Koho by zajímalo, kdy naposledy ústecký klub přemohl nejúspěšnější tuzemský tým poslední dekády, musel by zapátrat trochu v historii. Jeho poslední vítězné zápasy se totiž datují do sezóny 2010/2011. Ze současného kádru Ústí pamatuje tato vítězství pouze blokař Marek Beer a předseda klubu Miroslav Přikryl.

Pojďme si jeden zápas připomenout.

Čtyři dny potom, co na Zemi proběhlo částečné zatmění slunce, se pro budějovické hráče úplně zatmělo v jihočeské metropoli. Stalo se tak ve dvacátém kole extraligy 8. ledna 2011.

Kdo si tenkrát vsadil na Budějovice, musel litovat. Jihočeský tým byl před zápasem favoritem i proto, že Ústeckým na začátku nového roku odešel produktivní univerzál Martin Vodvárka, kterého si z hostování zpět stáhla liberecká Dukla. Jeho post zaujal Petr Pěkný. I přesto se Severočeši vzepřeli Budějovickým a přehráli je na jejich půdě za plný počet bodů! Byl to typický zápas Davida s Goliášem, kdy se Davidovi povedlo vše, na co sáhl.

Ilustrační Foto: Českobudějovický deník.cz

K zisku cenného skalpu přispěla mimo jiné i nabuzenost svěřenců Miroslava Malána, především pak obou blokařů, kteří na sever Čech přišli právě z týmu domácích. Hostům se dařilo v útočné fázi a především v obraně na síti; nutno podotknout, že Marek Beer zaznamenal 13 bodových bloků a Martin Mach zvítězil v rodinném „minisouboji“ na body nad svým bratrem v poměru 10:0. Jihostroj sice hladce opanoval první sadu, ale od té doby už nedokázal zastavit rozjetý ústecký vlak. Bezchybní „Ústečáci“ si uzmuli tři vyrovnané koncovky pro sebe a mohli začít slavit nečekanou výhru.

Ilustrační Foto: Českobudějovický deník.cz

Nutno podotknout, že Severočeši dokázali udolat budějovický tým v sezóně celkem třikrát ze sedmi možných pokusů. Dvakrát v základní části a jednou v play-off. Další zajímavostí je, že nahrávač Ústí Filip Habr v průběhu sezóny přestoupil právě do týmu Jihostroje, ale sezónu dohrál jako hostující hráč ve městě na Labi. Neutěšená finanční situace ústeckého klubu urychlila jeho transfer, který byl původně domluven až po skončení sezóny. Peníze za přestup dodaly kýženou finanční injekci a umožnily dohrát v poklidu sezónu. Filip Habr poté působil na jihu Čech šest sezón a získal několik cenných trofejí.

Ústecký tým skončil po 33 kolech základní části na devátém místě a cestu do play-off si proklestil přes předkolo proti pražskému ČZU, které opanoval 2:0 na zápasy.

V prvním kole vyřazovací části narazil na Jihočechy opět a svou pouť sezónou zakončil po čtyřech vyrovnaných utkáních, kdy prohrál v sérii 1:3 na zápasy.

To Budějovickým se sezóna povedla narámně. Dokázali získat takzvaný Triple. K triumfům v Českém a Česko-Slovenském poháru přidali i pohár extraligový. Vyhráli základní část o devět bodů před zlínskou Fatrou. V prvním kole si poradili právě s SKV Ústí (3:1 na zápasy), v semifinále pak s Kocoury z Příbrami (4:2 na zápasy) a ve finále zdolali Ostravu (4:1 na zápasy).

Prolomí letošní sezónu tým vedený trenérem Vašinou černou sérii? Může být. Jeho tým má letos skvělou fazónu a drží se v horních patrech tabulky. K rozuzlení může dojít už dvacátého třetího ledna právě na Jihu Čech.

Tak co, bude se historie opakovat?

20. kolo (8. 1. 2011) Jihostroj České Budějovice – SKV Ústí n. L. 1:3
Sety: 25:19, 22:25, 22:25, 20:25.

Rozhodčí: Pejpal, Hudík.

Diváci: 1150

Sestava Ústí: Habr, Pěkný, Moník, Vampola, Beer, M. Mach, libero Kopáček

Střídali: Mooz, Bican.

Trenér: Miroslav Malán

Sestava Jihostroj ČB: Sládeček, Motys, Sukuba, Smrčka, Fila, Torcello, libero Juračka

Střídali: Mach, Michálek, Dvořák.

Trenér: Petr Brom

Další vítězství SKV Ústí n. L. nad Jihostrojem:

9. kolo (4.11. 2010) SKV- Jihostroj 3:2; Sety: 22:25, 25:18, 22:25, 25:17, 15:11

Play-off (3.4. 2011) SKV- Jihostroj 3:1; Sety: 21:25, 25:19, 28:26, 25:22

Autor: Vladimír Mikulenka