Volejbalistky Ostravy drží po polovině základní části UNIQA extraligy skvělé 3. místo. Velký podíl na tom má objev letošního ročníku Klára Žarnovická. Talentovaná univerzálka ve svých devatenácti letech patří mezi největší útočné hrozby výběru Zdeňka Pommera mladšího.

Poprvé nakoukla do ženského týmu v loňském nedokončeném ročníku.

Jak už to, tak bývá, při přechodu z juniorek do žen jsem měla obavy z toho, jak mě holky přijmou a jestli do týmu zapadnu. Brzy jsem ale zjistila, že byly naprosto zbytečné, jelikož si náš trenér na kolektivu zakládá,“ vypráví o svých začátcích Klára Žarnovická.

Nejtěžší zkouškou při jejím přechodu mezi ženy tak byli místní fanoušci. Ti nejvěrnější, s bubny, při zápasech obsazují tribunu hned vedle domácí střídačky a vytvářejí bouřlivou atmosféru, kdy nejde kolikrát slyšet vlastní slovo.

„Při zápase byl tento přechod znát víc. Zatímco v juniorkách jsme byly zvyklé na ztichlou halu, během zápasu žen byla atmosféra úplně odlišná. Fanoušci byli slyšet a já jsem z toho byla tak nervózní, že jsem po střídání první asi tři zápasy nezvládla dát servis,“ říká teď už s úsměvem Žarnovická. „Jen mě mrzí, jaká je situace a že se musíme obejít bez fanoušků. Musíme ale myslet pozitivně a jsme rády za pokračování soutěže,“ dodává.

Ta mezi ženami stále teprve sbírá zkušenosti. A má od koho. Nastupuje vedle zkušené Heleny Hrdličkové, která si vyzkoušela zahraničí a oblékala reprezentační dres.

„Určitě jsem nasbírala zkušenosti, které se jen tak samy neobjeví. Od starších a zkušených holek se taky učím – někdy mi poradí a někdy se jen dívám, jak provádějí různé činnosti ony,“ vypráví devatenáctiletá univerzálka s proklatě rychlou pravačkou.

Trenér Pommer na ni v letošním ročníků sází. Ona mu jeho důvěru splácí výkony, když v extralize patří mezi šestou nejlépe bodující hráčku.

„Letošní sezónu a to, že mám šanci hrát, si užívám hodně,“ těší Žarnovickou, která je v posledním ročníku Sportovního gymnázia Dany a Emila Zátopkových.

A je to možná trochu škoda, že se po sezoně s Ostravou rozloučí. Zlákala ji totiž nabídka studovat a hrát volejbal v zámoří.

„Já jsem zámoří původně v plánu vůbec neměla, avšak po tom, co jsem dostala nabídku, jsem nad tím začala přemýšlet. Nakonec mě vidina toho, že je to úplně jiný svět a taky vidina sluníčka a tepla, zlákala a začaly jsme to s mamkou řešit,“ vypráví Žarnovická.

Ostrava tak v létě přijde o svou zářící kometu.

„Trenér tím tolik nadšený nebyl. Byl by raději, kdybych ještě zůstala v Ostravě. Ale nebrání mi a říkal, že mi přeje štěstí,“ těší budoucí studentku psychologie.

Na kterou čeká prosluněná Florida, kde se v jednom týmu setká s blokařkou Nikolou Barteckou.

„S Nikčou se neznáme. Kvůli jazyku by bylo určitě lepší být tam sama, ale mluvit česky stejně budeme mít zakázáno. Na druhou stranu, nějaká svá pozitiva to asi mít bude,“ těší se na americkou zkušenost Žarnovická.

Doma má však nedokončenou práci. Se spoluhráčkami chce zabojovat o cenný kov.

„Máme dost silný tým na to, abychom útočily na čelo tabulky a medailové příčky. To by bylo krásné rozloučení s Ostravou. Takže uvidíme, jak se nám bude dále dařit,“ hlásí Klára Žarnovická.

Celek z moravskoslezské metropole šlape. Vrásky na čele však trenérskému tandemu Pommer/Hanák dělají zranění. Aktuálně nemůže počítat s nahrávačkou Petrou Kašparovou, blokařkou Kateřinou Zemanovou a smečařkou Karin Žolnerčíkovou.

„Přeji si, aby se nám už nikdo nezranil a holky se brzo uzdravily,“ říká Klára Žarnovická.

Když se její přání splní, tak Ostravu bude letos těžké zkrotit.

Foto: ČVS