Ostravský tým již devátým rokem vede Zdeněk Pommer. I když stále platí za jednoho z nejmladších trenérů v extralize, což už samo o sobě není slavné, když vezmeme, že si jeho hráčskou kariéru pamatují naše maminky, zkušeností má na rozdávání. Proto rychle pochopil, že po předloňském osmém místě, které bylo po šesti letech úspěchů fiaskem, potřebuje jeho tým oživit.

Už vloni přišla na nahrávku z Brna Anna Pospíšilová, které prospělo, že opustila rodinné hnízdo, na sebevědomí ji také dodaly úspěchy na písku. Začaly se prosazovat Žarnovická s Nečasovou a zpátky se po mateřských dovolených vrátily Iva Kalusková a Helena Hrdličková. Právě ony vnesly do mladého kolektivu klid a přehled. Urputní fanoušci, se kterými se kývaly vysouvací tribuny jako topoly ve větru, vyburcovali domácí svou podporou k mnohým výhrám a výsledkem byl návrat do horních pater tabulky. Nakonec týmu chybělo pět bodů k bronzovému umístění.

Letos byla kromě odchovankyň prozatím klubem oznámena jediná posila, a to Slovenka Andrea Štrbová.  Tu vedla ještě v létě na cestě za beachvolejbalovým olympijským snem jedna z nejlepších českých hráček Lenka Háječková, ale mateřství spoluhráčky Andreu postavilo před jinou výzvu. Tou je návrat pod střechu.

Přípravu trenéři na severu Moravy pojali ve stylu školní distanční výuky a každá hráčka dostala individuální program, kterým se v průběhu léta měla řídit. Pravdu o tom, kdo je ještě pilný a poctivý, a kdo o poctivost dávno přišel, odhalil první srpen, kdy proběhlo oficiální zahájení sezony. Kromě 1. srpna děvčata prověřil i atletický ovál, tradiční to prvek volejbalové přípravy v Čechách od založení Velké kunratické.

Můžeme spekulovat, jak byl který klub v přípravě omezen všeobecně známou koronasituací, ostravský tým alespoň podle počtu odehraných přípravných zápasů žádná komplikace nepostihla. Rozehranost může být klíčovým faktorem v prvním zápase, což je patrné i v mužské UNIQA extralize. „Chceme se porvat o první čtyřku. Už vloni jsme si říkali, že máme mladý tým, to nebylo nic oproti tomu, v jakém složení jsme letos,“ okomentovala svoje kolegyně reprezentantka Adéla Chevalierová.

Jestliže to bude mít Ostrava v boji o horní čtyřku velmi komplikované, jelikož o medaile letos bude nevídaná bitka, v Challenge cupu vypadá přinejmenším první soupeř přívětivě. Lotyšská Riga je podle dostupných informací studentský klub, a tak se dá očekávat, že libero Chevalierová a spol budou řešit, jak se legálně dostanou k dalšímu soupeři do maďarského Kaposváru. „Evropský pohár je pro nás letos největší motivací, v létě jsme dost makaly, tak doufáme, že se to kvůli koroně nepo…,“ dodává Cheva.

Pražský rodák Zdeněk Pommer vstupuje do nové sezony opět  s asistentem Filipem Hanákem po boku. I když ostravský klub nepatří mezi ty rozpočtově nejsilnější, pod taktovkou ex-reprezentačního trenéra patřil vždy k nepříjemným soupeřům, zejména v domácím prostředí. Zajímavý mix mládí a zkušeností však bude mít letos napilno, protože v honu o udržení v TOP4 bude muset ještě odrážet útoky posílených soupeřů, které vloni nechal za sebou.

Michaela Doležalová

Foto: VK TJ Ostrava