Hned deset zápasů nás čeká o víkendu. Sobotní patnácté kolo EXM doplní dohrávané kolo deváté. V preview opět pořadí klubů před tímto herním víkendem.

VK Dukla Liberec, 29 bodů

Nový vedoucí v průběžné tabulce extraligy Liberec má na programu o víkendu pouze jeden zápas. V sobotu, v rámci patnáctého kola, hraje Dukla v Brně. V prvním vzájemném zápase této sezony vyhrál Liberec 3:0 a popravdě, podobný výsledek očekáváme i do odvety. Brno v posledních zápasech nemá nejlepší formu a Dukla je silným soupeřem. Navíc musíme vzít v potaz, že Brno den před tím hrají s Příbramí, což všechno hraje ve prospěch Dukly. Ta navíc sehrála velmi dobré zápasy v CEV Cupu. V týdnu porazila Minsk a přemožitele našla až ve čtvrtfinále se Zenitem Petrohrad.

VK Jihostroj České Budějovice, 28 bodů

Krabice s koťaty v posledním zápase až překvapivě rychle prohrála se Lvi z Prahy. Podepsalo se to nějak na sebevědomí pro nadcházející víkend? Jihostroj se střetnete s aktéry televizního utkání uplynulého týdne - s Odolena Vodou a Kladnem. Oba zápasy sehraje doma. Aero nevyhrálo s Jihostrojem kam až paměť Livescore sahá - to jest do roku 2010, když se vrátil středočeský klub zpět do EXM.

Bude Jihostroj po víkendu zpět na první příčce? foto © Jihostroj

S Kladnem už to má historicky za posledních Jihostroj kapánek obtížnější. Přeci jen Kladno mělo často medailové, ne-li přímo mistrovské ambice. Letos je to ale trochu jiná písnička. Jihostroj do tohoto zápasu bude vstupovat jako jednoznačný favorit!

SKV Ústí nad Labem, 22 bodů

S velkým odstupem šesti bodů, ale stále na třetím místě se drží Ústí nad Labem. To se v pátek poprvé střetne s Pražskými Lvi. Ti mají v posledních zápasech dobrou formu a svěřenci Lubomíra Vašiny budou mít hodně práce, aby se vyrovnali trpělivé hře soupeře podpořené kvalitním servisem.

Speciální to bude zápas pro Luboše Bartůňka, který loni oblékal pražský dres. V létě ale Lvi angažovali kubu Janoucha a bylo jasné, že dva kohouti na jednom smetišti nebudou mít místo. Bartůněk tak letos organizuje hru v SKV, které je aktuálně v tabulce nad Lvi. Zápas se lvi si jistě pusťte na iVysílání České televize. Komentovat opět bude Martin Mach!

Ústí má druhý víkendový zápas přeložený na pondělí, kdy se v Odolena Vodě bude chystat taraflex a kamery ČT Sport.

VK ČEZ Karlovarsko, 20 bodů

Říkáte si, jak je možné, že je Karlovarsko až na čtvrtém místě, když zatím poznalo jenom jednu porážku? Odpověď je jednoduchá. Vzhledem k překládaným zápasům i vytížení v Lize mistrů mají Západočeši na kontě teprve osm zápasů, zatímco první tři v tabulce dvanáct. Ve hře je tedy rovnou bodů dvanáct, což může Karlovy Vary katapultovat mávnutím proutku hned na příčku první. A kde budou smazávat karlovarští zápasové manko tento víkend? První zápas hrají na Kladně, které doma umí zazlobit, ale taky se porazit samo, jak předvedlo v zápase s Vodolkou. Karlovarsko je rozhodně favoritem.

Získá Karlovarsko po víkendu všech šest bodů? foto © Karlovarsko

Rovnou z Kladna zamíří svěřenci trenéra Nováka do daleké Ostravy. Jeden z nejdelších tripů extraligy zavede úřadujícího mistra na horou palubovku soupeře, který se odrazil od spodku tabulky a v posledních výkonech předvádí povedené výkony. Jak se popasují Karlovarští se servisem domácí Ostrava? Asi tradiční otázka před zápasy ve Slezsku. Začne Karlovarsko stahovat špičku mílovými kroky? A nebo se nechá okrást o body.. Hned v úterý pak KV dohrávají zápas v Ústí nad Labem.

VK Lvi Praha, 20 bodů

Páteční zápas ve znamení lvího souboje? Ano, je tomu tak. Pozornější si jistě všimli, že právě SKV hrdě nosí ve svém znaku již pěknou řádku let motiv lva. A nyní je tu vyzyvatel z Prahy, který již třetí sezonu hraje pod novou vizuální identitou se lvem, jako ústředním motivem. Jak jsme psali výše, zápas bude pikantní pro nahrávače Luboše Bartůňka, který byl nahrazen Jakubem Janouchem. Přesto že je Ústí nad Labem v tabulce aktuálně výše, Lvi jsou na koni a se svými ambicemi do zápasu vstupují jako favorité spíše oni.

Po pátečním utkání se Lvi nemusejí stěhovat ze svého výběhu v UNYP aréně. Na návštěvu přijede poslední Příbram. Pro domácí tak jednoznačná povinnost na vítězství, chtějí-li přemýšlet o co nejlepší výchozí pozici pro playoff.

Aero Odolena Voda, 20 bodů

Budou pokračovat svěřenci Martina Kopa v dobrých výkonech i v zápase s Jihostrojem? Otázkou ale zůstává, jestli by podobný výkon jako proti Kladnu na České Budějovice stačil. Že ale Vodolka umí i na silné soupeře předvedli například v zápasech s Prahou a nebo s Duklou, kterou porazili doma 3:0! Jihostroj tak nečeká určitě nic lehkého a bude se muset pořádně otáčet. Odolena Voda je v poslední době totiž pořádně hladová! Stejně jako libero Kop, který snídá obilí, kamení a hřebíky, zalité mlékem..

Sobotní zápas Aero odehraje v pondělí před kamerami ČT Sport s SKV.

Volejbal Brno, 15 bodů

Přehoupli jsme se do druhé poloviny tabulky. Sedmé Brno již začíná ztrácet na místa, ze kterých se postupuje do playoff napřímo. Nic není samozřejmě ještě ztraceno, ale Moravané potřebují, aby se co nejrychleji zvedli. Forma z posledních zápasů není oslnivá, ale na obzoru se rýsuje důležitý a ke všemu hratelný zápas! Do Brna přijede v pátek poslední Příbram a to je jednoznačná výzva pro domácí - tady potřebují plný počet bodů za každou cenu!

Po slibném rozjezdu má trenér Marek starostí víc než dost © Kladno

V domácím prostředí zůstává Brno i na druhý zápas. Přijede silná Dukla, to už bude jiná písnička, ale v domácím prostředí umí Brno pozlobit a Liberec se bude muset mít na pozoru, aby je Brno nezaskočilo podobně jako se jim to stalo v Odolena Vodě.

VK Ostrava, 13 bodů

Ostrava v posledních zápasech vyhrává důležité zápasy s týmy okolo sebe. I díky tomu se tak staví zpět na nohy a musí se s ní počítat. Ani zápas na Dukle přinesl světlé mementy, na kterých se dá stavět. K pátečnímu zápasu zamíří svěřenci trenéra Václavíka do Zlína. Cíl bude rozhodně jediný. Přivést plný počet bodů, ideálně bez větších komplikací.

Protože již v sobotu dorazí favorizované Karlovarsko, na které by ale absolutní volejbal Ostravy platit mohl. Zápas bude jistě velmi vyhecovaný, tak jak to ostatně Ostravští i Karlovarští umí. My se těšíme především na souboje nad středem sítě mezi Sedláčkem a Patočkou!

Black Volley Beskydy, 11 bodů

Od Beskyd leckdo čekal vyšší příčky v tabulce. Ambice by na to byly. Cestu k vyšším příčkám mohou Beskydští nastartovat ve Zlíně. Což by nemělo být nic lehkého. V domácím prvním zápase sehrály Beskydy vítezný tiebreak. Loňskou úvodní sezonu ale na Zlín recept nenalezli. Ve svých řadách ale mají Black Volleys zkušeného blokaře Čechmánka, který ve Zlíně odehrál podstatnou část své kariéry. Podaří se i s jeho pomocí najít recept Jakubu Salonovi na svěřence Přemysla Obdržálka pro sobotní utkání? Beskydští mají i tu výhodu, že v pátek mají narozdíl od Zlína volno a tak by přeci jen měli mít o nějaké ty síly navíc.

Volejbal Kladno cz, 11 bodů

Nelehká písemka čeká Kladno o tomto soutěžním víkendu. Klub, zvyklý hrát o medailové pozice, se ne a ne odrazit ze spodu tabulky a v ohrožení je i samotné předkolo playoff. A o tomto víkendu budou muset prokázat své kvality svěřenci Milana Fortuníka proti dvěma skvěle hrajícím týmům. V pátek na domácí palubovku přijede silné Karlovarsko a v sobotu se kladenští chystají do Českých Budějovic. Každý bod z tohoto víkendu bude velkým překvapením.

VSC Fatra Zlín, 8 bodů

Zlín doma chystá malý moravský turnaj. Ještě, aby si to pak dala Ostrava a Beskydy mezi sebou. Ano. To jsou soupeři pro Fatru na tento víkend. Oba na dostřel a o to více důležité souboje pro domácí. Beskydy budou mít v sobotním utkání výhodu, že půjde o jejich první utkání, zatímco Fatra bude mít již v nohách páteční zápas s Ostravou. Podaří se doma získat nějaké body? Nebo se v přímých soubojích Zlín výrazně vzdálí předkolu playoff..

Co vymyslí trenér Obdržálek na dvojici domácích utkání? foto © Karlovarsko

Euro Sitex Příbram, 7 bodů

Čulibrk. Stále.. Trápící se Příbram hledá recept jak z krize ven. Podle nás ho našla v postavě nahrávače Rosenbauma. Minimálně si Kocouři pilují vlastní talent. Bude to ale na Brno a Prahu stačit? To by rád věděl jistě i trenér Petr Klár, který slova pro chválu svých svěřenců hledá marně..