Dlouho byla volejbalová Dukla známá jako novodobý Karlštejn. Šance potkat na chodbách Svijany areny ženu byla jen v případě, že uměla masírovat, anebo točit pivo. Severočeský kraj byl celkově sportovně genderově nevyvážený, a tak bylo otázkou času, kdy někdo přijde s návrhem obnovit zašlou slávu libereckého ženského volejbalu. Pod záštitou Ministerstva obrany se tak již čtvrtým rokem o halu v Jeronýmově ulici dělí dva extraligové týmy.

Po bronzovém úspěchu v předminulé sezoně opustila tým řada opor, ale casting řady reprezentantek napovídal, že s jídlem roste chuť, a týmové vedení se ani nebránilo přiznat ambice.  Soudě podle konečného umístění v extralize, kdy se Dukla krčila na pro ni nedůstojném šestém místě, posily nepřesvědčily, a tak se trenér Libor Gálík letos vrací do boje o medaile s osvědčenými jmény.

Na nahrávce povedou tým dvě reprezentantky Kopecká s Ovečkovou. Na blok klub angažoval na poslední chvíli zkušenou Veroniku Trnkovou. Že bude Dukla letos sázet na útok potvrzuje i další nová akvizice z východu, ruská smečařka Angelina Emelina. Roli opory by měla plnit novopečená maminka Nikol Kvapilová. Podtrženo, sečteno, letos to bude v horní čtyřce extraligy pořádně jiskřit.

Příprava začala tradičně kondicí v Harrachově a Špindlerově Mlýně, následně se tréninky zaměřily již na volejbal. Vojandy absolvovaly přátelský zápas proti Drážďanům, které vede exreprezentanční trenér Waibl, a pražský Mizuno Cup, který vyhrály. „V trénincích i přátelských zápasech holky splnily naše očekávání, ale prověří nás až samotná soutěž. Každopádně se po tak dlouhé pauze již těšíme na zápasy,“ popisuje přípravu Libor Gálík, který vyhlíží první zápas proti nevyzpytatelnému Přerovu.

K návratu do horních pater tabulky a minimálně obhajobě pohárového bronzu možná Dukle dopomůže fakt, že letos nestartuje v žádné z evropských soutěží. Trenéři budou mít tak čas poctivě pracovat a sehrávat nově složený tým namísto únavného cestování, i když toho si užijí také dost, protože jsou společně s Olympem jediným českým týmem v UNIQA extralize. „Těšíme se hlavně, že už soutěž začne, celá společenská situace se uklidní a všichni se budeme věnovat tomu, čemu máme. Letos chceme našim fanouškům rozdávat radost ze hry,“ dodává k začátku sezony Gálík. Arzenál na to rozhodně má.

Michaela Doležalová

Fotografie: VK Dukla Liberec