Jelikož naše UNIQA extraliga již měsíc přešlapuje na místě, když chceme vidět volejbal, je nutné se poohlédnout kolem. Na Slovensku, v Polsku, Rakousku i Německu se ještě hraje, takže o sportovní zážitky není nouze, zvlášť když můžeme fandit krásným a šikovným Češkám.

Ve středu došlo v Drážďanech k velmi atraktivnímu souboji. Favorit Bundesligy Allianz MTV Stuttgart vedený českým reprezentačním koučem Řekem Giannisem Athanasopoulosem v sestavě s Michaelou Mlejnkovou přijel bojovat o body proti ex-reprezentačnímu trenérovi Alexi Waiblovi, jehož asistentem je reprezentační asistent českého týmu, Polák Mateusz Żarczyński.

Výhledově jiskřivý podvečer, když vezmeme v potaz, že tito tři mušketýři budou bok po boku bojovat v lednové kvalifikaci o mistrovství Evropy. „Vše by se mělo odehrát podle plánu, ale podle mého názoru to bude velmi obtížné. Na přípravu bude málo času, každá hrajeme v jiné zemi, kde platí rozdílná pravidla, takže je tam risk, že někdo bude muset nejprve do karantény. Takže už jen se fakticky sejít a začít trénovat bude složité. Ale na druhou stranu, všechny nároďáky budou mít podmínky stejné,“ komentuje novoroční program nejlepší česká volejbalistka roku 2019.

Německá liga zatím nebyla přerušena, jediným zásahem je uzavření zápasů divákům. Od pondělí vešel v platnost měsíční celoněmecký lockdown, takže je možné, že se štěstím na další restrikce nedojde, při německé preciznosti nebude dodržování nařízení problémem. „Nařízení jsou přísná již od začátku, ve všech vnitřních prostorech kromě šatny a hřiště musíme nosit roušku, před každým zápasem podstupujeme testy na COVID a měří nám teplotu,“ popisuje Míša bundesligová pravidla.

I když roky absolutní dominance Drážďan v německé lize jsou již minulostí, pořád má tým kolem Lenky Dürr nebo Camilly Weitzel kvalitu. „Mezi favority řadím osobně Schwerin, Potsdam a Drážďany,“ vypočítává sympatická smečařka konkurenci.

Na druhé straně sítě však nestály žádné juniorky, ale největší favorit na bundesligový titul. Allianz MTV Stuttgart řídí na nahrávce Řekyně Athina Papafotiou, která se vrátila po pěti letech strávených ve Francii, Itálii a v Polsku, na bloku je bulharská reprezentantka Mira Todorova, která působila ve Voleru Curych, Le Cannet a RC Cannes.  Univerzálku Krystal Rivers pro evropský volejbal objevilo francouzské Beziers a Míšu Mlejnkovou PVK Olymp Praha.

Míša se po dvou letech v Developres SkyRes Rzeszów vrátila de facto domů, protože v německém velkoklubu začala své zahraniční putování, kdy v roce 2015 přišla jako 19tiletá naděje. „Polská liga byla skvělou zkušeností. Posbírala jsem další medaile a hlavně potkala prima lidi. V úrovni soutěží velký rozdíl nevidím, týmy z top 4 v Německu by byly polským klubům vyrovnanými soupeři,“ dodává reprezentantka s tím, že návrat do Stuttgartu pro ni byl jednoduchý, jelikož všechno zná a klub hráčkám věnuje nadstandardní péči, takže může myslet pouze na volejbal.

Středeční zápas se lámal v prvním setu, kdy Allianz MTV Stuttgart vedl komfortním rozdílem 12:16, ale Drážďany dokázaly náskok stáhnout, a dokonce se dostat do tříbodového vedení 21:18. Přetahovaná pak pokračovala až do konečného skóre 30:32 pro Allianz. Druhý set se nesl v podobném duchu, kdy měly Drážďany vždy trošku navrch, ale koncovka pak zkušeně proběhla v režii svěřenek Giannise Athanasopoulose. Až ve třetí sadě zlomil Stuttgart drážďanský odpor a dokráčel si pro celkové vítězství 0:3 (30:32, 22:25, 18:25).  Míša Mlejnková si připsala na svoje konto 8 bodů, MVP zápasu se však stala americká univerzálka Krystal Rivers s 19 body.

Po zápasech s dalším medailovým konkurentem Potsdamí a týmy ze středu tabulky Straubingem, Wiesbadenem, Suhlem a Erfurtem čeká Allianz MTV Stuttgart od 8.-10.12. první turnaj skupiny D v Champions League. Tam se kvalifikoval přímo po odstoupení finského LP Salo a vyhnul se tak baráži s nevyzpytatelným ruským Dynamem Moskva. „Nemyslím si, že bychom na Moskvu herně neměli, ale ocitnout se v základní skupině bez boje je samozřejmě příjemné.“ CEV na poslední chvíli změnil letošní herní systém, kdy skupiny budou odehrány v rámci dvou turnajů, kdy bude jednodušší zajistit správné hygienické podmínky. „Hrát v tzv. bublině je velmi dobrý nápad a asi i jediné řešení.“ A co ambice? „Jelikož jsme ve skupině s Eczacibasi Istanbul, Dynamem Moskva a Lokomotivem Kaliningrad, tak bych řekla, že to bude asi dost těžké, ale stát se může cokoli,“ usmívá se Míša Mlejnková po další bundesligové výhře.

Foto: Facebook Allainz MTV Stuttgart