Restart soutěže se nesl ve znamení nervózních vstupů do utkání a také prvních absencí kvůli testům. Liberci chyběl kouč Michal Nekola, Kladenským Orlům rovnou trojice hráčů! Absentoval i Milan Moník z Beskyd.

Euro Sitex Příbram 0:3 VK Dukla Liberec
26:28, 21:25, 18:25

Kromě návratu volejbalu na palubovky došlo v tomto zápase ještě k jednomu comebacku. Covidové testy totiž nedovolili odcestovat s týmem hlavnímu trenéru Michalu Nekolovi a kormidlo nad armádním extraligovým klubem převzal Vladan Merta. Pro něho samotného ale nešlo o úplně neznámou úlohu. Před více jak dekádou totiž sám Duklu, jakožto první trenér, vedl. Po úspěšném zápase okusí rovnou i atmosféru mezinárodního utkání - tým povede i ve dvojzápase CEV Cupu proti rakouskému týmu Aich/Dob, který sídlí kousek od slovinských hranic. Ale zpět k zápasu desátého kola extraligy.

Trenéra Nekolu byste hledali marně už během přátelského utkání s SKV v Polsku před dvěma týdny. foto © VK Dukla

Příbram vstoupila do zápasu neohroženě a vedla dokonce 23:20. Sama se ale dle slov trenéra Petra Klára připravila o vítězství v prvním setu nedůrazem na útoku a zalitoval, že to je něco, co je trápilo i na začátku sezony. Tak uvedl pro svazový web:

Zápas se zlomil v koncovce prvního setu, vedli jsme 23:20, měli jsme tři bodovky, měli jsme to složit, ale bohužel, je to stejná nemoc jako na začátku sezóny, kdy jsme to vždy nedokázali dotáhnout do konce.

Po zbytek zápasu již domácí neměli kapacity na to vzdorovat. Dukla si průběh utkání hlídala a postupně navyšovala náskok. Na útoku domácích si pošmákl zejména Šimon Krajčovič, který si připsal šest bloků. Jestli jsme se těšili na souboj bývalých hráčů Příbrami - Sudy a Kriška, tak kromě krátkých epizod nedošlo k většímu představení. Ostatně po dlouhé pauze jistě chtěli hosté zahrát na absolutní jistotu.

AERO Odolena Voda 2:3 VK Lvi Praha
25:22, 25:27, 28:30, 28:26, 13:15

Odolena Voda na začátku sezony předváděla kvalitní výkony, žel na vítězství to nikdy nestačilo. Hráči si toho byli vědomi a rozhodně chtěli vstoupit do zrestartované sezony pravou nohou. Minimálně to se povedlo. Přestože Lvi drželi v prvním setu mírný náskok, Aero dokázalo po sérii pěti bodů v řadě první set otočit. Zápas jako na houpačce, další dva vyrovnané sety, které pro sebe uzmuli hosté. Bojovným výkonem dotáhla Odolena Voda zápas až do tiebreaku, kde bylo na obou stranách k vidění hned několik nepřesností. Praha jich vyrobila nakonec méně a tak se raduje ze dvou bodů. Ostatně vyrovnanost utkání potvrdil i trenér hostí Tomáš Pomr pro CVF a s pokorou a respektem k soupeři přijal dva body:

Myslím si, že se obrany na obou stranách překonávaly, takže my jsme byli dneska jen o kousíček šťastnější. Spravedlivá by byla remíza fotbalová, abychom každý měli stejný počet bodů, ale to nejde a my, protože jsme byli šťastnější, tak vezeme dva do Prahy.

Že šlo o napínavé a vypjaté utkání potvrdil i trenér domácích Martin Kop:

Po měsíci hodně dlouhé a vyrovnané utkání. Myslím si, že jsme nebyli o tolik horší, ale vyhrát může jen jeden. Jsme rádi, že jsme po měsíci mohli hrát a zjistit, že už ani karty nejsou v karanténě.

Za pozornost stojí rozhodně souboj univerzálů. Oba si připsali v celém zápase více jak padesát útoků. Domácí kapitán Martin Hladík s jednapadesáti útoky táhl domácí nejenom na útoku, ale i v obraně. K pěti bodovým blokům připsal i dva přímé body na servisu. Na druhé straně Matej Mihajlovič s jednapadesáti útoky udržel skvělou úspěšnost, která přesahovala padesát procent. Hned osmkrát ale narazil na velmi kvalitní obranu domácích. Celkově AERO vyhrálo v této činnosti 19:8.

Pro ambiciozní Lvi tak důležité body při cestě tabulkou vzhůru. Oproti tomu Odolena Voda doma už v dalším zápase "bude muset." Přijede totiž Příbram, která také letos ještě neokusila radost z vítězství.

Ústí nad Labem 3:0 Kladno volejbal
25:23, 26:24, 25:20

Před zápasem bylo Ústí mírným favoritem. Hrálo doma a i postavení v tabulce po čtyřech kolech hrálo pro Severočechy. Kladno mohlo jakkoliv překvapit a nakonec opravdu překvapilo. Pozitivitu ze znovu spuštění ligy si trojice kladenských přenesla i k testování na covid a nemohli tak týmem odcestovat. Konkrétně šlo o Kraffera, Vostárka a Kunce. Kladno mělo prý možnost utkání odložit, ale Milan Fortuník týmu věří za každé situace, a tak se Orli vydali na sever v okleštěné sestavě. Ústí taky nebylo kompletní, ale Bornemanna nahradil na smeči Kobolka, kterého na univerzálu nahradil uzdravený Kramár. Zkrátka škatulata škatulata a sestava byla na světě.

Kramár společně s Kobolkou na hřišti. foto © Jana Zlámalová / SKV

První dva sety si byly velice podobné. Nervozita na obou stranách a spousta nevynucených chyb. Co by se taky dalo čekat po takové pauze, že? Navíc kladenští hráli bez libera a Filip Křesťan, tak kolikrát nevěděl kam dřív skočit. Nicméně sety byly velice vyrovnané. V koncovkách bylo Ústí důraznější a méně chybovalo, a tak obě koncovky dotáhlo do vítězného konce. Třetí set už byl malinko navíc a není třeba ho komentovat. Snad jen, že tolik zkažených servisů v jednom setu jsem už dlouho neviděl. Ústečtí si tak připisují další skalp a body do tabulky. Kladno se rozhodně nemá za co stydět a na to, v jaké byli sestavě byl jejich výkon přinejmenším inspirativní.

Hned v prvním kole po nucené pauze jsme se mohli přesvědčit, jak nevyzpytatelná mohou být před zápasová testování. Z týmu, který pomýšlel v Ústí nad dobrým výsledkem a bodovým ziskem, se rázem stal tým, který jel překvapit.

VK Ostrava 2:3 VK Jihostroj ČB

29:27, 25:22, 18:25, 13:25, 12:15

Už v před zápasovém shrnutí jsem psal, že tento zápas dopadne tak, jako když si hodíte mincí. Na jedné straně totální volejbal na hraně rizika a na té druhé zkušenost a vyhranost, která slibuje konzistentní výkon. V prvních dvou setech na naší pomyslné minci padla Ostrava a sebevědomým výkonem hlavně na servisu vyhrála první dva sety. Jihostroj celou dobu hledal optimální sestavu, kterou našel ve třetím setu a díky tomu se mince tentokrát otočila na stranu jihočechů. Přesvědčivým výkonem na servisu a v obraně  Jihostroj hladce srovnal stav utkání na 2:2 . Zkrácená hra přinesla hromadu infarktových momentů. Jeden přišel za stavu 4:4 kdy sporný balon vyslaný Ostravou rozhodčí vyhodnotil jako out a tím domácí rozhodil. S mírným vedením v zádech si tak Jihostroj dokráčel v celku s klidem pro dva body. Utkání po zápase v krátkosti hodnotil Robert Mifka, manager Jihostroje.

V Ostravě zase těžký. Škoda, že jsme nezačali dřív aspoň trochu tlačit servisem. Ostravští to měli na ztrátu moc lehké. Výhra je ale hlavní, takže spokojenost.

Na jednu stranu musíme pochválit Ostravu za skvělý výkon v prvních dvou setech, a na druhou stranu Jihostroj za to, že se nepodělali a svou zkušenost přetavili ve výhru. Přejeme si víc takových utkání, která mají zápletku a spoustu zajímavých volejbalových momentů.

VK ČEZ Karlovarsko 3:1 Black Volley Beskydy
25:14, 24:26, 25:23, 25:20

Nedávno jsme se věnovali porovnání, jak moc se některé kluby nacestují za svými zápasy. A Černí z Beskyd si hned vyzkoušeli, jaké je to cestovat přes celou republiku až do Karlových Varů. Ostatně i dle slov kapitána Tomáše Širokého trávili první set spíše na dálnici (kéž by do Varů nějaká vedla), než na kurtu:

První set snad ani nemusím hodnotit. To jsme byli asi ještě na cestě někde.

Na druhou stranu klasická česká uspávací taktika zafungovala a do dalšího setu se povedlo hostím zabrat a domácí zaskočit. Neuběhla ani třetina setu a blokující hostí si připsali již čtyři bloky a vedení 6:10. Karlovarsko následně muselo dotahovat a zde naplno předvedli svou kvalitu. Srovnáno bylo již za stavu 11:11 a do konce setu šlo o vyrovnanou bitvu. Hosté nakonec ale lepší obranou dokázali zvrátit set na svou stranu.

Papíroví fanoušci dohlížejí na smečujícího Patrika Indru, který dostal pro toto utkání přednost před švédem Gustavssonem. foto © VK Karlovarsko

Zbytek utkání byl vyrovnaným střetnutím, nutno ale podotknout, že po lepších začátcích posledních dvou setů si vždy Karlovarsko zkušeně hlídalo náskok jednoho až dvou bodů a nakonec nedopustilo překvapení. Přesto si trenér domácích Jiří Novák posteskl, že až často byli Varští na útoku nervózní a zbytečně hráli zbrkle a moc nepřemýšleli. Ostatně jestli někde Beskydy dominovaly, tak to bylo na bloku. V této činnosti předčily Vary 17:3! Na více než jeden uloupený set to ale nestačilo.