Tým Jihostroje zaznamenal po uplynulé sezoně řadu změn v kádru. Generální manager Robert Mifka nám prozradil o jaké změny jde, jaké jsou cíle do nové sezony, a jak se jeden z hlavních kandidátů na titul těší na evropské poháry.

Kdo klub opustil, a kdo naopak posílil?

Na postu smečaře skončili Martin Mechkarov a Tomáš Fila. Nahradí je Srb Filip Stoilovič, který poslední dvě sezony působil v Řecku a jde o již zkušeného, velmi všestranného a šikovného přihrávajícího smečaře, a náš odchovanec Daniel Šulista. Máme také úplně novou dvojici univerzálů. Místo Filipa Křesťana a Marka Šotoly, kteří si oba našli nové angažmá, jsme do týmu přivedli Caseyho Adama Schoutena z Kanady a Filipa Rejlka. Casey je velmi silový, dynamický typ útočníka a k Filipovi asi není potřeba nic dodávat. Věřím, že se jeho profesionalita, kvalita a zkušenosti během sezony naplno projeví. Dle mého soudu bychom měli mít zkušenější, a ještě silnější tým než v minulé sezoně.


Jak proběhla příprava? Mělo na její kvalitu vliv to, že byla výrazně kratší než v minulých sezonách?

Naše společná příprava probíhala od 1. srpna bez přerušení až do začátku minulého týdne, kdy i nás dohnaly koronavirové zdravotní komplikace. Už do přípravy hráči vstupovali ve velmi dobré kondici, jelikož ve spolupráci s naším kondičním trenérem měli všichni připravené plány, podle kterých trénovali individuálně celý červenec. Příprava probíhala v Českých Budějovicích, byla náročná, kvalitní a čas byl dostačující.


Jak funguje spolupráce s kondičním trenérem Kubou Kalusem?

Kuba je z Brna, takže bohužel nemůže být s naším mužstvem každodenně. Fungujeme v režimu, kdy tráví s týmem každé pondělí. Samozřejmě je s trenéry a hráči v permanentním spojení i na dálku a průběžně upravuje tréninkové plány. Už v loňské sezoně se nám také osvědčila práce s aplikací mySASY, která nám pomáhá monitorovat a optimalizovat tréninkovou zátěž hráčů. Spolupráci s Kubou vnímáme jako jeden z hlavních pilířů celého našeho tréninkového procesu. Profesionální sport jde v tomto směru hodně dopředu a doby,
kdy si trenéři sami připravovali posilovnu pro celý tým jsou už minulostí.


Lvi Praha ohlásili útok na titul. Pomoci jim k tomu má mimo jiné i angažování mentálního kouče. Využíval nebo využívá Jihostroj podobných služeb, aby se udržel na špici?


Služeb týmového psychologa nebo chcete-li mentálního kouče nevyužíváme. Jsem toho názoru, že pro týmové sporty je efektivní zapojení takového člověka velmi problematické. Určitě ničemu neublíží, ale nepovažuji to za zásadní pro výkon týmu a raději investujeme například právě do spolupráce s kvalitním kondičním trenérem. Navíc máme maséra Filipa Hocha, který roli týmového psychologa skvěle plní už několik desítek let :D .


Budete hrát CEV Cup, na jaké soupeře se mohou diváci těšit?


Soupeře zatím neznáme – vzejde z druhého předkola Ligy mistrů. Velmi pravděpodobně se ale naším soupeřem pro první kolo Poháru CEV stane některý z týmů s opravdu zvučným jménem. Papírově to vypadá na Dynamo Moskva nebo Trentino Volley. Kvalita soupeře tedy bude určitě podobná jako v loňském ročníku Ligy mistrů.

Předpokládám, že ambice klubu jsou stále ty nejvyšší. Kdo bude největší soupeř Jihostroje v cestě za titulem?


Jako Jihostroj musíme mít samozřejmě ty nejvyšší cíle – titulové. S ohledem na situaci ohledně koronaviru, kdy je jednou z možností, že vítěz ligy bude určen pouze na základě výsledků základní části, nesmíme podcenit žádné utkání – to bude pro všechny favority náročné. Předpokládám, že aspirovat na celkové vítězství v tomto extraligovém ročníku bude kromě nás Praha, Liberec a Karlovarsko.

Nahrávač de Amo se k týmu připojil necelé dva týdny před začátkem sezony.  Z jakého důvodu nezačal přípravu už první týden v srpnu, jako ostatní hráči?


Miguel absolvoval se španělskou reprezentací kvalifikační turnaj na ME na Kypru. Z tohoto důvodu přicestoval až 7. září. Paradoxně se tím vyhnul kontaktu s hráči, a tím pádem nemusel nastoupit do karantény a pokračuje v individuálním tréninku. Miguel je stoprocentní profesionál a na sezonu je výborně připraven. Věřím, že souhra s novými hráči pro něj bude otázkou pár tréninků.


Máte do nové sezony nějakou novinku, na kterou se mohou diváci těšit?


Vedle ještě atraktivnějšího volejbalu, který doufám budeme předvádět, plánujeme
především novou tvář webových stránek a doplnění a zkvalitnění našeho fanshopu. Chceme také ještě intenzivněji komunikovat s fanoušky na sociálních sítích. Myslím, že se naši příznivci mají na co těšit.

foto © www.volejbalcb.cz