Hanácké čekání na mezinárodní zápasy je u konce. Český zástupce v Lize mistryň VK UP Olomouc se již v úterý představí na palubovce italské Novary, kde bude probíhat první ze dvou turnajů, které nahradily základní skupinovou fázi vrcholné CEV soutěže.

„Je to obrovská škoda a pro mě nesmírné zklamání, i když situaci a přijatá opatření samozřejmě naprosto chápu,“ vyjádřil se ke změně systému Ligy mistryň na klubovém webu předseda VK UP Olomouc Jiří Zemánek.

Česká televize od úterý 24.11. postupně odvysílá v přímém přenosu všechny tři atraktivní zápasy.  Alespoň malá náplast pro fanoušky, kteří přišli o možnost vidět top evropský volejbal naživo. Držitelky mistrovského titulu z roku 2019 nemají svou premiéru ničím ulehčenou.

„Nejsložitější na tom celém je najít novou cestu, která je všem přirozeně nepohodlná, protože na ni nejsme zvyklí. Zvlášť když se situace mění každý den a trenéři i hráčky de facto vaří z vody,“ charakterizuje bezprecedentní situaci expertka České televize a zároveň bývalá reprezentantka, která dlouhá léta působila v Itálii, Lucie Václavíková.

Generálkou byl Hanačkám zápas UNIQA extraligy s Přerovem, dnes vyrazily směr Itálie. „Určitě bych chtěl v pondělí odtrénovat dvoufázově, ať se seznámíme s halou,“ říká hlavní trenér Petr Zapletal.

Na víc čas nebude, v úterý čeká tým vedený reprezentační nahrávačkou Valkovou první zápas proti Chemiku Police. „V naší skupině je to podle mě nejslabší tým podle videí, která jsem viděl. Novara s Kazaní se pravděpodobně pobijí o jediné postupové místo,“ hodnotí kvality soupeřů Zapletal.

Vítězky Českého poháru 2020 po měsíční pauze narazí na Čínskou zeď. Chemik Police letos angažoval srbskou univerzálku Jelenu Brakočevič, která doplní polské reprezentantky Grajber, Kakolewskou a Holandaňku Baijens. Pořadatel Igor Gorgonzola Novara zatím prohrál ve slavné Lega Volley Femminile pouze dva zápasy. Stefano Lavarini do svého týmu přivedl Belgičanku Herbots, Polku Smarzek a Italky Bosetti a Chirichellu a jasně naznačil, že hodlají významně zasáhnout do bitvy o italský titul.

Olomouc by i v plném tréninkovém zatížení čelila v těchto zápasech svým limitům. Nyní jsou holky nerozehrané, bude to ještě složitější. Hráčky budou mít ale šanci znovu najet na zápasovou rutinu. Vidím prostor soustředit se na osobní výzvy, na individuální výkon. Bez respektu se mentálně připravit na zápas, jako kdyby si šly pro vítězství,“ hledá pozitiva Lucie Václavíková.

Posledním soupeřem jsou Berušky z Dinama Kazaň (oficiální název týmu, berušku mají i v logu). Tam vloni nahradila českou univerzálku Soňu Mikyskovou Chorvatka Samanta Fabris, letos ji v týmu doplnila mexická smečařka Samantha Bricio, která měla v loňské edici Ligy mistryň průměr 5 bodů na set.

„Stojíme nohama na zemi, známe naše kvality a víme, jak si stojíme v porovnání s ostatními týmy,“ dodává Petr Zapletal. „Chceme hrát bojovně a bez respektu, vytvářet tlak podáním.“  Zároveň si přeje, aby nemusel řešit nepříjemnosti v podobě zranění: „Máme 8 hráček, které mohou nastoupit do těžkých zápasů. Kádr jsem doplnil o juniorky, s těmi počítám na střídání, ale samozřejmě nemůžou plnohodnotně nahradit zkušené holky ze základu.“

Nic standardního nás letos ve volejbale asi nečeká. „V rámci možností přeji trenérům i holkám trpělivost, využít možnost vidět věci z nové perspektivy. Je těžké si občas nepostěžovat, ale my všichni se teď musíme radovat z maličkostí, které jsme často považovali za samozřejmost. Ligu mistrů nehrajeme každý den, pro některé hráčky je to jediná možnost, jak si zahrát proti soupeřům z Ruska nebo Itálie,“ připomíná bývala asistentka české reprezentace Václavíková privilegium, na které je snadné zapomenout při všech ostatních komplikacích.

Druhý turnaj Ligy mistryň odehraje VK UP Olomouc 2. - 4. února v Polsku.

Foto: Viktor Šulc, Fotori