Článek o členech národního týmu přibližující jejich momentální působení v zahraničí.

Polská Tauron 1.liga: Jan Galabov (BKS Visła Bydgoszcz):

MCKiS Jaworzno – BKS Visła Bydgoszcz (9.1.2021) (17.kolo)

K zápasu 17. kola první polské ligy cestoval tým Jana Galabova do města poblíž českých hranic, do Jaworzna. Domácí tým neprožívá letos úplně vydařenou sezónu a s pouhými pěti body se krčí na posledním místě dvanáctičlenné tabulky. Oproti tomu týmu Bydgoszcze se letos daří a patří mu aktuálně třetí místo a pro příští sezónu by se rád vrátil do nejvyšší domácí soutěže Plus ligy.

Obsah obrázku sport, sportovní hra, interiér, kurt

Popis byl vytvořen automaticky
Foto: Facebook BKS VISŁA BYDGOSZCZ

Reprezentační smečař nastoupil v základní sestavě a utkání to bylo z jeho strany velmi povedené. Po přesných nahrávkách Slováka s polským pasem Michala Masného, bývalého nahrávače slovenského národního týmu, se prosazoval hlavně v útoku, kde si připsal skvělých devatenáct bodů. Celkově si Novoborský rodák přišel na dvacet tři bodů a získal ocenění pro hráče utkání. Hostující tým zaznamenal v souboji třináct bodových bloků a pět es.

Výsledek:

MCKiS Jaworzno – BKS Visła Bydgoszcz 1:3 (16:25,23:25,25:21,22:25)

3 J. Galabov: 19 bodů z útoku,1 eso, 3 bloky

Obsah obrázku osoba

Popis byl vytvořen automaticky
Foto: Facebook BKS VISŁA BYDGOSZCZ

Italská A1: Michal Finger (Gales Sales Blue Piacenza):

Cucine Lube Civitanova- Gales Sales Blue Piacenza (5.1. 2021) (16.kolo)

Utkání 16. kola italské A1 se odehrálo na palubovce momentálně asi nejlepšího týmu planety, ve středoitalském městě Civitanově. Té se letos daří a okupuje aktuálně druhé místo tabulky, zato Piacenza se pohybuje v jejím středu. V tomto zápase měla Česká republika hned dvě „želízka v ohni“. Na domácí soupisce figuruje český univerzál Jan Hadrava, který bohužel v této sezóně moc šancí zatím nedostal. V kádru Piacenzy se po příchodu z Kataru zabydlel další Čech na postu univerzála Michal Finger. „Pumpař“, jak zní Michalova přezdívka, přišel z katarského Al-Arabi S.C. do Itálie jako náhrada a posila zároveň. Jednak za zraněného německého bijce Georga Grozera, který si na konci listopadu přivodil výron v kotníku a taky jako posila, poté co se druhý univerzál James Shaw rozhodl na konci listopadu ukončit profesionální kariéru v šestkách a věnovat se volejbalu na písku v USA.

Finger naskočil do zápasu v základní sestavě a odehrál celé tři sety. Na útoku dosáhl devíti bodů z celkových dvaceti nahrávek a celkově čtyřiceti pěti procent, na bloku přidal další dva body. Do čtvrté sady byl však střídán a nahradil jej francouzský smečař Trevor Clevenot.

Piacenza souboj prohrála jedna tři a odjela domů s prázdnou. Další zápas ji čekal doma v sobotu 9. ledna, proti hráčům z regionu Kalábrie, Vibo Valentia.

Obsah obrázku text

Popis byl vytvořen automaticky
Foto: Facebook Lube Volley 

Výsledek:

Cucine Lube Civitanova - Gales Sales Blue Piacenza 3:1 (25:19,22:25,25:20,25:19) 23 M. Finger: 9 bodů z útoku, 2 bloky

MVP Kamil Rychlicky: 15 bodů

Gales Sales Blue Piacenza – Vibo Valentia (9.1.2021) (18.kolo)

Do industriálního centra severní Itálie v sobotu devátého ledna přijel tým z jihu Vibo Valentia, který tuto sezónu těží z dobré formy brazilského levorukého univerzála „Aboubi“ (celým jménem Aboubacar Dramé Neto) a francouzského reprezentanta, smečaře Thibaulta Rossarda. Jejich výkony dostaly Valentii na aktuální čtvrté místo tabulky a rozhodně přicestovali do Piacenzy pro další vítězství. V cestě jim stál domácí tým posílený o uzdraveného bojovníka s maďarskými kořeny Grozera, kterého již do hry pustil uzdravený kotník a umožnil mu se vrátit do zápasového kolotoče. Tím pádem na Michala Fingera připadla role střídajícího hráče.

První set brali hráči z jihu. Druhé sady se zmocnili po dramatické koncovce (27:25) domácí. V dalších setech už Fingerův tým dominoval a připsal si cenné vítězství za plný počet bodů.

Český univerzál střídal ve čtvrtém setu a získal tři body ze šesti nahrávek.

Nejlepším aktérem utkání byl podle čísel Američan, hráč domácích barev, Aaron Russell s dvaadvaceti body.

Piacenza je aktuálně šestá.

Gales Sales Blue Piacenza – Vibo Valentia 3:1 (22:25,27:25,25:20,25:22)

23 M. Finger: 3 body z útoku

MVP Aaron Russell: 22 bodů

Obsah obrázku osoba, skupina, patro, stojící

Popis byl vytvořen automaticky
Foto: Facebook Gales Sales Blue Piacenza Volley

Jan Hadrava (Cucine Lube Civitanova):

Jak bylo již zmíněno, „Hadrák“ po přestupu z polského Olstzynu, kde si získal místní fanoušky svými výkony a kde mimo jiné v sezóně 2017/18 dosáhl na plaketu pro nejvíce bodujícího hráče ligy, v novém klubu zatím nedostává moc příležitostí.

Ilustrační Foto: Facebook Lube Volley

Aktuálně sbírá cenné zkušenosti v momentálně nejlepší volejbalové soutěži na světě, kde kryje záda Kamilu Rychlickému, univerzálovi, který před dvěma lety přišel do Itálie jako smečař z belgického Maaseiku. Ambiciózní Civitanova už je ve volejbalovém světě považována za značku stejně jako Real Madrid v tom fotbalovém. Momentálně se „Hadrákův“ tým nachází na druhém místě soutěže za vedoucí Perugií, když ze sedmnácti zápasů prohrál pouze dva.

Cucine Lube Civitanova- Gales Sales Blue Piacenza (5.1. 2021) (16.kolo)

V tomto zápase pouze dvakrát střídal na blok a nezískal žádný bod, avšak mohl se radovat se svými spoluhráči z výhry za tři body.

Cucine Lube Civitanova - Gales Sales Blue Piacenza 3:1 (25:19,22:25,25:20,25:19)

Power volley Milano – Cucine Lube Civitanova (10.1.2021) (18.kolo)

„Hadrák“ střídal v prvním, druhém, čtvrtém a pátém setu na blok.

Celkově v zápase zaznamenal jeden bod za bodový blok.

MVP si po vydřené výhře odnesl proslulý míčový kouzelník, Argentinec Luciano de Cecco.

Power volley Milano – Cucine Lube Civitanova 2:3

(21:25, 32:30, 25:23, 22:25, 10:15) 22 J. Hadrava: 1 bod z bloku

Donovan Džavoronok (Vero Volley Monza):

Vero Volley Monza – Porto Robur Costa Ravenna 2030 (7.1. 2021) (9.kolo)

Donovan Džavoronok prožívá vydařenou sezónu. V souhrnné tabulce nejvíce bodujících hráčů celé soutěže mu patří momentálně osmá pozice s 248 body. Jeho Monza zatím drží skvělé páté místo, které zajišťuje přímý postup do čtvrtfinále play- off. Donovan nastoupil proti Ravenně v základní sestavě a zápas se jak jemu tak i zbytku „mančaftu“ povedl. Jednalo se o dohrávku devátého kola a „Džáva“ přispěl ke třem bodům do tabulky pro domácí svými dvaceti body s efektivitou 62% na útoku.

Statistiky ho vyhodnotily jako hvězdu zápasu.

Vero Volley Monza – Porto Robur Costa Ravenna 2030 3:1

(25:20, 25:16, 22:25, 25:22) 4 D. Džavoronok: 16 bodů z útoku, 2 bloky, 2 esa

Foto: Facebook Vero Volley Monza

Itas Trentino - Vero Volley Monza (10.1 2021) (18.kolo)

V neděli v podvečer přivítalo domácí Trentino hosty z dvouset kilometrů vzdálené Monzy. Předzápasové prognózy slibovaly zajímavý duel, vždyť klub z milánského předměstí dokázal už jednou nad bývalým klubem Jana Štokra, Trentinem, zvítězit na konci října v pětisetovém dramatu.

„Džáva“ opět nastoupil v základu společně s Fillipem Lanzou, známým to italským reprezentantem. První set hosté opanovali poměrem 25:21. Další dva sety pro sebe urvali domácí a už to vypadalo, že je nic o tři body nepřipraví. To ale nechtěli připustit hráči Monzy. Zabrali a zvítězili ve čtvrté sadě 25:20 a šlo se opět, stejně jako v říjnu, do tiebreaku. V něm oba týmy pravidelně ztrátovaly. Rozhodující moment zápasu přišel za stavu 8:9 z pohledu Monzy. Na podání se postavil mladý talent v barvách domácích Alessandro Michieletto a zaznamenal přímý bod a byl z toho dvoubodový náskok. Trentino dosáhlo jako první mečbolu za stavu 14:11, jeho proměnění však odvrátil Lanza útokem z „pipu“. Další mečbol znovu hosté odvrátili, tentokrát to byl „Džáva“ z hlavního kůlu po chyceném míči v poli. Za stavu 14:13 následoval oddechový čas domácích, po jeho skončení mělo Trento na rukou třetí pokus pro ukončení zápasu. Bojovnou výměnu zakončil solidně naložený dvojblok Lisinač-Aziz na hlavním kůlu proti našemu reprezentantovi. Na konci utkání všichni domácí hráči vyběhli na palubovku a začali slavit vydřené vítězství.

Nejlepším aktérem zápasu byl vyhodnocen brazilský smečař Ricardo Lucarelli s jednadvaceti body.

Obsah obrázku text, osoba, sport

Popis byl vytvořen automaticky
Foto: Facebook Vero Volley Monza

Itas Trentino - Vero Volley Monza 3:2

(25:16, 20:25, 25:17, 20:25, 15:13) 4 D. Džavoronok: 15 bodů z útoku, 2 bloky, 1 eso

Rakouská DenizBank AG Volley League Men, Středoevropská liga MEVZA: Pavel Bartoš (Union Raiffeisen Waldviertel)

Nahrávač Pavel Bartoš přezdívaný „Papi“ působí v rakouské nejvyšší soutěži již čtvrtým rokem. Za tu dobu stihl získat dvě druhá místa v lize a jedno třetí ve Středoevropské lize. V týmu působí mimo jiné smečař Marek Šulc a jako hlavní trenér Zdeněk Šmejkal.

Aktuálně je tým z historického území Dolních Rakous na třetím místě ve skupině vítězů rakouské ligy a má odehraný zatím jen jeden zápas. Prohrál deset dní před Vánocemi na domácí půdě s týmem UVC Holding Graz jedna tři na sety. Graz je aktuálně lídrem tabulky.

Z důvodu malého počtu kvalitních zápasů ve své lize se nyní Waldviertel více soustředí na Středoevropskou ligu, kde se utkává s kvalitními soupeři. V soutěži MEVZA startují tři týmy ze Slovinska, tři z Rakouska a jeden z Chorvatska. Cílem Waldviertelu je se v letošní sezóně probojovat do finále doma v Rakousku a získat některou z medailí na Final Four Středoevropské ligy, které bude pořádat na svojí palubovce.

OK Merkur Maribor – Union Raiffeisen Waldviertel (9.1.) (14.kolo)

Zápas čtrnáctého kola soutěže MEVZA se odehrál ve Slovinské metropoli Mariboru.

Začátek první sady byl ze strany Unionu povedený. V průběhu vedl o tři až čtyři body a zdálo se, že pohodlně zvítězí v setu prvním. Ovšem za stavu 17:19 přišel útlum, domácí se zvedli a srovnali na 19:19. Oba týmy pokračovali na 20:20. Vzápětí přišla tříbodová šňůra Waldviertelu, tu ukončili domácí dobrým útokem z hlavního kůlu a snížili na 21:23, konkrétně to byl Ukrajinec Kisiliuk, který tímto úderem získal pro sebe jediný bod v zápase. Bod na 21:24 přidal polský blokař Maciej Borris a tým Pavla Bartoše získal první setbol. Ten Maribor odvrátil po útoku Uremoviče středem sítě. První set ukončil univerzál Streutker v barvách rakouského týmu, který se ujal vedení jedna nula na sety.

Bohužel hosté z Rakouska nedokázali přenést dobrý výkon ze setu prvního do dalších setů a zápas prohráli 1:3. Zbylé tři sety měly vcelku jednoznačný průběh, kdy si Maribor na začátku udělal pěti až šesti bodový náskok a ten si udržoval až do konce. Náš reprezentační nahrávač získal v zápase tři body za dvě esa a jeden blok.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl Rok Možič, v lednu teprve devatenáctiletá vycházející hvězda slovinského volejbalu. Zaznamenal osmnáct bodů.

Aktuálně se tým dirigovaný Zdeňkem Šmejkal nachází na pátém místě tabulky s devíti body.

Obsah obrázku interiér, sport, sportovní hra, volejbal

Popis byl vytvořen automaticky
Ilustrační Foto: Facebook Union Volleyball Raiffeisen Waldviertel

OK Merkur Maribor – Union Raiffeisen Waldviertel 3:1

(22:25,25:17,25:18,25:19) 6 P. Bartoš: 2 esa, 1 blok

Francouzská PRO A:

Marek Šotola s týmem Poitiers v novém roce absolvoval první zápas v úterý 12. ledna na hřišti Montpellier. Více o něm se dozvíte v příštím článku. To Adam Bartoš zatím na start francouzské PRO A v novém roce stále čeká, na palubovce se objeví až 23. ledna doma proti Toulouse.

Autor: Vladimír Mikulenka