Martin Hroch je momentálně jediným českým trenérem žen působícím v zahraničí. Bývalý reprezentační blokař strávil v zemi galského kohouta svou hráčskou kariéru a po 5 letech v české UNIQA ženské extralize vloni kývl na nabídku vést ambiciózní projekt Quimper Volley 29. A tak se z Brna přestěhoval do nejvzdálenějšího místa ve Francii, na samotný konec Bretaně.

Tento tým není pro české publikum žádnou neznámou, postupně se v něm protočily hráčky jako Zuzana Černianská, Kateřina Tychnová, Pavla Duspivová či Vendy Měrková. Tu si vloni Martin přivedl stejně jako Barboru Gambovou a Kristýnu Vojíkovou. Letošní sezónu posílila družstvo reprezentantka Tereza Patočková.

1. Jako už tradičně máš v týmu své krajanky, plus objev loňské sezóny, Karinu Denysovou z Ukrajiny. Je pro Tebe jednodušší mít nějakou spojku mezi děvčaty? Nemusíš si tento výběr obhajovat například před ostatními hráčkami nebo před vedením?

Pro zahraničního trenéra je důležitá důvěra, jak od vedení klubu, tak od samotných hráček. Vedení Quimper Volley 29 mi svůj první tým svěřilo na 2 roky s tím, že jsme se už znali z předchozích let. Díky pozvánkám na atraktivní turnaj ProMaster (Šternberk, Olymp v ženském provedení ještě předtím Volejbal Brno, v případě mužů) nebo pravidelnými konzultacemi o potencionálních hráčkách.

Co se týká hráček, je to dvojsečné. Výhodou pro mě je znalost mentality českých i „východních“ hráček.  Z jejich strany je to naopak povědomí o trenérovi týmu, kde působí. Nevýhodou naopak, že jsou tyto hráčky více sledovány, v případě, kdyby vypadly z role, tak se odpovědnost sveze na trenéra. Vyžaduji po nich odpovídající výkonnost dle pozic v týmu, 100% přístup. Co jim můžu nabídnout je to, že v případě potřeby se na mě mohou obrátit a mají moji podporu (např. při zařizování různých věcí nad rámec smlouvy). To je případ Vendy Měrkové, která nám odváděla výbornou práci na hřišti (stala se uznávanou osobností i mimo hřiště), na konci listopadu si poranila koleno a já ji to pak „musel“ vrátit podporou a servisem ohledně její operace i následné rekonvalescence. Nutno dodat, že v tomto případě je vše usnadněno zaměstnaneckým poměrem ve francouzském sportu, kdy se neřeší žádné přerušování běžící smlouvy nebo snižování kontraktu. Musím si dát velký pozor na to, aby ostatní národnosti necítily zvýhodňování „našich hráček“. Moje pomoc je v začátcích, pak při ev.problémech. Snažím se kontakty omezit. Dalo by se říct, že se jim i vyhýbám 😊.

2. Češky mají ve Francii obecně dobrou pověst, jak to vidíš Ty?

Je to tak, ale platí to i o českých hráčích. Velkou roli hraje cílevědomost, pracovitost, klidnější povahy a schopnost se přizpůsobit jakékoliv konstelaci, schopnost překonávat překážky a samozřejmě největší roli hraje jejich motivace a požadovaná výkonnost. Kluby tak ví, co si za svoji cenu kupují, málo kdy se stane, že by se spálily. Francouzské systémy nejsou tak odlišné od těch našich a je jednodušší zařadit do týmu hráčky evropského stylu než poskládat tým pouze z hráček např. zámořských. Quimper Volley 29 má v týmu sice 3 české hráčky, ale celkově je tým složený z 5 národností (Francie, Senegal, Kanada, Ukrajina a Česko).

3. V minule sezóně vám Covid vzal očekávaný postup, nebo minimálně možnost se o postup pobít. Jaká byla nálada v týmu, už jste se z toho oklepali?

Loňská sezóna i rozhodnutí francouzské profesionální asociace, která řídí profesionální soutěž, je minulostí. Od přerušení soutěže v březnu jsme začali pracovat na novém týmu, který měl odpovídat kvalitám první LAF. Tím myslím sestavit družstvo tak, aby bylo schopno ustát pozici v první lize v případě pozvánky od profi asociace (možné posílení o 1-2 hráčky v průběhu léta). V případě našeho nezařazení do LAF, vytvořit tým, který by byl schopen opět jet na postup. Samozřejmě bez toho, aby se finančně ohrozil rozpočet klubu. Do karet nám hrála finanční stabilita Quimper Volley 29, průhlednost jednání, jednoznačně deklarované priority. Tým je kvalitní, pracovitý, mentálně zdravý a se zdravým sebevědomím je připraven se porvat o jediné postupové místo v naší 19členné soutěži rozdělené do dvou skupin. Sedm týmů před začátkem sezóny zaslalo předběžnou přihlášku do LAF pro sezónu 2021/2022 pro případ vítězství, což je administrativní povinnost. Velkou neznámou je to, co udělá se soutěží Covid -19! Takže stát se může vše…

Co se týče letošní sezóny. Od začátku se pracuje lépe než loni a to jak s asistentem (D. Duvivier)+ osa týmu zůstala ze 2/3 stejná, pokračuje i stejná nahrávačská dvojice. To vše se rozběhlo snadněji. V klubu pro nás pracují jen dobrovolníci, každý má na starosti něco jiného, je to systém, který je odlišný od toho českého. Občas s něčím bojuji, protože chci mít věci nastavené podle sebe, což je logické, když za to nesu odpovědnost. Argumentovat proti francouzské diplomacii je někdy složitější a musím hledat vhodná slova a způsob, jak si svou věc prosadit. Důležité je, že táhneme všichni za jeden provaz.

4. Quimper je ekonomicky stabilní tým, který se pohybuje na pomezí první a druhé ligy. Jaké jsou dlouhodobé cíle, když pomineme co nejrychlejší návrat do PRO F?

Dlouhodobý cíl? Postup do LAF. Pak zajistit pro tým „pohodlné udržení“ v LAF. Dále vše bude záviset od finančních prostředků. Od loňské sezóny klub spolupracuje s externí agenturou Play to Be pro shánění sponzorů. Nejdříve jsem tomu moc nevěřil, ale ukázalo se, že agentura nejenže dokázala stabilizovat rozpočet, ale začala vytvářet strukturu nových partnerů díky různým aktivitám. Na odchodech firem se trochu podepsaly výměny ve vedení klubu a pád z LAF. Pro mě to znamená víc práce, protože kromě mé trenérské práce si mě „spřátelené firmy“ zvou na prezentace o trenérské práci (stavění týmu, práce v klubu a s kolektivem atd.). Po Covidové pauze sice někteří sponzoři odešli, ale objevily se nové firmy, které si uvědomily, co jim sport přináší ze sociálního hlediska. Byli i takoví, kteří dokonce zvětšili finanční podporu, jelikož si cení produktu Quimper Volley 29 a jeho služeb.  Nutno dodat, že Quimper je menší město, kde jsou kolektivní sporty zastoupeny pouze ve druhých ligách: ženy Quimper Volley 29, u mužů je to basketbal UJAP Quimper. Vzájemně si tak nelezeme do zelí (aspoň ne oficiálně 😊). Velkou roli hraje také specifická bretaňská mentalita.

5. Vysvětloval jsi mi, že vedení ligy po loňských organizačních komplikacích týkajících se postupu a sestupu mezi soutěžemi, které byly přerušeny, letos nastavilo neprůstřelný systém soutěže, který myslí na všechny možné scénáře. Jak je to tedy nastavené?

Po loňských nejasných diskuzích i rozhodnutích je letos systém v případě nedohrání stanoven dopředu. Jsou stanoveny momenty v sezóně, po kterých je možné určit postupujícího.

1. Odehrání prvních zápasů se všemi týmy ve skupinách A i B (pořadí bude stanoveno dle koeficientu, jelikož skupina A má 9 týmů, skupina B 10 týmů). To vše, pokud by se nepodařila odehrát další fáze.

2. Po odehrání odvet v obou skupinách se tabulka opět sloučí (podle koeficientu). To vše, pokud by se nepodařilo odehrát play-off.

3. Pokud se podaří odehrát play-off, první 3 týmy z každé skupiny systémem každý s každým, kdy se výsledky skupin započítávají, do první ligy postupuje vítěz (na základě přímého postupu).

6. Jaká jsou opatření, co se týče tréninků a zápasů? Také mnoho cestujete, pociťujete nějaká omezení?

Při tréninku máme k dispozici gel, mimo hrací plochu se nosí roušky, snažíme se vyhnout kontaktu s tréninkovými skupinami po nás i před námi.  Město Quimper netrpí syndromem „velkých aglomerací“, není tu rovněž univerzita, takže problémy nejsou tak velké. Zatím jsme toho moc nepocestovali, zápas v Halluin byl z důvodu nemožnosti tréninku soupeře zrušen (zavřená hala v červené zóně). Příští týden bychom měli letět do Monaka, uvidíme…

7. Dlouho jsi trénoval v české extralize, máš přehled i jako asistent v národním týmu, teď jsi již druhým rokem ve Francii, je možné porovnat úroveň volejbalu? Pro představu čtenářů?

Úroveň francouzského ženského volejbalu je dle mého názoru výše než česká extraliga. Zvláště díky vyšším rozpočtům, což přitahuje kvalitnější cizinky, které tu hrají ve svých klubech prim. Nejlepší francouzské hráčky zkoušejí štěstí kromě špičky domácí soutěže i v cizině - Itálie, Polsko, Španělsko. Stabilita zaměstnaneckých poměrů a příjem již zdaněných peněz a následných výhod nejsou k zahození. Francouzská volejbalová federace si ovšem hlídá počet francouzských hráček na hřišti. V první lize ze 7 hráček (6+libero) je potřeba mít na hřišti stále jednu hráčku fr. národnosti v druhé lize to jsou už 3 hráčky. Při střídání se tedy musí hlídat nejen výkonnost hráček, ale i jejich národnost. Pokud by se toto pravidlo porušilo, nejenže se platí pokuty a v našem případě, když bychom to pravidlo porušili 3x, tak už nemůžeme postoupit i kdybychom soutěž vyhráli.

Zkoušel porovnávat neporovnatelné a pro zkoušku poměřil posty hráček loňského týmu Olympu Praha, který znám asi nejlépe, a který obsadil třetí příčku (kde hrála rovněž Karina D.). Náš letošní tým má o trochu silnější kádr než ten loňský olympácký, ale přesto my hrajeme druhou ligu. Týmy ze spodní části tabulky první LAF mají zhruba naši úroveň…

8. Vím, že Francie byla vždy trošku mezi top soutěžemi opomíjena, jaké jsou momentální kvality francouzské PRO F a jaké výhody angažmá ve Francii pro hráče nabízí?

V LAF jsou kluby, jejichž síla se ukazuje i díky rozpočtům. Kluby jako Mulhouse, Nantes, ale i Beziers jsou velice slušně zajištěny. V Cannes se letos objevili velké finanční problémy, jejich síla tak trochu klesne. Kluby, aby mohly hrát první profesionální LAF, musí mít minimálně dle propozic garanci rozpočtu ve výši 750000 €, což je ale na české poměry těžce měřitelné. Neboť většinu rozpočtu spolknou náklady na cestování – zápasy venku jsou na 3 dny, tzn. hotely, TGV, letadla, pronájmy aut, či stravy v restauracích, další část spolknou „les charges patronales“ což jsou vysoké platby za zaměstnance. To je rozdíl oproti italským klubům, které tyto částky mohou rovnou dát svým sportovcům nebo je platí mnohem menší.

Co je jisté, nikdy zde nebudou kluby, které jsou finančně napumpovány z ropných či jiných zisků, čímž by mohly přitáhnout TOP světové hráčky. Velkou devízou Francie je stabilita, která je pro někoho také zajímavá. Francie je pro spoustu hráček zajímavá nejen podmínkami, ale také životní úrovní a prostředím. Možnost rozšířit své jazykové znalosti o další světový jazyk je další plus (např. u nás v klubu hráčkám zajišťujeme výuku francouzštiny). Každý si zde najde své…

9. Co Ti nejvíce chybí z Čech, když nepočítám Tvé holky?

Kromě rodiny…Zajít si večer na pivo s přáteli, na chvilku vypnout. Práce na zahradě či na chalupě v Jeseníkách.

10.  Jak trávíš volné chvíle, máš nějaký koníček, kromě sledování volejbalových videí? Nechystáš nějaké další Masterchef video?

Jak můžu, tak chodím ven, kolo, koupání ve studené/ledové vodě, běh (ale i kajak). Bydlím v malém kamenném bretaňském domečku 100 m od Atlantického oceánu. Když není čas tak si po tréninku zajdu na 10 minut k moři. V Olympu jsme se Standou a Ondrášem chodili na Waldesku, to tady není. Ale bretaňské pobřeží je nádherné a díky přílivu pokaždé jiné, takže taky fotím.

Doufám, že doba, kdy mě napadlo točit mé vaření, už nepřijde 😊

Foto: Quimper Volley 29, Martin Hroch