Právě nám začalo období přímo narvané volejbalem. Během čtyř dnů se odehrálo deset zápasů. Ohlédnutí k zápasům odehraných v pátek jsme vám už představili. Teď je na čase se podívat na zbytek!

VK Jihostroj České Budějovice 3:0 Volejbal Brno
25:19, 25:14, 25:16

Na horkou půdu Jihostroje přijelo ambiciózní Brno, které ve své domácí hale ještě nepoznalo porážku. Oproti tomu ale ani v jednom venkovním utkání se jim nepodařilo vyhrát. Navíc neměli prakticky žádný čas na regeneraci a již museli nastoupit brněnští do dalšího zápasu. S pěti sety v nohách po vydřené bitvě s Karlovarskem.

Jihostroj řeší také drobné problémy. K zápasu nemohli nastoupit blokař Ondrovič a nahrávač Piskáček a mladší z bratrů Šulistů. Sestava doplněná o juniory byla tak prakticky daná a před zápasem visel otazník prakticky jenom nad postem univerzála. Důvěru dostal velezkušený Rejlek a trenérovi Renému Dvořákovi se odvděčil perfektním výkonem na útoku. Se čtrnácti body z dvaadvaceti. To je krásných 64%.

Oproti tomu na druhé straně se Brno hledalo, nebylo schopné se opřít do servisu a trenér Marek hledal ideální sestavu, která by se chytla. Což se nedařilo a po celý zápas tahalo Brno za kratší konec. Ostatně pro to měl vysvětlení právě trenér domácích, René Dvořák:

Klíčový dnes byl servis. Brno dokáže zaškodit, ale bohudík zatím jen v jeho domácím prostředí. Myslím, že v nohách cítili únavu ze včerejšího zápasu – to se projeví právě v drobných nuancích a servisech.

Brno po parádním vítězství nad Karlovarskem tedy další překvapení nepřidalo. Oproti tomu hráči Budějc byli jistě rádi, že v okleštěné sestavě se jim podařilo odehrát utkání co nejrychleji a pošetřit co nejvíce sil do zápasu s Black Volley Beskydy, který je čekal hned následující den.

VSC Fatra Zlín 3:2 Euro Sitex Příbram
20:25, 23:25, 25:23, 25:17, 15:10

Poslední Příbram jela válčit o veledůležité body Zlína, který také nemá nejradostnější start do sezony. Trenér hostí Petr Klár byl po předchozím prohraném utkání v Odolena Vodě nespokojený s hrou svého prvního nahrávače Roberta Viibera. Ten ale i nadále dostal důvěru a v důležitém souboji se Zlínem dostal důvěru do základní sestavy. Oproti tomu do základní sestavy se nedostali univerzál Ivo Hulpach, ani dvojka Onřej Lopata. Oproti tomu celý zápas odehrál Jindřich Kuchař, jehož hlavním povoláním je standardně post smečaře.

Tato taktika hostům vyšla a nebyli daleko od tří bodů. Po vítězství v prvních dvou sadách sahali po prvním vítězství a zároveň třech bodech i v setu třetím. V koncovce na sebe ale veškerou zodpovědnost vzal Daniel Čech a odvrátil porážku domácí Fatry. Do dalšího setu vyslal domácí trenér Přemysl Obdržálek nahrávače Karima Lamriho a univerzála Adama Kozáka. A změna to byla jistě dobrá. Jasným vítězstvím ve čtvrtém setu si vynutili domácí borci tiebreak. Ve zkráceném setu se daří domácím držet náskok nad hosty a nakonec berou velmi důležité dva body v tomto velmi emotivním zápase. Cestou k úspěchu bylo zejména oživení hry dvojstřídáním. To ostatně pro web CVF potvrdil i sám trenér domácích:

V prvních dvou setech jsme špatně řešili bodové situace. Po změně na postu nahrávače se ve třetím setu se hra uklidnila.

Příbram z dvojzápasu Odolka-Zlín bere tedy jenom bod, a stále je po sedmi prohrách na chvostě tabulky. Navíc soupeři před ní mají hned dva zápasy k dobru. Zlín teprve druhý zápas během čtyřiadvaceti hodin čeká. Podařilo se pošetřit síly na favorizovanou Duklu?

VSC Fatra Zlín 0:3 VK Dukla Liberec
20:25, 14:25, 18:25

Zlín měl podobnou výchozí situaci jako Brno. Náročný pětiseťák v nohách a před sebou kvalitního soupeře. Navíc Dukla je v plné síle bez chybějících opor. U kormidla Dukly je stále Vladan Merta, který přebírá na dálku pokyny od stále nemocného Michala Nekoly. Že toto řešení funguje, ukázali Liberečtí i na dálku, když porazili v CEV Cupu rakouského protivníka od slovinských hranic - Aich/Dob.

Domácí nastoupili ve stejné základní sestavě, ve které nakonec porazili Kocoury z Příbrami. Na nahrávce s Karimem Lamrim, Kozákem na univerzálu. Vstup do zápasu se jim povedl velmi dobře a nad Duklou vedli již 12:8. Liberec nastoupil do utání v pozměněné základní sestavě s Jiřím Srbem na nahrávce a Michalem Kriškem na postu univerzála. Chvilku evidentně trvalo, než si alternativní sestava sedla. Od té doby ale již přebírali hosté otěže utkání. Postupně otáčejí první set a ve zbylých dvou sadách již nenechávají nic náhodě a Zlín poráží po přesvědčivém výkonu ve třech setech. Kapitán hostí Jan Štokr byl rád, že po náročnám týdnu plném cestování utkání zvládli:

Pro nás to byl těžký zápas ve smyslu logistickém a domácí začali nabuzeni včerejším vítězstvím výborně, ale my jsme první děj zvládli, což rozhodlo o našem vítězství.

Rozhodně se budou hodit i pošetřené síly do televizního utkání s Karlovarskem, které Dukla absolvuje hned následující den.

Lvi Praha 3:0 VK Ostrava

25:21, 25:19, 25:22

V rámci komentovaného přenosu na iVysílání České televize proti sobě nastoupili do mácí Lvi Praha proti VK Ostrava. Ostravští si rozhodně chtěli spravit chuť po třísetové prohře proti SKV Ústí nad Labem.

foto © VK Lvi Praha

Domácí Lvi byli od začátku proti a útok po ose Janouch- Mihajlovič byl takřka k nezastavení. Dařilo se i smečaři Skakičovi a díky perfektní úspěšnosti útoku celého týmu si Lvi dokráčeli k pohodlné výhře v prvním setu.

Trenér Václavík po vzoru zápasu s Ústím točil sestavou, seč mu hráči stačili. Evidentně se mu stále nedaří najít tu správnou konstalaci. Své ovoce to ale bohužel pro ostravské nepřineslo. Rozdíl na servisu a hlavně na náhře byl markantní a Pražané urvali na svou stranu i druhý set.

Jakoby Ostravě chyběl elán. To se trochu zlepšilo po příchodu nahravače Jambora, který hru hostů osvěžil. I varianta s Davidem Janků na univerzálu nebyla k zahození. Jenomže domácí Lvi už byli zakousnutí a svou kořist v podobě třech bodů rozhodně nechtěli pustit. Koncentrovaným výkonem si tak dokráčeli pro vítězství 3:0.

Ostrava si možná jeden setík zasloužila, ale to bylo asi vše. Kvalita hry Lvů konstantně roste, hlavně v domácím prostředí a tak si nezbývá než počkat, jestli svou formu potvrdí i v příštím zápase doma s Brnem.

Balck Volley Beskydy 3:2 SKV Ústí nad Labem

25:22, 23:25, 25:27, 25:10, 21:19

Tento zápas nám nabídl pikantní souboj trenéra domácích Salona a jeho bývalých svěřenců z Ústí nad Labem. Dalo se tedy předpokládat že Beskydy budou skvěle takticky připraveni a v obraně budou excelovat. To se i stalo. Jednadvacet bloků za zápas je úctyhodné číslo a je vidět, že hráči Black Volley striktně dodržovali taktické pokyny svého trenéra.

Díky obrovskému množství chyb na obou stranách byl celý zápas ohromně vyrovnaný. Tedy kromě čtvrtého setu. Tam se Ústečtí dostali jen na deset bodů a prohráli tak rozdílem několika tříd. Beskydy srovnali na 2:2 a poslali tak zápas do tie breaku. V pátém setu se zápolení obou celků dalo místy i označit za volejbal a koncovka zkrácené hry byla vlastně docela povedená. Větší klid v ní prokázali domácí a vyhráli tak 3:2.

Jak jsem již zmiňoval, zásadní rozdíl mezi oběma týmy byl v obraně. Zejména smečař Paraguierre asi po zápase neměl lehké spaní. Dostat jedenáct dek v jednom utkání je přinejmenším k zamyšlení.

Jihostroj ČB 3:1 Black volley Beskydy
25:23, 21:25, 25:18, 25:16

Před tímhle zápasem týmu Beskyd nehrálo do karet takřka nic. Byli po pětisetové bitvě s Ústím a po únavné cestě na jih Čech. Navíc se jim zranil základní blokař August. Poslední hřebíček bylo i to, že Black Volley podruhé ve dvou dnech vyzval lídra tabulky. Čekali jsme tedy jasnou záležitost ve prospěch domácích jihočechů. Opak byl ale pravdou.

Při nástupu Jihostroje bylo k vidění hned několik nových tváří. Foto © Jihostroj

Trenér Dvořák postrádal tři pozitivně testované hráče ( Ondrovič, Šulista, Piskáček), což mu nedávalo moc variant ke střídání. Už od prvních míčů zápasu bylo jasné, že Beskydy nepřijeli nechat body na palubovce domácích zadarmo. První set byl velmi vyrovnaný a vedení se přelívalo ze strany na stranu. Naštěstí pro domácí smečař Stoilovič zatáhl za záchranou brzdu a za stavu 24:23 ukončil set přímým bodem z podání.

Ve druhém setu Beskydy ještě více přitvrdily a trápící se Jihostroj rychle prohrával rozdílem až sedmi bodů. Trenér Dvořák tak musel zakročit. Poté co si jeho svěřenci vyslechli z jeho úst pár peprných poznámek, začali set bodově otáčet. Bohužel to v koncovce nestihli a tak se na ukazateli skore rozsvítil stav 1:1.

Do třetího setu Beskydy nastoupili stejně sebevědomě, jako do těch předešlých a Jihostroj měl najednou důvod se začít bát o první domácí body. V ten moment přišla další domluva od trenéra Dvořáka a Budějovičtí zase zabrali. Tentokrát včas, a tak že zbytek zápasu už byl jen v jejich režii a z tohoto utkání si odnáší vydřené tři body a drží si první místo v tabulce ligy.

VK DUKLA Liberec 2:3 VK ČEZ Karlovarsko
25:19, 27:25, 21:25, 23:25, 13:15

Před zraky celého národa se pod Ještědem strhla velkolepá bitva. Do armádního hangáru na Dukle přijel nekorunovaný mistr loňské sezony - Karlovarsko. Na zápas se jistě velmi těšil především domácí trenér Michal Nekola, který u týmu absentoval kvůli pozitivním testům na koronu. A nutno říct, že po návratu mu jeho ovečky ve vínovožlutých dresech dělali radost. První set celkem přesvědčivě vyhráli 25:19, aniž by pustili hosty do větších akcí.

Již není žádné velké tajemství, že první nahrávač Varů Lukáš Ticháček laboruje se zraněním nohy. Do základu se tak podíval, asi dříve než by čekal, mladý Martin Kočka. Na tomto postu trenér karlovarských nyní nic nevymyslí. Kde má ale pravidelně otazník, je post univerzála. Do základu nastoupil internacionál Fredric Gustavsson, který ale nepředvedl kdoví jaký výkon a do dalšího průběhu již dostal zelenou bývalý "duklák" Patrik Indra a odvděčil se skvělým výkonem.

Druhý set se ještě povedlo vyhrát domácí Dukle, ale velmi vyrovnaná koncovka naznačila, že již zbytek utkání nebude tak jednoduchý. K vidění je skvělý volejbal plný parádních akcí. Lukáš Vašina si několikrát za zápas pohlídal na blou Jana Štokra, zmiňovaný Patrik Indra skládal jednu nahrávku za druhou a prakticky všichni karlovarští předváděli maximální výkony na servisu.

Dukla vzdorovala, ale od třetího setu byla již jenom v defensivě. Přestože zejména Šimon Krajčovič byl schopný zastavovat útoky hostí, tiebreak neodvrátil. V rozhodujících momentech pak předvádí Patrik Indra spolehlivější výkony, než na druhé straně zkušený Jan Štokr a hosté se nakonec radují z vítězství!