Zkušený tým vstupoval do loňské sezóny za velmi složitých okolností. Po náhlém, ale ne nečekaném odstoupení ikonického lodivoda Jiřího Teplého, převzal družstvo bývalý reprezentační nahrávač Petr Zapletal. Jeho premiéru v seniorském volejbalu okořenil navíc fakt, kdy se „učil“, co to znamená řídit 14 ženských najednou. Mistrovská Olomouc měla i tak nakročeno po vítězství v Českém poháru znovu bojovat o ženský extraligový trůn, ale tuto možnost ji vzala koronavirová situace a konečné druhe místo v tabulce po ukončení extraligy pro ambiciózní tým nemohlo být satisfakcí.

Brzký konec soutěže na jaře dal vedení týmu čas zhodnotit stav a pečlivě poskládat sestavu pro nadcházející sezonu. „Prakticky celý tým jsme obměnili. Zůstali jen Michalíková, Ambrožová a Kulová. Tým potřeboval nový impuls. Poskládali jsme to po charakterní i herní stránce velmi dobře, všechny nové akvizice se chovají jako profesionálky a pracuje se mi s nimi skvěle,“ vysvětluje Petr Zapletal čistku. I kvůli restrikcím omezujícím cestování nakonec nemohl přivést posily, které v květnu avizoval, ale náhradní úlovky se jim kvalitou vyrovnají. První posilou byla reprezentační nahrávačka Valková (Suhl), následovaná Pilepič (LP Viesti), Schlegel (Sanaya Libbys La Laguna), Madsen (Hämeenlinnan) a Gogić (Las Palmas). Další čtyři hráčky si management vyhlédl v extralize, kdy z Prostějova přišly nadějné Nová se Slovenkou Stümpelovou a ze Šternberku Kofie a Zilberman.

Tento výčet jen potvrzuje, jak byla důležitá příprava, která byla po bezprecedentní pauze zaměřená na kondici a práci na technice, která absencí praxe trpí nejvíce. Hanačky odehrály přípravné zápasy s polským Bialsko Biala a tento víkend organizují tradiční Tomi Remont Cup, který bude generálkou před startem proti přímému konkurentovi v boji o titul, pražskému Olympu. „První zápasy jsou vždy nejtěžší, je to takové oťukávání. Nikdo neví, v jaké formě se družstvo právě nachází. Každý zvolí jinou taktiku v průběhu přípravy a každý má i jiné vrcholy v průběhu soutěže. Navíc není na začátku pro taktickou přípravu moc dostupných informací, protože týmy jsou většinou nově složené,“ objasňuje svůj postoj k prvnímu zápasu Zapletal.

Lákadlem pro diváky, ale i odbornou veřejnost, budou rozhodně duely, které čekají Olomouc v Champions League. Po loňském zklamání z vyřazení s Chimikem Južne ve zlatém setu se Hanačkám dostalo odměny v podobě přímé kvalifikace do základní skupiny. Čekají je duely s giganty světového volejbalu Kazaní a Novarou a polským mistrem Chemikem Police. Tím chceme říct, že kdo nebude líný, může na vlastní oči vidět hráčky jako Brakočevič, Grajber, Smarzek, Herbots nebo Fabris. Olomouc již předem hlásí taktiku hrát na maximální riziko, protože na této úrovni již soupeře neznervózní jen tím, že se jim v hale leskne podlaha.

Pro UP Olomouc začíná po pěti letech novodobé historie další éra, kdy z klubu odešel zbytek hráček, které společně navrátily tradiční značce lesk. Hlavní devíza, kdy v týmu nebyly skoro žádné cizinky, je pryč, ale nově vybudovaný tým má kvalitu a papírově bude schopný splnit nemalé cíle, které vedení klubu stanovilo. Pro trenéry bude nejtěžší dirigovat účast jejich svěřenkyň ve třech soutěžích najednou, protože právě to mnohým favoritům sráží hlavu.

Michaela Doležalová

Fotografie: Facebook VK UP Olomouc