Filip v české extralize rozhodně není žádným nováčkem. Možná si ho mnozí z vás vybaví jako nahrávače Eurositexu Příbram v sezoně 2016/2017, kde byl velmi blízko senzaci, když Kocouři v prvním kole play off potrápili Jihostroj České Budějovice a muselo se rozhodovat až v sedmém zápase. Díky vydařené sezoně ho Jihostroj ihned oslovil a Filip na jihu Čech podepsal na jeden rok. Po roce v Jihostroji přišla nabídka z bundesligového Giesen GRIZZLYS, rok na to přišel na řadu rakouský SK AICH/DOB. Posledním a zároveň aktuálním klubem, kde Filip momentálně působí, je Volejbal Kladno.

Jak se Filipovi dařilo v zahraničí a jak se dostal zpět do Čech, se dočtete v rozhovoru níže.

Od té doby, co jsi skončil v Jihostroji, jsem o tobě pořádně neslyšel. Kam ses poděl?

V Jihostroji jsme se nedohodli na dalším kontraktu, tak jsem kývnul na nabídku Giesen GRIZZLYS, kde mi na účku sekundoval Michal Kriško. Sezona dopadla podle očekávání a vedení klubu si mě chtělo nechat i pro tu následující. Já ale dostal lepší nabídku do AICH/DOB. Bohužel došlo ze strany Giessenu ke komplikacím s přestupem, ale Martin Lébl ze SportFin, jakožto můj manažer, včas zakročil a přestup do Rakouska dotáhl.

Jak bylo zpět v Rakousku? Hrával jsi tam v minulosti a sbíral první zkušenosti v Lize mistrů.

V AICH/DOB byla sezona hodně ovlivněná Covidem. Po základní části jsme byli první s jednou prohrou. Po prvním kole play off ale byla soutěž ukončena. Byli jsme tedy formálním mistrem. Bohužel jsme nepostoupili do final four MEVZA a nedostali se do Ligy mistrů. Nedá se říct, že sezona byla neúspěšná, ale úspěšná taky nebyla. Každopádně jsme se s klubem nedohodli a já začal hledat nové angažmá. Díky výpadku brazilské a argentinské ligy se do Evropy dostalo ohromné množství kvalitních hráčů, kteří totálně zničili trh. Mně nakonec nezbylo než čekat, a vyplatilo se. V české lize jsem v minulosti prokázal, že mám určité kvality a možná i díky tomu mě oslovilo Kladno, za což jsem velmi rád.

S manželkou a synem ale bydlíte v Příbrami. Proč jsi nezůstal tam?

Myslím si, že když jsem angažmá v Čechách začal řešit, oni už nahrávače měli, ale možná se mýlím. Vlastně ani nepřišla konkrétní nabídka. V Kladně jsem spokojený a ani to dojíždění není žádný problém.

Jak teď na Kladně trénujete? Venku na antuce, oválu nebo se chystáte někam za hranice?

Trénujeme venku, kde taky jinde. K hranicím to máme daleko a Kladno je v červené zóně, tak by nás s největší pravděpodobností nikam nepustili a kdyby pustili, museli bychom do karantény a to pro nás nedává smysl.

Hraješ pod trenérem Fortuníkem, je to bývalý nahravač. Jak to vnímáš? Kdo další z týmu ovlivňuje tvou hru?

Pro mě je to ohromná výhoda. Je super pobavit se s někým, kdo má s postem nahrávače zkušenosti jako on. Mile rád si nechám poradit. Ostatně i kapitán Zajíček je člověk na svém místě, a i když nás občas sjede jak motyku, vždy to dává smysl a jeho slova si beru k srdci.

Když jsme u toho, kde brát rady, pamatuju si, že tvůj otec, bývalý trenér slovenského nároďáku, ti vždy po zápase volal a snažil se rozebírat tvůj výkon.

Stále si voláme, ale už to není tak časté. Poslední sezonu v Rakousku jsme hráli okolo 60 zápasů, což se v rámci jeho časového vytížení nedalo stíhat sledovat.

Šedesát zápasů?

Hráli jsme vlastně tři soutěže. Rakouskou ligu, MEVZA a kvalifikaci do Ligy mistrů.

Jak vidíš svoji budoucnost v příštím roce?

Rozhodně chci v první řadě uhrát s Kladnem co nejlepší výsledek, pak se uvidí. Vlastně se ničemu nebráním. Kladno je teď priorita a po sezoně začnu řešit, co bude dál.

Foto: web Volejbal Kladno