Situace na poli profesionálního sportu v Čechách je nezáviděníhodná. Veškeré sporty se snaží různě lobovat za své zájmy. Píší petice a otevřené dopisy a ani volejbal není pozadu. Vždyť lobování je našemu sportu vlastní. Svůj pohled na opatření znemožňující trénovat a hrát nám přiblížil zástupce jednoho z extraligových klubů, Jakub Novotný.

Poslední sezona skončila po základní části. Šel jsi do té současné s tím, že se situace může opakovat, ba dokonce může být i horší?Měl jsi plán A,B,C…?

Ano, měli jsme několik variant. Konzultovali jsme to s hlavními partnery. Jsem celoživotní pesimista a vždy počítám s nejhorším scénářem, a přesto jsme se nakonec rozhodli pro LM. A to i díky podpoře ČEZ. Oni nás zachránili. Teď je ale potřeba, aby se hrálo.

Jak se s vědomím, že může přijít druhá vlna, přihlašovala LM? Přemýšlel jsi o tom, jestli to má smysl?


Dlouho jsem to zvažoval. Měli jsme i možnost pustit to Jihostroji, který byl v pořadí. Nerozhodl tentokrát jen sport, ale i ekonomika. Uskutečnil jsem od té doby nespočet dohod, které měly napomoci tomu, abychom to normálně odehráli. Teď samozřejmě COVID vše ničí. A musím říci, že nejen COVID.

Jaké problémy dnes řešíte?

Nemůžeme trénovat, nemůžeme hrát. Nemůžeme se připravovat na Ligu Mistrů. Skupina lidí, která si říká vláda, nás během druhé poloviny října zahrnula spoustou nařízení a usnesení, která se měnila v rámci dní. Od začátku tvrdím, že profesionální sport je jako práce a našich 12 hráčů a 2 trenéři A-teamu chodí normálně do fabriky. Jsou velmi izolovaní, přijdou do haly, jsou ve dvou až třech šatnách, odtrénují a jdou domu. V čem je toto nebezpečné? Nerozumím tomu.

Žádali jste o výjimky?

Nerozuměl jsem také tomu, proč se vše nezavřelo na dva až tři týdny, a pak zase neotevřelo. Takhle se to táhne postupně bez termínu a vidiny řešení. Ale neremcám, jsem laik. Výjimky ano, samozřejmě, že v ČR se udělají nařízení a dají se k nim výjimky. Tak jsme dle určitých usnesení žádali. Například abychom mohli trénovat jako příprava na Ligu Mistrů. Zamítnuto. To takhle napíšete žádost o výjimku, a pak ji tlačíte nahoru za mocnými. Jenže mezitím se to usnesení, dle kterého jste psali tu výjimku, změní a ještě navíc načapou ministra zdravotnictví na pivu. No a hned je jasné, že budete mít smůlu.

A co tedy Liga Mistrů, jaký bude další průběh?

Do skupiny k nám postoupilo Trento. Za normálních okolností bych byl nadšen. Němci a Italové, super teamy na dojezdovou vzdálenost a jedni top Rusové, kteří se těšili do Varů. Nyní jsme museli řešit několik věcí. Jednak halu, kde jsme získali výjimku na Halu Míčových sportů. Přišlo mi nelogické držet KV Arenu, když haly musí být prázdné. To se podařilo po vyjednávání s CEV. Ale jsou to byrokrati, takže to bolelo. Dále se musel změnit systém soutěže, protože si manažeři řídící celou soutěž začali uvědomovat, že systémem doma venku to nikdo nedá.

Jak se to změnilo?

Nyní je naplánováno odehrát dva turnaje. Jeden na začátku prosince v Trentu a druhý v únoru v Friedrichshafenu. My jsme chtěli organizovat turnaj v únoru a jsme náhradníci. Osobně se bojím toho, že Itálii postihne lockdown a nezvládnou to v prosinci udělat. Komunikoval jsem včera s jejich GM a domluvili jsme se, že se budeme informovat o jejich i naší situaci co týden. My bychom to asi byli schopni udělat i v prosinci, kdyby bylo nejhůř, ale musel by nám to někdo povolit. Jelikož nejsme fotbalisté a hokejisté, tak to v této zemi vidím dost skepticky. Nicméně uvidíme dál, jsem tvrdá hlava a kostičky se jen tak nepustím.

Jak momentálně funguje vedení klubu? Vše se mění v horizontu dní a vy musíte pružně reagovat. Dokážu si představit, kolik se musí udělat práce. Vás je v kanceláři několik. Představ si ale třeba Ústí nebo Zlín, kde je na to dost možná jen jeden člověk. Navíc klub není jen A team.

Pracuje se. Já i Honza dost tlačíme, aby se pracovalo. Odmítám si začít hrát na systém „...máme covid, pojďme se někam schovat a uvidíme“. Tento systém by měly aplikovat ohrožené skupiny. Jiné kluby sleduji méně, ale předpokládám, že mají obdobné problémy. Přál bych všem, ať se to rozjede co nejdřív

Jak vlastně vidíš extraligu dál?

Tak, jak jsme to s některými šéfy klubů očekávali již v létě. Bude problém to dohrát tak, jak je to nakresleno. Takže budeme muset použít nějaký jiný scénář. Scénáře jsou i připraveny. Umím si představit odehrát základní část klasicky nebo nějakou formou turnajů ala NBA, atd. Znova, bude záležet na tom, co nám experti nahoře povolí a co přikážou. Jestli nám dají povinné PCR testy, tak je to pěkný balík peněz, a tak podobně. Zatím dává vláda najevo, že jsme dost zbytní. Já je chápu, zaspali a teď hasí důležitější věci. Každopádně já za sebe mohu říci, že bych si moc přál dohrát alespoň základní část. Rozhodovat ale bude majitel soutěže, snad na doporučení Asociace Ligových Klubů.

Jak funguje komunikace s NSA a Volejbalovým svazem?

S ČVS dobře. Samozřejmě tlačím, možná víc, než bych měl. Ale jde nám ve Varech o hodně a předseda to ví. Dále už je to na vedení ČVS, já už dál nedosáhnu. Myslím, že dělají co mohou. Výsledky zatím nemáme, ale to nemá nikdo mimo pár extra výjimek. Doufám, že se to zlepší. Vláda ČR by si měla uvědomit, že profi kluby jsou jako firmy, a trpí. Celý jeden sektor padá na hubu. Marek Pakosta se v tom angažuje hodně.

Troufneš si odhadnout, kdy se bude moct zase začít hrát?

Netroufnu, v tomhle akčním filmu si netroufám odhadnout vůbec nic.

Zeptám se jinak. Co by pro volejbal a možná i obecně pro sport znamenalo, kdyby se tahle sezona už nerozjela?

Nevím, snažím se být alespoň v tomto optimista. Ale nemusel jsem na vysokou, abych věděl, že jednak stát nebude moct krmit ekonomiku donekonečna, a pak že donátoři (firmy i samosprávy) začnou mít problémy na příjmové stránce svých rozpočtů. Očekávám problémy napříč spektrem klubů během příští sezony. A to nejen ve volejbale.

Jaká je podle tebe cesta k tomu, aby u fanoušků sport “nezemřel”? Když se nebude nic hrát a nebude komu fandit, lidé rychle zapomenou.

Já myslím, že naopak. Zaprvé si neumím představit, že tu bude zavřeno i před Vánoci. To už by byl premiér velký dobrodruh. Zadruhé si myslím, že kdybychom mohli hrát v prázdných halách za nějakých podmínek, tak to lidé ocení. Vše, co by šlo, by se dostalo do televize a lidé by se na svůj oblíbený sport mohli alespoň dívat na ČT. Opakovaně říkám, že virus jen tak nezmizí a toto je jedno z řešení, jak udržitelně fungovat. Nastavme pravidla jak trénovat a hrát, buďme v televizi nebo online a nechme fanoušky, ať si k nám cestu najdou.

Máš tam něco optimistického na závěr?

Každý týden 30 km naběháno a dvě hodiny s činkama. Podotýkám, že si ty činky nosím do lesa.

Foto: Bezfrazi.cz