Vrchol sezóny beachvolejbalu u nás si vzal na starost areál na Kolofiku v Opavě. Tým kolem Davida Šťastného se snažil a bylo to vidět. Objednali dokonce i vcelku dobré počasí. :-) A zvládli dokonce mistrovství dvě. Dorost do U20 proběhl ve dnech 8. a 9. srpna, dospělácké vyvrcholení o 3 týdny později, tedy 28. až 30. srpna.

Budu s dovolením psát více o ženské části, té mužské má blíže Vašek Berčík. Co bylo pro obě pohlaví stejné, je anticovid postřik při vstupu do areálu, který se v dnešní době stal takovým pomníčkem a připomínkou současných problémů světa. V praxi to neznamenalo skoro nic zvláštního. Lidé bez roušek (zaplaťpánbu), sedící normálně na tribunách nebo u stolů s občerstvením. Hráči a hráčky se zdraví “polibkem” a obětím, chlapi potřesou rukou a “pojď na mou hruď", … ALE na hřišti na sebe mávají na x metrů, místo podání ruky, protože covid. Tyto nařízení, ať už sebevíc na hlavu, musí dozorovat Honza Meruna s pomocí rozhodčích. Chápu ho - nařízení vlády a hygieny je aspoň těmito gesty učiněno za dost a hlavně, že událost proběhne. A o to tu přece jde.

Teď už ale ke hře. Nejsem beachvolejbalový expert, ale okem volejbalisty jsou patrné rozdíly mezi jednotlivými dvojicemi. Myslím, že v plážáku je ještě markantnější udělání chyby. Kdo jich udělá méně, vyhrál - to dá rozum. U holek se pár chyb ještě schová, u kluků a mužů už ne. Úspěšná obrana nebo nevynucená chyba má cenu zlata, potažmo setu. Podání naopak takovou roli nehraje. Ano riskuje se, ale ne zase do extrému, jak třeba v šestkách. Na písku se servisem “škodí”, ať se lépe brání. V hale se dává, škodí a chodí za esem (v tuto chvíli chyba naprosto nevadí). Takový přístup jsem na písku nezaznamenal, ale můžu se mílit, nechci se nikoho dotknout.

MČR Opava 2020, Maki útočí s podporou Báry, foto: já

U holek jsem zaznamenal dva hlavní rozdíly mezi U20 a dospělými.

1, Kdo dokáže smečovat, je “na bedně”.

Opravdu. Ty dvojice, které dokáží tvrdě útočit, zkrátka skončily nahoře. Markéta s Bárou smečují 60 - 70% míčů a úspěšně. I ostatní páry v první čtyřce. U dorostenek platí to samé. To, že si dokáží holky nahrát tak, aby zaútočily, je základ úspěchu. Dokud je hrozba tvrdého útoku, je to fajn. Jinak je to kobrování.

2, Postava a věk. Nemyslím to nijak sexisticky (pohled na ženský Beach je ale o to zajímavější).

16ti letá dorostenka, ve skvělé formě s pekáčem buchet, se prostě nemůže silou přiblížit k bodu číslo jedna. Proto si myslím, že u žen, jako pohlaví, je to více o zkušenostech, vyspělosti a kondici. Mladé žabky holt musejí počkat. Myslím to tak, že rozdíl dorostenka - žena je větší, než dorostenec - muž.

Organizačně si myslím, že problém nebyl, diváků bylo dost, ale věřím, že za rok jich bude mnohem více. Jak toho docílit? Propagačně, sponzorsky, nějakou doprovodnou akcí. Chápu, že letos na velké plánování prostor ani nebyl, když mohl přijít kdykoli rozkaz ke zrušení akce hygienou. Tak snad třeba za rok.

Na závěr gratuluju všem hráčům a hráčkám, bylo na co koukat. Hrajete to dobře. Já se jdu schovat do haly, tam tolik nefouká a mám tam víc lidí, co mi pomůžou. :-)


Jumbo