Ani ne po měsíci byl všem známými okolnostmi pozastaven nový ročník UNIQA extraligy žen. Můžeme spekulovat, zda má tento krok nějaké logické opodstatnění, ale jisté je, že toto rozhodnutí momentálně nezvrátíme a maximálně budeme doufat v přesvědčovací a argumentační schopnosti šéfa NSA při jednáních s Vládou ČR, respektive novým spasitelem českého zdravotnictví.

Po čtvrtečním prohlášení se trenéři klubů museli soustředit nejen na poslední víkendové zápasy, ale začít řešit, co pro ně nejasná rozhodnutí o zavření sportovišť vlastně znamenají, a jak udrží své ovečky ve formě, na které po jarní pauze pracovali celé léto. Další neznámou do situace vnesla výjímka, která dovoluje v trénincích pokračovat týmům, které se účastní evropských pohárů. Jestli bude v průběhu týdne potvrzena, riskujeme, že bude klínem zaraženým mezi doteď perfektně spolupracující a sympatizující extraligové týmy.

Oslovili jsme proto všechny extraligové trenéry, aby se s námi podělili o jejich názor a plán, jak udržet hráčky připravené i motivované během extraligového lockdownu, předběžně anoncovanému na 2 týdny. Ale známe svoje ….

Zdeněk Pommer, TJ Ostrava:

V následujících 2 týdnech se budeme připravovat převážně individuálně. Sportoviště jsou zavřená a omezeny jsou i možnosti přípravy pod otevřeným nebem, do které už navíc výrazně vstupuje i počasí. Netěší nás to, ale budeme nastavená pravidla respektovat. Co se týče výjimky pro týmy účastnící se evropských pohárů, jsem za ni rád, i když nás se pravděpodobně netýká (fotbal). Jako bývalý trenér reprezentace vím, že sportovní porovnávání se se zahraničními kluby je pro rozvoj hráčů nezbytné a ukazuje mnoho nových věcí i klubům. V neposlední řadě je zde hledisko ekonomické, příjmy z účasti v pohárech jsou pro kluby bezesporu důležitým příjmem. Co se týče potenciální možnosti některých týmů se připravovat, když jiné budou stát, nemyslím si, že by bylo správné se na věc dívat optikou dává/nedává smysl. Jsme všichni (Česko) v nějaké situaci, která se neubírá dobrým směrem a je potřeba ten trend změnit. To je v zájmu úplně všech lidí, kteří žijí v této zemi, nejen sportovců. My k tomu můžeme přispět tím, že pár týdnů nebudeme trénovat a hrát. To je jen malá „oběť“, jakkoli to je pro mnoho z nás z mnoha důvodů nepříjemná situace.

Radim Vlček, Volejbal Přerov:

Zatím v tréninkovém plánu nemám úplně jasno, ale určitě se tento týden budeme připravovat individuálně a pak se uvidí. Pokud mají naši zástupci dobře reprezentovat český volejbal, tak trénovat musí a výjimku schvaluji, i když to je určitě výhoda oproti dalším týmům, ale bohužel to je potřeba, abychom byli volejbalově v Evropě vidět. Celkově ale nedává smysl zamezit týmům trénovat. Jsou to skupiny, které spolu jsou téměř pořád asi poslední tři měsíce a najednou to vadí. To má asi takovou logiku, jak nevadily hodně dlouho otevřené aqua parky, welness atd. Můžu pochopit zápasy bez diváků, ale nechápu, proč profíci nemohou dělat svoji práci.

Petr Zapletal, VK UP Olomouc:

Čekáme na výjimku, jestli nějaká přijde, a byla by to pro nás obrovská výhoda. Za měsíc nás čekají první zápasy v Lize mistryň a neumím si vůbec představit, že bychom před tak náročnou soutěží netrénovali. Proto opravdu doufám, že alespoň dva týdny před prvním utkáním budeme moct do haly. Když ne, bude to skutečný problém. V následujících dnech, pokud to počasí dovolí, zkusíme trochu pracovat na kondici venku, ale není to v rozběhnuté sezoně ideální řešení. Bojím se, aby holky nenachladly, to by bylo kontraproduktivní. Posilovnu řešíme individuálně, každá hráčka obdrží svůj tréninkový plán. Doufám, že se tato situace co nejdříve vyjasní. Když ne, a současný stav se prodlouží, budeme pak navazovat složitě, de facto začneme od nuly. Můj názor je, že jsme měli následovat izraelský model, kde týmy mohou, i když v přísných podmínkách, alespoň trénovat, a v případě rozvolnění budou ihned připraveny naskočit do ostrých zápasů.

Jan Drešl, TJ Sokol Šternberk:

Šternberk díky uzavření sportovišť zkusí nějaké odpolední venkovní sporty, které jsou povoleny – atletika, kolo, brusle. Bohužel počasí má být deštivé, takže to budeme řešit podle možností.
Určitě smysl nemá, když půlka extraligy může trénovat a druhá bude moct až po 14 dnech, to je nesrovnatelný rozdíl, kde trénující týmy by měly výraznou výhodu. Navíc si nedokážu představit, že hned po uvolnění půjdeme do ostrých zápasů.
Osobně si však myslím, že uvolnění nebude za 14 dnů a budeme minimálně začínat nejdříve v listopadu, pokud NSA nevyjedná nějaké možnosti pro profesionální sporty. V extralize mají hráčky profesionální smlouvy a teď nemohou jít do práce, nemohou odvádět to, za co jsou placené, takže při případném přitvrzení vlády budeme možná i muset sáhnout na mzdy hráčkám. Hlavně kdyby se měla omezení skutečně protáhnout na více než 14 dnů.

Ondřej Boula, VK Šelmy Brno:

Ještě nevíme, jak se budeme připravovat. Všechno je moc čerstvé a hledáme řešení. Nevím o tom, že je odsouhlasená výjimka pro týmy v evropských pohárech, zatím jsem slyšel jen o snaze ji prosadit.. Pro týmy hrající poháry  by to teoreticky mohla být výhoda. Smysl to nedává, ale to ani zákaz trénování na 14 dní, ten bude mít samozřejmě časově delší dosah na připravenost týmů a na soutěž celkově.

Leoš Chalupa, TJ Sokol Frýdek-Místek:

Čekáme na nová vládní opatření. Prozatím máme domluvenu možnost trénovat v Polsku, ale je otázkou, zda nebude omezeno cestování. Domácí posilovnu už mají holky vyzkoušenou z naší zářijové karantény, po této stránce jsme připraveni. Rádi bychom vyrazili i v rámci kondiční přípravy ven, ale momentálně nám nepřeje počasí a nechceme riskovat něčí nachlazení. Podle našich informací by se mělo o výjimce pro týmy hrající evropské poháry teprve rozhodovat a dle mého názoru by to ostatní týmy jistě znevýhodnilo, navíc my byli zavření ještě déle než ostatní, je to znát zejména na kondici. Další výpadek nás ještě víc zpomalí a jestli budou mít top týmy natrénováno, mnoho zápasů by bylo hodinovou záležitostí.

Lubomír Petráš, VK Prostějov:

My budeme chodit ven. Na hraní volejbalu to v pokročilém podzimu bohužel nevidím, to by muselo být fakt krásně a dostatečně teplo. Pak bychom si na nějakém venkovním hřišti teoreticky zapinkali. Prakticky však budeme pod otevřeným nebem trénovat kondici. Potřebujeme, aby nám přálo počasí a nemokli jsme opakovaně v dešti, naopak chladno až tolik nevadí. Jeden rekondiční týden, maximálně dva se takhle dá vydržet, delší doba už by začala být v tomto režimu problém. Samozřejmě bychom byli rádi, pokud by nám jakožto účastníkovi evropského Challenge Cupu bylo díky výjimce umožněno i během současných omezení normálně trénovat. Na druhou stranu by vůči extraligovým klubům, které evropské poháry nehrají, bylo takové řešení určitě nespravedlivé. V kvalitě připravenosti by vznikal mezi jednotlivými týmy rozdíl, jenž by oddíly nepůsobící na mezinárodní scéně znevýhodňoval, aniž by to mohly nějak ovlivnit. Osobně se však obávám, že tohle téma možná ani nebude potřeba řešit, neboť podle dosavadního vývoje hrozí úplný lockdown a trénovat nebude moci na nějakou dobu vůbec nikdo.

Libor Gálík, VK Dukla Liberec:

Momentálně se nedá dělat nic jiného, než chodit trénovat ven – atletika, běhání, posilovaní. Využijeme okolí Liberce a budeme chodit na tury. Nic jiného se teď vymyslet nedá. Věříme, že se situace za dva týdny zlepší a my budeme moci znovu do haly.

Jak současnou situaci vidí samotný reprezentační šéf? Ve hře je evropská kvalifikace žen, plánovaná na leden 2021. V české UNIQA extralize hraje momentálně mnoho členek výběru Giannise Athanasopoulose, jak je případný lockdown ovlivní?

Miloslav Javůrek, manažer české reprezentace:

To, že nás čeká minimálně 2týdenní přerušení, je problém. Hodně českých klubů už muselo přerušit přípravu kvůli covidu a karanténě, teď je čeká další pauza. Pro vrcholové sportovce je to průšvih. Ale nejhorší na tom je, že nikdo neví, jestli to budou skutečně jen 2 týdny. Ta doba je taková, u reprezentací jsme to už zažili v letním období. Nejde plánovat nic. Z hlediska blížící se kvalifikace na ME v lednu 2021, proběhne-li, je situace taková, že se naštěstí netýká mužů, naopak děvčat ano, a všichni víme, že už jednou byla přesunuta.  Holky, co hrají v zahraničí, zatím fungují v normálním režimu. Vypadá, že nezbývá než čekat, jak se to celé do ledna vyvine, a my se pak budeme snažit, abychom se připravili co nejlépe za daných podmínek. Nejistota je tu už od března a zvyknout se na ni dá jen těžko.

Další týmová vyjádření budou doplněna postupně.