Po zhruba měsíci volejbalového lockdownu vám konečně můžeme představit zápasové dvojice pro desáté kolo. V jaké jsou formě, kdo kde a jak v pauze trénoval a co říkají zástupci týmů na systém dohrávání soutěže se dočtete v našem předzápasovém shrnutí.

Euro Sitex Příbram vs. VK Dukla Liberec

Příbramským kocourům musela před sezonou přeběhnout černá kočka přes cestu, jinak to snad není možné. Těsně před začátkem sezony byli svěřenci trenéra Petra Klára uvrhnuti do karantény a začátek sezony se tým potýkal s hledáním sama sebe. Když už se zdálo, že se tým našel a potrápil prahu 3:2, začínají Příbramští prakticky od znovu.

foto © VK Dukla

Dukla sice také neměla nejlepší start do sezony, ale oproti Příbramským mají trochu jiné prostředky. Během lockdownu například sehráli přípravný zápas s SKV Ústí na Labem v polském Lubinu. Prakticky hned po ukončení opatření, která zamezovala trénování v uzavřených prostorech, odehráli muži další přátelský zápas, tentokrát mezi sebou. Vše vysílali živě i na youtube pro potěchu svých fanoušků. Rozhodně se jim rozehranost bude hodit, protože ihned po zápase s Příbramskými budou cestovat na dvojzápas CEV Cupu do Rakouska, kde je čeká příznivý soupeř Aich/Dob.

Koho sledovat?

Pikantní bude toto utkání zejména pro dva hráče Dukly, kteří ale zatím tolik příležitostí nedostávají. Radek Suda a univerzál Michal Kriško by hráli prakticky doma. Suda se díky loňské povedené sezoně vypracoval ve velmi žhavé zboží. Stejně tak Kriško díky svým stabilním výkonům dostal možnost oblékat prestižní dres Dukly.

Při hodnoceních nejlepších hráčů kola se hodně často objevuje jméno Příbramského nahrávače Roberta Viibera. Podaří se mu navázat na kvalitní individuální výkony a dosáhne s týmem na první výhru v sezoně?


AERO Odolena Voda vs. VK Lvi Praha

Kdo šel během třiadvaceti dní, po které trval zákaz využívání vnitřních tréninkových prostor, okolo haly v Odolena Vodě - nestačil se divit. Venkovní posilovna, v době největší nepřízně počasí chytře postavená v zapůjčeném altánu od místní hospody. A možná i právě tohle družstvo potřebovalo, jak sám pro klubový web uvedl kapitán Martin Hladík:

Měli jsme čas si spoustu věcí vyříkat, věnovat se fyzické přípravě, vyčistit hlavu a teď nám nebrání začít znovu a lépe. A podle úvodních tréninků v hale se zdá, že by se na nás ta několikatýdenní pauza nemusela nějak hrozivě podepsat.
foto © volejbalov.cz

Aero Odolena voda je rozhodně jeden z klubů, kterému může přijít restart vhod. Přestože dokázali vystrčit růžky v tiebreaku s favorizovaným Karlovarskem, jsou po třech zápasech stále bez výhry.

Lvi Praha. Tým, okolo kterého se od začátku pořád něco děje. Jako někteří další, i Praha si hned na začátku soutěže prošla karanténními opatřeními. Samotný start do sezony taky nepatřil mezi nejradostnější a tým sestavený i díky programu Smart Volley, který nám na BezTečí vyhodnocuje sestavy kola, hraje jako na houpačce. Stejně jako plno dalších týmů i v Praze se věnovali během výluky zejména kondiční přípravě. Navíc klub čekal dvojzápas v Lotyšsku.

Vlastně to mohlo být perfektní načasování. Plán byl takový, že Lvi odletí do Jurmaly a budou mít tři dny trénování k dobru před samotným dvojzápasem. Po návratu už by mohli po pár dnech opět trénovat v hale. Ale.
Po příletu do Lotyšska vyšly dva testy pozitivní, přestože před odletem byli všichni. Takže celek Pražanů byl uvrhnut do žaláře, kterým mu bylo jedno patro v hotelu. O to větší by mohli mít Lvi po vypuštění z klece chuť do volejbalu. Přesto je trenér Pomr před utákáním opatrný, jak uvedl v rozhovoru pro Deník:

Jsme po moc dlouhé pauze. Jaké bude utkání, uvidíme až v jeho průběhu. Proti Odolce jsme nastoupili v létě na turnaji. Vím, že odehrála dobrý zápas s Karlovarskem. Základní šestku má slušně poskládanou, nevidím v ní výraznější slabiny.

Koho sledovat?

Během herní pauzy se do týmu Lvů přidal zkušený harcovník ze Slovenska. Smečař Matej Paták před deseti lety okusil v dresu Brna českou extraligu. Poté se ukázal na palubovkách v Polsku a ve Francii, kde naposledy oblékal dres Chaumont. Bude tím posledním dílkem do skládačky, který schází Praze ke kýženým výkonům?

V dresu domácího Aera nastupuje nahrávač Matyáš Demar. Ten právě v Praze odehrál nejednu sezonu. Je to ale vlastně ještě ten tým z Prahy, který pamatuje?


VK ČEZ Karlovarsko vs. Black Volley Beskydy

Jeden z aspirantů na titul rozhodně nemohl zahálet. Když to šlo, vyjel za volejbalovým balonem do blízkého Německa a snažil se udržovat v co nejlepší formě. Protože krom jiných extraligových týmů, zrovna ve Varech se museli chystat na Ligu Mistrů. Ta se nakonec odehraje turnajovým systémem a Vary jsou ušetřeny jistě náročných pořadatelských povinností. Možná i díky tomu ale dostali více prostoru zapracovat na zápasech restartované extraligy. Klub chystá hned několik akcí pro fanoušky, které jsou pro nás dost možná zajímavější, než samotná forma domácích. O té v rámci možností díky kvalitě kádru a vedení nepochybujeme.

foto © VK Karlovarsko

Na hráče by již během tohoto utkání měli dohlížet papíroví fanoušci, a stejně tak se halou ozve povzbuzování skutečných, byť virtuálních fanoušků. Pod dohledem manažera Hudečka se chystá na české poměry opravdu parádní představení:

Náš fanklub pro nás natočil i spoty, ve kterých fandí jako při zápase. Navíc po vzoru různých zahraničních soutěží bude možné tým povzbuzovat živě přes platformu Zoom. Účastníci video chatu budou během zápasu živě vysíláni na LED obrazovkách v hale!

A s čím přijedou Beskydy? Možná bude na tribuně i na hřišti Tomáš Široký! Zkušený blokař, který vedl Vary za titulem v sezoně 2017/2018 se jako tradičně před zápasem špičkuje s dobrým kamarádem, aktuálním manažerem a bývalým spoluhráčem Ondrou "Hudcem" Hudečkem. Opravdu si také "pořídí" svůj portrét na tribuně?

Koho sledovat?

Jestli je nějaký post, kde ve Varech není dvakrát jasno, tak je post univerzála. Levoruký Patrik Indra a nebo Švéd Fredrick Gustavsson? Přestože se hra Varů opírá o smečaře z hlavního kůlu, nás bude zajímat, kdo dostane po pauze důvěru právě na handě.

Za Beskydy je post jedničky univerzála jasný. Bruno Romanutti hrál před pauzou skvěle a trenér Jakub Salon bude potřebovat, aby ve svých výkonech pokračoval. O motivaci bude mít postaráno i výše zmiňovaný Tomáš Široký.


VK Ostrava x Jihostroj ČB

Při pomyslném návratu ke strojům by měl být ve výhodě ten z jihu. Budějovičtí mají přece jenom nezkušenější kádr v lize. Věkový průměr základní rotace je okolo 32 let a dá se tak čekat, že tréninkové manko nebude pro Jihostroj až takový problém. Navíc je celý klub po nucené přestávce vyloženě nažhavený, jak nám potvrdil manažer Jihostroje Robert Mifka.

Je to první zápas po téměř pěti týdnech lockdownu profesionálního sportu. Hráči i realizační tým netrpělivě vyhlíží první zápas. Všichni se na to moc těšíme. Na druhou stranu těžko říct co od toho očekávat. Pauza byla dlouhá a podmínky na trénink měli všichni stejně špatné, takže uvidíme, jak jsme na tom volejbalově. Zápas rozhodně nemůžeme nějak podcenit. Ostrava nám vždycky dělala problémy, obzvlášť když hraje doma. Jejich totální a agresivní volejbal, hlavně na servisu, potrápil kdejaký mančaft. Každopádně věřím, že do zápasu jdeme dobře připraveni a přivezeme si z horké ostravské půdy tři body.

Ostrava má v tomto zápase obrovskou výhodu domácího prostředí, která po tréninkovém výpadku rozhodně přijde vhod. Hlavně na servisu, který je dost možná největší zbraní domácích. Navíc v nucené přestávce podobně jako některé týmy využívala možnost trénovat v zahraničí, a to v nedalekém Polsku. O pár slov před zápasem se podělil ostravský trenér Jan Václavík.

Nehráli jsme sedm týdnů soutěžní utkání, takže se na zápas samozřejmě moc těšíme. Nikdo z nás nedělá volejbal jen kvůli trénování. Přijede k nám víc než slušný soupeř z Budějovic za což jsem rád. Zahrajeme si dobrý, těžký zápas. Minulý týden vláda rozhodla o výjimce pro profesionální sportovce, a od té doby naše příprava probíhá standardně tak, jak jsme zvyklí.

Podle mého názoru půjde o velmi vyrovnaný zápas s velkým množstvím chyb na obou stranách. Vyhraje ten, kdo jich udělá méně. Pokud se Ostrava trefí do servisu, můžeme čekat překvapení.

Koho sledovat?

Za domácí rozhodně Václava Kotase a Jakuba Ihnáta. Oba jsou skvělí servismani a jsou schopni být v této činnosti rozdílovými hráči.

Na straně Jihostroje bych se zaměřil na Radka Macha. V posledních dvou zápasech měl neuvěřitelná procenta na útoku, a pokud Ostrava servisem nezatlačí tak věřím, že budou mít s obranou na středu hřiště velké problémy.


SKV Ústí nad Labem x Kladno volejbal

Tento zápas bude rozhodně jeden z nejvyrovnanějších tohoto kola. Ústí nad Labem do něj vstupuje v roli favorita. Není se čemu divit. V tabulce jim patří třetí místo. Kladno je oproti tomu až místě osmém, kde se určitě rádi nevidí. Je vlastně v tuto dobu podstatné postavení v tabulce? Nejspíše ne. Ústí nad Labem do začátku sezony vkročili důrazným krokem černého koně soutěže a jejich povoz se vezl na vlně vítězství. Bohužel mu do spanilé jízdy hodila vidle corona, a tak bude muset začít od nuly. Navíc Ústí podobný nástup do soutěže zažilo dva roky zpět, ale ve větší úspěch ho nepřetavilo. Zato Kladnu přestávka mohla prospět. Začátek ligy jim rozhodně nevyšel podle představ, a tak mohli během pauzy prožít volejbalový restart a naskočit zpět do zápasového rytmu tak, jak se sluší a patří. Jak je tým připraven se bít o příčky, které mu historicky náleží nám prozradil trenér Kladno volejbal Milan Fortuník.

Na utkání jsme připraveni doufám nejlépe jak to šlo v těchto složitých podmínkách. Převážnou část pauzy jsme trénovali kondici a občas přišla řada na činky. Zatím jsme v hale necelých osm dní, tak uvidíme jaká bude forma.

Koho sledovat?

Z řad Ústí bych vypíchl Ivo Kobolku. Tenhle hráč mě velmi překvapil, jak neohroženě zastoupil v té době zraněného Kramára a byl jedním ze strůjců ústeckého úspěchu v prvních kolech. Jeho hra je postavená na síle a dynamice. V pauze se vlastně nemohl moc věnovat ničemu jinému, a tak jsem opravdu zvědavý, jestli přeskočí síť nebo udělá díru do parket.

Kladno má ve svých řadách ke Kobolkovi protiváhu. Blokař Lukáš Kyjanica v posledních zápasech potvrzuje své kvality, díky kterým již oblékl slovenský reprezentační dres a může se tak Kobolkovi hravě proměnit v noční můru. Zkrátka v tomto zápase bude mít každý blok na handě cenu zlata.