Jan Galabov letos hájí barvy polské Bydhošti! Jaký byl start do sezony? A jaká jsou očekávání? Postoupí s nahrávačem Michalem Masným zpět do Plus Ligy?

V loňské sezoně jsi dohrával ve Francii. Jaká ta sezona byla?

No hele, my jsme to měli úplně krásně rozjetý na sestup. Protože my jsme asi čtyři kola před koncem věděli, že už nemáme šanci postoupit. Celá ta sezona se nevyvíjela vůbec dobře. Ten tým celkově nebyl úplně tak kvalitní a celkově to moc nefungovalo. Rozhodně to nebyla úplně ideální sezona, navíc se tam promítly nějaký zdravotní komplikace, takže i díky tomu všemu to nebylo zrovna podle mojich představ.

Takže i to posezonní rozhodování, jestli jít někam jinam?

Určitě. Nechtěl jsem zůstávat, protože bylo všechno problém a dvakrát nic v klubu nefungovalo, a tak jsem chtěl po dvou letech nějaký posun.

A Polsko určitě posun je. Jak ten přestup proběhl?

Nevím, jestli jsem měl štěstí, ale nemusel jsem dlouho čekat na nabídku. Relativně rychle se přestup do Bydhoště upekl a bylo hotovo.

Ve Francii sis úplně nepochvaloval servis okolo volejbalu, jak to na tebe zapůsobilo v Polsku?

Úplně diametrálně odlišně. Celá ta organizace tady, veškeré zázemí, jak to tady funguje. Je naprosto super. Bydhošť poslední zhruba dvě dekády hrála polskou Plus Ligu. A jsou zvyklí fungovat na vysokým standardu, tak jak to v nejvyšší soutěži chodí a tím, že je to jedna z nejlepších lig v Evropě, tak  kvalita všeho je tady parádní. Takže jsem přišel a první věc: bafne na tebe obrovská pěkná hala. Hned jsme dělali veškerý testy, vyšetření. Manažerka funguje parádně v klubu. Jakmile je potřeba něco vyřídit, okamžitě se snaží všechno udělat. O tomhle se mi ve Francii ani nezdálo. Tam dostat od něčeho klíče a nebo podepsat papír je obrovský problém. Máme i super zázemí, co se týče regenerace a fyzia. Na to, že jsme v uvozovkách jenom v druhý nejvyšší polský, tak si ale troufám říct, že tady funguje standard Plus Ligy.

Takže to, na co my jsme tady v Čechách zvyklí vídat okolo fotbalu a hokeje, tak v Polsku může být standard v druhé volejbalové lize?

Dá se to tak zhruba přirovnat.
foto © Mateusz Bosiacki, BKS Visła Bydgoszcz

Jak probíhala příprava? Bylo to hodně odlišný, například od toho, co ještě pamatuješ na Dukle?

V principu to byla klasická volejbalová příprava, tak jak jí známe. Ale - oproti Dukle jsme nejezdili po horách na kole. Řekl bych, že tady je to ještě dál, co se týče koncepce a uvažování nad přípravou. Jakou kdy zvolit posilovnu, včetně zahřátí, tonizace, protahování. Hodně pracujeme s expandery a podobně. To mi zatím vždy trochu chybělo. Dbají zkrátka na to, aby hned neodkráglovali na začátku hráče. A jakmile se někdo úplně necítí, tak hned reagují. Já jsem přišel po operaci kolene. Asi si mysleli, že přijdu o berlích, což jsem teda nepřišel. Přišel jsem po svejch, ale hodně se mnou pracovali, abych jim tuhle sezonu odehrál a dobře posloužil. V tomhle ta příprava je alespoň za mě trošku dál.

Tak jak to popisuješ, jak to v Bydhošti vypadá, že chtějí co nejrychleji zpět do Plus Ligy?

Přesně tak. V podstatě tak zněla i ta nabídka, když jsem sem podepisoval. Že to nebude jednoduchá sezona, že se chtějí okamžitě vrátit. Takže jsou velká očekávaní ze strany klubu a vedení celkově. Na druhou stranu pro mě je to příjemná výzva, protože jsem byl poslední dva roky ve Francii v klubu, o kterém bylo známo, že má nejnižší rozpočet v celé lize, úspěch bude udržet se v lize, a kdyby se náhodou uhrálo playoff, tak by to bylo úplně světový. A to tě pak do určitý míry nebaví. Nemáš tam žádnej podnět, aby ses zlepšoval a táhlo tě to nahoru. Takže i proto jsem na tuhle nabídku kývnul, přestože od začátku jsem věděl, že to nebude jednoduché a bude to boj hned postoupit zpět do nejvyšší soutěže.

Právě plno lidí bylo překvapeno, že jdeš do druhé ligy do Polska. Možná to může být i tím že netuší, co je Bydhošť za klub a co má za sebou. Vnímáš třeba i to, že když se Vám povede sezona, postoupíte, že bys třeba pokračoval dál?

Jak říkáš. Spousta lidí nad tím možná ohrnula nos. Že to není tak prestižní a kdesi cosi. Ale za mě ta liga tady má takovou kvalitu, že se klidně může srovnat s tou nejvyšší českou. Takže pro mě to rozhodně není tak, že bych udělal krok zpět. Raději budu totiž v klubu, který má ambice, chce vyhrávat a něčeho dosáhnout a nenechat se jenom otloukat!

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně štěstí do sezony!

foto © Mateusz Bosiacki, BKS Visła Bydgoszcz