Konec

Poslední hvizd rozhodčího a ty víš, že tím pro tebe sezona končí. Někdy s tím jde počítat, někdy ne. V play-off dokud vyhráváš, hraješ . Nekalkuluje se úplně s tím, že se už zítra nemusí na trénink. Někdy je to šok, někdy naopak dokonce úleva. Co teď? Aktuální hrací období ještě neskončilo pro všechny, ale pro spoustu z nás ano, pro holky taky, tak zkusím shrnout, co nás čeká v nejbližších týdnech.

Volno

Je zažitým standardem, že prvních několik dní po koncovém okamžiku je volno. Prostě úplně. To, co žádný vrcholový sportovec nezná třeba celou sezonu. Dva dny volna za sebou? Tři? Týden??? Myslím, že to má mnoho z nás stejně, ale já například téměř propadám panice, že nevím, co mám dělat. :-) Jasný, nějaká ta oslava, další den offline – pokud si to můžeme, vzhledem k případné rodině, dovolit. A dál? Nastává u většiny hráčů otázka: “ Co teď?”. V následujících dnech jsou na programu minimálně tato témata:

•   Léčení přehlížených zranění a rekonvalescence.

•   Kondiční příprava.

•   Řešení angažmá na další sezonu.

•   Povinnosti vůči sponzorům.

•   Hledání práce, uplatnění a výdělku v čase mezi sezónami.

•   Pokračování v tréninku vzhledem k reprezentaci, nebo beachvolejbalové sezoně.

Regenerace

Tělo sportovce je zvyklé jít na hranu ve výkonu. Často je ale dokonce za hranou. Nejčastěji právě v play-off, kdy se frekvence zápasů zvyšuje, čas na regeneraci snižuje. Jakýkoli náznak nemoci (ano rýmečka je stejně drsná i pro chlapy profíky) se mnohdy snažíme přechodit. Tělo, jak zjistí prostor, vyhlašuje stopku a léčí se. Ano, ze zdravotního a lidského hlediska je to určitě špatně, ale my si prostě mnohdy nemůžeme dovolit být nemocní.

Co se týče poranění a problémům fyzického ražení, je posezónní regenerace naprosto klíčová. Je velmi velký prostor na kompenzační cvičení, doplňkové sporty, nácvik nových fyzioterapeutických záležitostí apod. Více o tom snad natočím video, nebo napíšu samostatný článek.

Kondiční příprava

V podstatě jde o to samé jako doposud. Já osobně po sezóně rád posiluju a procvičuju partie, kterým jsem v sezóně nevěnoval příliš pozornost. Je čas cvičit více styl a cviky pro objem, nebo kompenzaci. Více o tom snad i s Kubou Kalusem, až mu skončí hra a příprava s Českými Budějovicemi.

Budoucnost

Ano, s ligou končí mnoha hráčům a hráčkám i kontrakt. Nastává tedy hon klubů na hráče a hráči hledají klub. Je pravdou, že spousta týmů oslovuje své vyhlídnuté hráče už velmi brzy, někdy ještě v průběhu základní části. Diskuse, jestli to je fér nebo ne, sem asi nepatří.“Kdo dřív přijde, ten dřív mele” ,platí i zde. Sportovec má zpravidla dvě možnosti. Hledat a komunikovat sám za sebe, nebo pomocí hráčských agentů. Ten za dohodnutý poplatek přebírá zodpovědnost za komunikaci a jednání ve jménu hráče a snaží se jej “dohodit” co nejlépe.

Povinnosti vůči sponzorům

Dohody s partnery a sponzory klubů obsahují několik složek. Nejen finanční (či jinou) podporu klubu. Ale klub má taky povinnosti vůči podporovateli. Autogramiády, podpisy, tvorba reklamního a propagačního materiálu. To vše a mnohem víc se odehrává i v “odpočinkovém” čase. Trochu jsme již toto téma nakousli s Matoušem Müllerem ve videu o sociálních sítích a propagaci online. Je třeba pokrýt i offline svět anebo jen zkrátka potěšit fanoušky.

Co dělat v čase do zahájení přípravy?

Smlouvy a výplatní termíny hráčů bývají jen zřídka po dobu 12 měsíců roku. Spíše je obvyklý konec ligy, tzn. duben . Kde ale hráč vezme prostředky na živobytí v měsících květen–červenec? Buď byl šikovný a peníze si v průběhu ligy spořil a čekají ho 3 měsíce prázdnin, nebo zkrátka řeší brigádu. Ano, je to tak. Podmínky se liší klub od klubu, jen považuji za rozumné to napsat. Profi sport ani z tohoto ohledu není med.

Ti nejlepší si moc neodpočinou. Čekají je pozvánky na kempy národních družstev a příprava na mezinárodní akce. Letos spolupořádáme mistrovství Evropy mužů. Pozvánky už jsou rozeslané a nominace jsou k nahlédnutí na stránkách svazu. Já pozvánku nenašel ani ve spamu. :-D Vtipkuju a věřím, že vybraní hráči odvedou svoji roli tak, jak od nich budou trenéři a spoluhráči očekávat. My z BezTečí budeme blízko. :-)

Třetí obvyklou variantou naplnění času je přechod na písek. Přece jen jde pořád o velmi blízkou alternativu našich halových radovánek, jen se u ní člověk i opálí. :-) Jsou páry, co to berou více vážně a absolvují v průběhu léta i několik mezinárodních turnajů. Jiní hlavně pro zábavu.

Závěrem

Všem nám držím palce, ať posezónní období využijeme na maximum, co nám čas, prostředky a zdraví (a vláda) dovolí.

Finalistům fandím, ať vyhraje ten nejlepší.

Ahoj

Jumbo