami přijel těžký soupeř. Dukla, byť oslabená o trenéra Nekolu, neponechala ve třech setech nic náhodě.

Ve vzájemných zápasech má Příbram navrch. Podaří se jí pokračovat v tomto trendu a přiveze domů cenné body? Očekává se vypjaté utkání a také střet dvou velmi emotivních trenérů. Kdo dostane první kartu? Připomeňme si hodnocení trenéra Kopa po posledním zápase pro svazový web:

Jsme rádi, že jsme po měsíci mohli hrát a zjistit, že už ani karty nejsou v karanténě.

Koho Sledovat?

Tradiční souboj univerzálů? Martin Hladík předvádí kvalitní a stabilní výkony a nahrávač Matyáš Demar se o něj bude jistě znovu opírat.

Za Příbram na univerzálu nastupuje Ivo Hulpach. Trenér Petr Klár by rád, aby se o něho mohl tým opřít zejména v koncovkách zápasů. Vyslyší mladý univerzál svého trenéra již v tomto zápase?


VK Ostrava vs. SKV Ústí nad Labem

Volejbalisté Ústí tento víkend vyrážejí na moravskou tour. Jako první v pořadí je čeká VK Ostrava. Tenhle ctižádostivý tým si vzal za své heslo "Per to tam", kterého se drží. Inu pokud jde ostravským servis doma, zavaří kdejakému top týmu. Trenér Václavík to má tak postavené. Prostě totální volejbal. Ústí nad Labem je aspoň v očích sázkových kanceláří za favorita, ale pokud domácím sedne servis, budou ústečtí volejbalisté jen stěží hledat odpověď. Bude se v hale Sareza odehrávat stejné představení jako v sobotu proti Budějkám? Dost možná. Ústí to tenhle rok šlape a sebevědomí jim neschází. Na příjmu funguje stabilní Kořínek a Čilan Paraguierre se také dostává do přihravačské pohody. Otázka je, jak svou roli zvládne Kobolka. Je to jednoduché, pokud bude mít Ústí přihráno, tak Ostravu rozstřílí. Pokud to bude Ostravě lepit na servisu, Ústí odejde s pláčem.Je to těžké soudit, ale pokud bych si měl tipnout, vyhraje Ostrava v tie breaku.

Koho sledovat?

V zápase proti Kladnu po vleklém zranění břišního svalu nastoupil Filip Kramár. Jeho výkon naznačoval, že je herně při chuti a tak věřím, že proti Ostravě budou jeho výkony gradovat a možná právě on bude rozdílovým hráčem.

Budu se opakovat, ale domácí se budou opírat o Kubu Ihnáta a Václava Kotase. Jejich servis v minulosti zavařil kdejakému přihravači a není důvod se domnívat, že se to nestane ani proti Ústí.


VK Lvi Praha vs. Volejbal cz Kladno

Zápas s mnoha otazníky. Hrát se mělo již v úterý. Tým ale poprosil o přeložení zápasu. Proč? Protože covid. Před zápasem v Ústí se v sestavě Kladna vyskytli hned tři pozitivní. Proti SKV se rozhodli kladenští nastoupit, po jednoznačné prohře 3:0 ale raději již zápas s Prahou odložili na pátek. Dají se ale dohromady všichni pozitivně testování? Minimálně bude mít trenér Milan Fortuník více času na vzniklou situaci zareagovat. A Kladno by nutně potřebovalo začít vyhrávat. Z dosavadních pěti zápasů slavilo jenom jednu výhru. Oproti tomu pětisetová bitva, byť prohraná, s Jihostrojem naznačila, že když nikdo nebude házet kladenským klacky pod nohy, budou silným týmem.

Lvi se pomalu nadechují a dostávají svým předsevzetím před sezonou. Ve vyrovnaném utkání porazili v pětisetové bitvě Aero a proti Kladnu budou jistě chtít navázat a získat možná i o bodík navíc. Přece jen hrají doma a veškerou smůlu si vybrali už v Jurmale. Kvalita týmu je nesporná nahravač Janouch bude určitě chtít dotáhnout svůj tým na vyšší příčky. Můj tip je 3:1 pro domácí.

Koho sledovat?

Pokud se Kladenským nevrátí do sestavy libero Kunc, osobně se budu těšit Filipa Křesťana. Jelikož je to bývalý smečař, tak by se měl zhostit role přihravače a pokud ji zvládne, přiblíží Kladno k zisku bodů v tomto zápase.

Za Lvi je to pro mě rozhodně Kuba Janouch. Útočnou kvalitu okolo sebe má, a pokud jeho distribuce bude minimálně nadstandardní nemusí se pražané o body bát.