Ve dnech 9. – 13. září se na brněnském Sokolském koupališti odehrál turnaj mistrovství Evropy do dvaceti let. Česko mělo v ohni několik želízek.

Tomáš Semerád, Jakub Šépka

Adam Štoček, Jindřích Zavadil

Vít Beneš, Tadeáš Trousil

Michaela Břínková, Andrea Kinská

Julie Honzovičová, Lucie Šulcová

Markéta Svozilová, Eliška Tezzele

Aktuálně nejmocnější hráč na hřišti je stále nějaký Covid s číslem 19 a i u brněnské přehrady museli pořadatelé činit opatření, aby se do hry nedostal. Testovali se všichni zúčastnění (včetně podavačů míčů) u nošení roušek mimo hřiště ale vyhrával často Covidův protihráč Zdravý rozum.

Losování turnaje. Hráč Kovid zasahoval do dění naštěstí "jen" před turnajem.

Nechci tu popisovat výsledky, ty si přečtete na CVF nebo na CEV. U dobrého kafe jsem si popovídal s manažerem mládežnických reprezentací Přemyslem Kubalou.

Jaké jsou tvoje pocity, co se týče umístění českých párů?

Při neúčasti ruské výpravy, která stabilně sbírá cenné kovy na mládežnických šampionátech, se otevírala možnost zabojovat o přední příčky a to jak u chlapců, tak především u dívek, kde jsme měli 3 velmi silné a dobře složené týmy.

9.místa u všech tří chlapeckých týmů, dvou dívčích týmů a jedno 6.místo holek byla finální vizitka českých párů. Pocity mám smíšené, protože jsem české týmy viděl malinko výš, na druhou stranu nebojovali jen se soupeři na hřišti, ale především s koronavirem, který zcela pozměnil složení jednotlivých týmů. Souhra je v beachvolejbale naprostý základ, a to především v obranné činnosti, kde jsme bohužel zaostávali za evropskou špičkou.

Myslíš, že jsme mohli dosáhnout tedy lepších umístění?

Velmi vysoko mířila dvojice Semerád, Šépka, třetí tým MČR dospělých, kteří až po velké bitvě prohráli se stříbrnými medailisty z Německa. Asi by se při jiném losu dostali mnohem dál než na 9.místo, na to se však historie neptá, a tak budou muset kluci počkat do března příštího roku, kdy je čeká MS U19, na které se kvalifikovali vítězstvím na nominačním turnaji letos v červenci. Každopádně je tento tým velmi dobře složen, kluci získávají čím dál větší sebevědomí a nabrané zkušenosti je jistě posunou o další kus v jejich cestě za úspěchem.

U dívek jsme měli více želízek v ohni. Začnu nejúspěšnějším týmem Honzovičová, Šulcová, které sahaly po vítězství ve čtvrtfinále proti pozdějším vítězkám z Lotyšska, bohužel je klíčový zápas nezastihl v té nejlepší formě a prohrály ve dvou vyrovnaných koncovkách. K jejich cti jim slouží to, že to druhý den nevzdaly a vybojovaly spot pro ČR na MS U21, konané v příštím roce.

Domácí favorité Břínková s Neuschaeferovou se bohužel s ohledem na pozitivní test na Covid u druhé jmenované loučil s vidinou medaile již před turnajem, kdy Kylie nahradila Andrea Kinská. Holky v tomto složení nehrály špatně, ale neměly takový tah na bránu, jak to umí Kylie s Míšou.

Svozilová, Tezzele s Přemkem "Beanem" Kubalou

Černým koněm turnaje mohla být Svozilová s Žolnerčíkovou, i tento tým si však vypil šálek hořkosti až do dna, kdy se i tento tým rozpadl 2 dny před turnajem a „pozitivní“ Karin musela nahradit Eliška Tezzele. Holky předváděly bojovný výkon, a byť prohráli jen s oběma finalistkami, nestačilo to na více než 9.místo.

Co Tě nejvíce pozitivně překvapilo na turnaji?

Mezi velká pozitiva patří organizace turnaje a to, jak si pořadatelé poradili s přísnými hygienickými nařízeními. Uhlídat a především ochránit takové množství hráčů, členů realizačních týmů a nakonec i diváků, svědčí o velmi dobře odvedené práci.

Z herního pohledu to pak byla preciznost nahrávky prstama a snaha mladých hráčů zapojení moderních prvků beachvolejbalu a celková technická vyspělost.

U českých týmů si cením jejich soudržnosti, nebyla tam vůbec cítit rivalita a naopak jsem viděl výraznou podporu ostatním týmům. Je to opravdu dobrá parta.

Je něco naopak z čeho jsi smutný?

Samozřejmě mi chybí asi nějaký ten cenný kov, některé týmy by si to za svoji práci a herní progres jistě zasloužily. S ohledem na vývoj koronaviru ale asi nemůžu českým týmům nic vyčítat, udělali maximum, co bylo v jejich silách. Některé věci se moc ovlivnit nedají.

Čeká nás teď mimo seniorské ME i ME U22 v Tureckém Izmiru. Jak to vidíš?

Ta naše práce s mládeží vrcholí právě v kategorii U22, kde máme velmi silné týmy, které by mohly zabojovat o medaile. U kluků rozhodně Sedlák s Maňasem nebo Melmuka s Knoblochem, u dívek pak jednoznačně duo Maixnerová, Štochlová, vicemistryně ČR dospělých a vítězky tipsport cupu, mistryně Evropy do 18 let. Těch úspěchů bychom samozřejmě mohli jmenovat mnohem víc, ale na ME budou všechny týmy začínat za stavu 0-0, takže se rozhodne až na kurtu.

Otázkou samozřejmě zůstává testování na Covid, které musí hráči podstoupit méně než 72 hodin před začátkem turnajového technického mítinku a tam teprve uvidíme, zda i v této kategorii budeme muset improvizovat, nebo se budeme moct koncentrovat pouze na beachvolejbal.

Díky moc za rozhovor a držíme palce v Turecku

Jumbo