Tentokrát se mrkneme na působení dvou českých reprezentantů ve Francii.

Ilustrační Foto: Facebook Stade Poitevin Volley Beach

Francouzská PRO A: Marek Šotola (Stade Poitevin Poitiers):

Marek Šotola ve svém prvním zahraničním angažmá zatím nedostal tolik příležitostí, kolik by si určitě představoval. Od října do listopadu bohužel vypadl z volejbalového „kolotoče“ kvůli zranění břišního svalu. Ovšem na nový rok už se dal zdravotně dohromady a je k dispozici trenérovi Donatovi. O post univerzála v základní sestavě bojuje s Chizobou Nevesem, dvoumetrovým Brazilcem, který má od trenéra momentálně více důvěry.

Montpellier UC- Stade Poitevin Poitiers (12.1.2021) (6.kolo)

První zápasy ve Francii začínaly až ve třetím lednovém týdnu, to ovšem neplatilo pro „Komínovo“ Poitiers. Utkání na půdě Montpellier bylo dohrávkou šestého kola. Lídr tabulky přivítal na domácím hřišti celek z historického města Poitiers, které je mimo jiné známo jako místo významné bitvy Stoleté války. Poitiers se nachází na rozhraní play-off a bude o něj ještě muset hodně bojovat.

První set domácí jasně vyhráli pětibodovým rozdílem 25:20. Ve druhém byla k vidění dramatická koncovka, ve které byli úspěšnější opět domácí „plejeři“, kteří si ji uzmuli pro sebe po výsledku 33:31, když hostující celek pouze odvracel setboly. Třetí sada byla vyrovnaná, ale brali jí opět hráči Montpellier. Výsledek tři nula a upevnění první pozice v tabulce určitě vedoucí celek ligy potěšil. „Komín“ bohužel do utkání vůbec nezasáhl.

Hvězdou zápasu byl zvolen Javier Gonzalez, dnes již osmatřicetiletý Kubánec s italským pasem na postu nahrávače hájící barvy Montpellier již třetí sezónu. V jeho hráčském životopise bychom našli řadu italských klubů na známých volejbalových adresách.

Montpellier UC-Stade Poitevin Poitiers 3:0 (25:20, 33:31, 25:22)

Stade Poitevin Poitiers- Spacer´s Toulouse (17.1.2021) (7.kolo)

Další dohrávka, tentokrát v domácí aréně Poitiers, se uskutečnila třetí lednovou neděli. Očekával se vyrovnaný duel skoro sousedů z tabulky. Také Spacer´s laboruje na hranici postupu do play-off a každý bod mu přijde k duhu. Nejvýraznějším jménem figurujícím na soupisce Toulouse je bezpochyby Nikola Jovovič, srbský reprezentant, nahrávač a vítěz posledního evropského šampionátu.

První dějství patřilo s přehledem domácímu celku, když hostům z Toulouse nedovolili překročit hranici dvaceti bodů. Ve druhém setu už na tom byli hosté o něco lépe a počítadlo se na jejich polovině zastavilo na čísle dvacet jedna. Ve třetí sadě došlo ke střídání univerzálů a na palubovce se objevil český reprezentant. Během své účasti ve hře celkem šestkrát skóroval z útoku, k tomu přidal jedno eso a blok. Jak se později ukázalo, třetí sada byla v zápase tou poslední, domácí ji opanovali v poměru 25:20. Nejvíce skórujícím aktérem na straně Poitiers byl Brazilec Chizoba Neves se třinácti body. Na straně hostů jím byl dvacetiletý Pierre Derouillon. Levoruký smečař dosáhl na stejnou bodovou hranici. Ovšem MVP získal někdo úplně jiný, byl jím „Komínův“ spoluhráč, nahrávač Micah Ma'a, Američan původem z prosluněné Havaje.

Ilustrační Foto: Facebook Stade Poitevin Volley Beach

Stade Poitevin Poitiers-Spacer's Touluse 3:0 (25:18, 25:21, 25:20)

18 M. Šotola: 6 bodů z útoku, 1 blok, 1 eso

Chaumont Volley-Ball 52- Stade Poitevin Poitiers (23.1.2021) (16.kolo)

Další ligové kolo zavedlo „Komínův“ celek do dvě hodiny vzdáleného městečka Chaumont s necelými třiadvaceti tisíci obyvateli. Z pohledu budějovického odchovance se jednalo o zatím nejpovedenější vystoupení v letošní sezóně. Nastoupil totiž v základní sestavě a dostal plnou důvěru od trenéra Brice Donata. Co se samotného zápasu týče byl pro „Komína“ povedený po osobní stránce, ovšem ne po té týmové, protože jeho tým nedokázal udržet vedení dva nula a prohrál v pátém setu. V sadě první byla k vidění napínavá koncovka, kterou brali hosté po výsledku 26:24. V dalším setu to byla výhra o něco jednoznačnější a to 25:19. Další dvě dějství měla opačný průběh a brali je domácí. O prvním bodu tajbrejku musel rozhodnout challenge systém. Po prozkoumání byl bod připsán Chaumontu. Domácí celek si budoval náskok a vedl už 9:3. Bývalý budějovický univerzál snížil útokem na 9:4, potom co ho k tomu nahrávkou jednou rukou vybídl Havajec Ma'a. Bohužel převaha hráčů v červeném byla zřejmá. Ti si pohodlně drželi pětibodový odstup od svého soupeře a vedli postupně 12:7 a 13:8. Na světelné tabuli zasvítilo 14:9 a tím pádem první mečbol z pohledu Chaumontu, který vybojoval kubánský blokař Alonso. Následně přišla kosmetická úprava stavu akcí středem sítě, na jejímž konci byl Slovinec Alen Pajenk. Druhou nabídku pro ukončení zápasu proměnil další z kubánských aktérů tohoto soupeření Malgarejo útokem z pipu. Poitiers hořce litovalo promrhaného vedení dva nula a bralo pouze bod. Nejužitečnějším hráčem utkání byl vyhlášen nahrávač domácího Volley-Ball 52 Raphael Corre. Podle čísel zaznamenal úctyhodných pět přímých zásahů na podání.

Ilustrační Foto: Facebook Stade Poitevin Volley Beach

Závěrem je třeba říct, že Marek Šotola byl nejvíce bodujícím účastníkem celého zápasu. Celkově dosáhl sedmnácti bodů.

Chaumont Volley-Ball 52- Stade Poitevin Poitiers 3:2 (24:26, 19:25, 25:20, 25:15, 15:10)

18 M. Šotola: 16 bodů na útoku, 1 eso

Adam Bartoš (Nantes Rezé Métropole):

Starší ze zlínské bratrské dvojice, který nosí volejbalovou přezdívku „Bárty“, působí od letošního ročníku v klubu Nantes Rezé Métropole. Klub byl ještě nedávno menší československou kolonií na pobřeží Biskajského zálivu. Působili tam dnes již hráči „Odolky“ bratři Matyáš a Lukáš Demarovi, Aleš Holubec a současná nahravačská dvojka v Chaumontu Slovák Martin Repák, trenérem byl Martin Demar. Momentálně na soupisce týmu figurují dva hráči z bývalého Československa, již zmiňovaný Adam Bartoš a Slovák Peter Michalovič, mistr české extraligy s Ostravou z roku 2013. Český smečař letos prakticky neslezl z „placu“ a je jedním ze základních stavebních kamenů celku. Společně s Michalovičem tvoří údernou dvojici.

Ilustrační Foto: Nantes Rezé Métropole Volley

Nantes Rezé Métropole-Spacer's Touluse (23.1.2021) (16.kolo)

Duel, ve kterém hostující Toulouse dychtilo po bodech, které by je posunuly blíže k vyřazovací části. Nantes se zase chtělo odlepit z předposledního místa tabulky, ačkoliv jim letos pravděpodobně díky možnému rozšíření soutěže sestup nehrozí.

První sada byla přetahovanou o každý míč až do stavu 21:21, pak se hosté utrhli svým soupeřům a brali vítezství 25:21. Druhé dějství si vzalo do svojí režie domácí Nantes, drželo si po celou dobu dvou až tříbodový náskok a ukořistilo pro sebe druhou sadu v poměru 25:22. Ve třetím setu tahal celek okolo Adama Bartoše za kratší konec a musel dotahovat tříbodové vedení hostů. Toulouse už si brousilo zuby na uzmutí setu, když drželo v závěru nadějný náskok 22:20. Proti tomu ovšem byli domácí „plejeři“. Ti srovnali krok a na ceduli ukazující stav svítilo 23:23 po úspěšném zakončení našeho reprezentanta do lajny ze zóny čtyři. Setbol získal pro domácí „mančaft“ akcí z hlavního kůlu Ital na postu smečaře Michele Fedrizzi. Výměnu za stavu 24:23, kdy hráči v modročerném doslova lovili míč za reklamou, zakončil „Bárty“, když ho k tomu vyzval v pádu nahrávající „pinkač“ Nantes Léo Meyer.  A šlo se na čtvrtou sadu. V té nahrávač Jovovič dobře trhal obranu domácích a bylo z toho přesvědčivé vítězství 25:20. Tajbrejk nevypadal uprostřed nijak slavně. „Bártyho“ tým prohrával při výměně stran 5:8. Už to vypadalo na stíhací jízdu po „dvojáku“ toulouského smečaře Derouillona, protože nezvládl pinknout bodovku na 9:5 a umožnil snížit Nantes na 6:8. Vzápětí přidal Fedrizzi esem bod na 7:8. Další jeho servis však mířil do autu. V následující rozehře byl zablokován na středu sítě španělský blokař Ruiz ve službách Nantes. Toulouse dokráčelo až na stav 13:8, ale Michalovič z handy snížil. Po svém dobrém servisu si dohrál i bodovku nahranou zpoza pole a rázem byli modročerní na dostřel 10:13. Ovšem to by po oddechovém čase hostů muselo druhé Michalovičovo podání skončit ve čtverci devět krát devět metrů. Za stavu 14:10 přišla první šance na ukončení utkání z pohledu žlutočerných. To ovšem odmítl dvě stě dvanáct centimetrů vysoký „střeďák“ Henry Médéric signálem mezi volejbalisty známým jako „rychlík“. Po servisu „Bártyho“ zaznamenal bodový blok na hlavním kůlu nahrávač Meyer a dal Nantes naději na zvrat. Rozehra za stavu 12:14 byla bohužel tou poslední. Servisu zlínského rodáka chyběli centimetry, aby skončil na soupeřově šedivě vyznačené půlce. Toulouse ihned začalo oslavovat dvoubodovou výhru klasickým tanečkem v kolečku. MVP pětisetového duelu byl „Bárty“ se šestadvaceti body na kontě. Byl i nejvíce skórujícím aktérem utkání a drží se na devátém místě mezi smečaři celé soutěže. Jeho slovenský parťák z Malacek Michalovič dosáhl sedmnácti bodů.

Ilustrační Foto: Nantes Rezé Métropole Volley

Nantes Rezé Métropole-Spacer's Touluse 2:3 (21:25, 25:22, 25:23, 20:25, 12:15)

5  A. Bartoš: 23 bodů na útoku, 2 bloky, 1 eso

Autor: Vladimír Mikulenka