Nová vládní opatření mají obrovský dopad na domácí nejvyšší volejbalovou soutěž. První, a se zatnutými zuby akceptovatelný, byl zákaz diváků. O týden později ale přišel sportovní lockdown, který defacto zastavil celý kolotoč tréninků a zápasů. Jak se extraligové týmy vypořádaly s touto situací, jak obtížně hledají pozitiva, a jak se bude podle jejich názoru dohrávat soutěž, nám prozradili jejich zástupci.

Tomáš Havlát - Aero Odolena Voda

Jak řešíte vzniklou situaci? Jedete do zahraničí, posilujete venku či trénujete v šesti na antuce?
Situaci ohledně zavřených vnitřních sportovišť řešíme dle možností venku. Posilujeme venku a chodíme na tartanové hřiště ve městě, kde se
dá i natáhnout síť. Takže jedeme dál!
Lze v tom, co se teď v profesionálním sportu děje, najít nějaká pozitiva?
Určitě se v této situaci dají najít i pozitiva. Jsme všichni na jedné lodi a každému je jasné, že z tréninku nelze vypadnout na 3 týdny. Věříme, že už takto dobrou partu to ještě více semkne a půjdeme si za našimi cíli!
Jaký vliv podle Vás bude mít pauza na celou soutěž, a v jakém modelu se bude podle Vás dohrávat?
Vliv to bude mít určitě velký pro všechny. Ze dne na den jsme v
podstatě postaveni před rozhodnutí, kdy nám zavřou vnitřní sportoviště.
Soutěž se bude muset odehrát zrychleně, horší to jistě bude pro
účastníky pohárů. Ovlivnění je to výrazné.

Robert Mifka - Jihostroj České Budějovice

Jak řešíte vzniklou situaci? Jedete do zahraničí, posilujete venku či trénujete v šesti na antuce?
Hlavní je zásadně nevypadnout z tréninkového rytmu. Po stránce kondiční přípravy to je sice komplikovanější, ale lze to řešit individuálními plány a tréninkem v domácím prostředí. Horší je ale nemožnost skupinového tréninku v hale s míči. Venku to i s ohledem na podzimní počasí momentálně nepřipadá v úvahu. Prozatím se nám podařilo dojednat krátkodobou spolupráci s volejbalovým klubem v Rakousku. Obávám se ale, že se tu nebavíme o omezení pouze na 2 týdny, a tak težko odhadovat další vývoj a dopady.
Lze v tom, co se teď v profesionálním sportu děje, najít nějaká pozitiva?                                                                                                             Upřímně, pozitiva nastalé situace se mi hledají těžko. Celospolečensky si možná uvědomíme, že nic není nastálo a snad přijde i nějaká ta sebereflexe pokud si uvědomíme, že nejsme ti čeští všeználci, i když v této rovině – ač hrdý Čech – nejsem zrovna optimista. V politické rovině – i té sportovně-politické – bychom si z toho mohli odnést zjištění, že táhnout za jeden provaz se může vyplatit i v jiném než COVIDovém kontextu.
Jaký vliv podle Vás bude mít pauza na celou soutěž, a v jakém modelu se bude podle Vás dohrávat?
Vše bude záležet na tom, jak dlouho potrvá stávající omezení, resp. přerušení soutěže. Myslím, že už teď můžeme říct, že bude termínově velmi složité odehrát regulerně play-off. Byl bych rád, pokud by se podařilo alespoň dohrát kompletní základní část a mohl tak být vyhlášen nový a zasloužený mistr.

Miroslav Přikryl - SKV Ústí nad Labem

Jak řešíte vzniklou situaci? Jedete do zahraničí, posilujete venku či trénujete v šesti na antuce?
Hráči dostali individuální plán na udržení fyzické kondice. Tento plán realizují doma, nebo v mini skupinách které si sami domluví a realizují v domácím prostředí. Tréninky ve venkovním prostředí jsme zamítli vzhledem k aktuálnímu počasí a obavy z nachlazení. Manko na míčích budeme muset dohánět po obnovení tréninkové činnosti zvýšením počtu hodin tréninků v hale.
Lze v tom, co se teď v profesionálním sportu děje, najít nějaká pozitiva?
Nenacházím v současném dění kolem profesionálního sportu žádná pozitiva. Jedině snad že se naučíme improvizovat a jako funkcionáři bojovat s okolnostmi, které neovlivníme a které nám přináší neschopnost jiných. Vždy jsem byl zastáncem kompromisů a doufám, že v našem prostředí EX-M bude pokračovat konstruktivní jednání a klubové zájmy budou upozaděny.
Jaký vliv podle Vás bude mít pauza na celou soutěž, a v jakém modelu se bude podle Vás dohrávat?
Pauza ovlivní regulérnost soutěže. Překotné řešení dohrávek utkání, které nastane, ovlivní přípravu na jednotlivé zápasy. Do jednání o dohrávkách vstoupí termíny Evropských pohárů a je docela možné, že některé týmy budou hrát i čtyři utkání týdně. Model soutěže bych zatím neměnil. Nevíme, co nastane a dohadovat se o nepředvídatelném nelze.

Tomáš Pomr - VK Lvi Praha

Jak řešíte vzniklou situaci? Jedete do zahraničí, posilujete venku či trénujete v šesti na antuce?
Vzhledem k nepříznivému počasí a opatřením jsme zatím nepřistoupili ke společnému trénování venku. Hráči se udržují individuálně. Příští týden je výhled lepší, takže pokud nám situace neumožní jinak, budeme společně pracovat na kondici venku. Máme ale polovinu října, tak si neumím představit, jak dlouho to bude mít pro nás volejbalisty nějaký smysl. Pevně věřím, že zástupci svazů halových sportů vyjednají výjimku alespoň pro částečné obnovení tréninků. V jakémkoliv režimu. Přizpůsobíme se všemu, ale potřebujeme a chceme chodit do práce. Haly zejí prázdnotou. S nikým do kontaktu nepřijdeme, na trénink a domů. Myslím, že je to reálné a přeji nám i ostatním extraligovým týmům, abychom si mohli brzy bouchnout do míče.
Lze v tom, co se teď v profesionálním sportu děje, najít nějaká pozitiva?
Já v tom žádná pozitiva bohužel nevidím. Profesionální sport se zastavil. Nemůžeme trénovat ani hrát. Diváci nemají možnost sledovat utkání. Sport, kultura, volnočasové aktivity jsou pro zdravý společenský život nesmírně důležité. Na celé situaci je jedině v pořádku, že má každý více času na rodinu, na sebe.... To už tu ale bylo v první vlně. Přeji všem lidem v tomto trpělivost a víru, že se vše zase otočí tím správným směrem a budeme si asi více vážit možnosti jít do divadla, na koncert, vzít děti do zoo a navštívit atraktivní extraligové volejbalové utkání.
Jaký vliv podle Vás bude mít pauza na celou soutěž, a v jakém modelu se bude podle Vás dohrávat?
Vliv na soutěž má koronavirus od jejího začátku. Kratší příprava, dřívější začátek, dřívější konec, karantény většiny týmů v přípravném období... Už s tím ve volejbalu "žijeme" delší dobu. Před začátkem soutěže jsme společně v rámci AVOK mužů vypracovali několik variant a nyní je předčasné spekulovat, jakým směrem se budeme ubírat. Znovu opakuji. Přeji nám všem v první řadě abychom mohli pokračovat v tréninku a jakmile to bude možné, vrátili se k zápasům. Trénovat a hrát zápasy, proto sport děláme. Až se vrátí diváci na tribuny, budeme šťastní a zároveň to bude znamení toho, že již není situace tak nebezpečná jako nyní. Nyní je důležité, aby naše zdravotnictví zvládlo kapacitně péči o ty, kteří ji potřebují. Všem přeji pevné zdraví a těším se nejbližší utkání naší UNIQA extraligy!

Jan Václavík - VK Ostrava

Jak řešíte vzniklou situaci? Jedete do zahraničí, posilujete venku či trénujete v šesti na antuce?
Polsko nás napadlo hned, jak tohle nařízení přišlo, naše poloha k tomu vyloženě vybízí. Tomáš Zedník rychle zareagoval a zajistil nám halu v Polsku. Trénujeme přes oběd nebo hodně pozdě večer, ale za současné situace je to nejlepší řešení. Venku se dá trénovat pouze omezeně, celý týden pršelo a bylo 6 stupňů.
Lze v tom, co se teď v profesionálním sportu děje, najít nějaká pozitiva?                                                                                                          Překvapuje mě, co vše lze vymyslet a jak se dá přizpůsobit situaci. Těch omezení a zvratů letos už bylo docela dost včetně přípravy, ale my jsme vždy našli řešení. Dříve jsme byli naštvaní, když v naší hale byla dvoudenní akce a my museli trénovat jinde. Teď jsou zavřené všechny haly v Česku, a my jsme šťastní, že můžeme vůbec někde trénovat. Samozřejmě nám hodně pomáhá naše lokace blízko hranic.
Jaký vliv podle Vás bude mít pauza na celou soutěž, a v jakém modelu se bude podle Vás dohrávat?
To nedokáži říct. Ministr zdravotnictví neví, co bude za pár dní a zda ještě bude přitahovat šrouby. Variant jsem slyšel víc: jednokolový systém, zrychlené play off, zápasy až od ledna. Uvidíme. Třeba budeme překvapení a podaří se nám to dohrát dle plánu. My teď děláme vše pro to, abysme byli ready na začátek listopadu.

Jakub Novotný - VK ČEZ Karlovarsko

Jak řešíte vzniklou situaci? Jedete do zahraničí, posilujete venku či trénujete v šesti na antuce?                                                             Trénujeme, kde se dá, asi hlavně venku. Řešíme i jiné varianty, které nám dovolí zákon a možnosti klubu.
Lze v tom, co se teď v profesionálním sportu děje, najít nějaká pozitiva?                                                                                                         Vždy je něco pozitivní. Učíme se reagovat, být flexibilnější. Učíme se postupovat společně. Učíme se vyvíjet individuálně i společně tlak na střešní organizace ČVS a NSA. Myslíme pozitivně a přežijeme to.
Jaký vliv podle Vás bude mít pauza na celou soutěž, a v jakém modelu se bude podle Vás dohrávat?                                                   Modelů je připraveno několik, budeme to řešit. V konzultaci s majitelem soutěže se bude muset vybrat jeden scénář.  Ligu to ovlivní zásadně, kvalitativně. A to na úrovni sportu i na úrovni produktu. Cíl by měl být dohrání soutěže dle zvoleného scénáře.