Extraliga se začíná rozjíždět. Plukovník Prymula už nikoho tento víkend doma nedržel, a tak se v sobotu mohla odehrát hned čtyři utkání. Ještě nás navíc čeká nedělní dohrávka Lvů se Zlínem a středeční představení Dukly s Vodolkou. Ale zpět k sobotním střetnutím.

VK Příbram 1:3 VK Jihostroj České Budějovice
25:14, 18:25, 20:25, 19:25

Jihočeši přijeli na horkou půdu do Příbrami a první set se nestačili divit. Respektive trenér hostí René Dvořák koukal, co se to na hřišti děje:

"První set jsme podle mě nezvládli v hlavách, protože jsme do něj vlítli zbytečně překrvení a připadalo mi, že jsme úplně zapomněli volejbal. Bylo vidět, že je to v hlavách. Poté jsme se zklidnili a začali jsme produkovat lepší hru, odpovídající tomu, co bychom hrát chtěli. Zvládli jsme docela slušně přihrávku, vypořádali jsme se s Příbramí v domácím prostředí, kde je vždy nebezpečná a hodně nám pomohl Filip Rejlek, který přišel a zvednul hru celého týmu tím jeho „klidem.“ Uvedl trenér Budějc v pozápasovém hodnocení pro svazovky.

Protože následující tři sety zvládli Jihočeši bravurně a v čele s Filipem Rejlkem si postupně došli pro tři body. Univerzál z čtyřiadvaceti nahrávek položil na zem rovnou 13, k tomu přidal tři bloky a jedno eso. Velmi dobré utkání zahrál i blokař Radek Mach, který první zápas se Zlínem odpočíval. Z bodu na útoku se radoval hned jedenáct krát z dvanácti nahrávek a i v ostatních činnostech byl jednoznačným přínosem pro tým.

Na vítězství v prvním setu mají lví, respektive kocouří, podíl Martin Pavelka, který spolehlivě útočil, a celkově celý zápas zahrál dobře mladý blokař Josef Polák. Na všech činnostech se mu dařilo a byl jednoznačně jedním z tahounů Příbramských. Bude oceněn v následující sestavě kola - uvidíme, jak ho Smart volley vyhodnotí.

Black Volley Beskydy 3:0 VK Ostrava
25:23, 25:19, 25:17

Když přijdete na svazovky, přečtete si v nadpisu a perexu, že vlastně nuda a šeď. První kolo bez překvapení.. Ale já ho neskrývám. Rozjetá Ostrava přijela do Beskyd a asi se nestačila divit. Zmiňovaní aktéři ještě nedávno sehráli přátelské utkání a jak ve video blogu podotkl náš redaktor Jumbo, domácí vězení se trochu podepsalo na síle a předváděné hře. Trenér Jakub Salon evidentně ale dokázal tým postavit na nohy a na v prvním kole suverénní Ostravu se dobře připravit.

Respektive Ostrava jistě chtěla spoléhat zejména na svůj servis, který vystřelil v prvním kole Kladno. Ten ale nepřišel. Ostatně sám trenér hostí Jan Václavík hodnotil utkání pro svazovky takto:

Těžko se mi to hodnotí, přijeli jsme sem a mysleli jsme si, že všechno půjde samo, ale takhle to nikdy nechodí. Nedali jsme do toho všechno, hráli jsme na padesát procent asi, byla to za mě katastrofa dneska. Musíme to hodit hodně rychle za hlavu a připravit se na další kolo. Gratuluju domácím samozřejmě, ti podali krásný výkon dneska.“

Možná to bylo i tak že nejlepší servisman prvního kola Jakub Ihnát z pěti servisů tři zkazil. Zajímalo by nás, jak odcházel ze hřiště a jestli to bylo v podobném stylu jako v utkání s Kladnem. Na druhou stranu když už se dostal k balonu na útoku, bylo to podstatně lepší a zejména s blokařem Oliverem Sedláčkem drželi hosty nad vodou.

V ligové premiéře Beskydští naplno využili Argentinskou posilu Bruna Romanuttiho. Z jednadvaceti nahrávek složil dvanáct. A kapitán Tomáš Široký zahrál stabilně ve všech činnostech. Beskydy tak naznačili, že se s nimi opravdu bude muset počítat.

VK ČEZ Karlovarsko 3:0 SKV Ústí nad Labem
27:25, 27:25, 25:18

Ústečtí si v prvním kole vyšlápli na Duklu a ve druhém kole se chtěli určitě předvést i proti neoficiálnímu mistru ligy z Varů. Karlovarsko si od začátku začalo budovat náskok až pěti bodů a nic nenasvědčovalo tomu, že by se měla hrát vyrovnaná koncovka. Ústí se ale otřepalo a přesto že Vary ještě vedly 22:18, povedlo se srovnat na 23:23. Vary nakonec využili třetí setbol. Respektive se zviditelnilo duo Fink & Kořenek. Obrázek si můžete udělat sami.

Asi největším překvapením asi je, že nepadly žádné karty. Herecké výkony při sypání, vzduchem létala jadrná slova a nebylo daleko ani k inzultacím. Do druhého setu už nastoupilo odvážnější Ústí a naopak Karlovarsko muselo dotahovat. V koncovce pak hosté nebyli dostatečně odvážní a v posledním setu Vary na začátku zabrali na servisu a v obraně a ponechali si tři body doma.

Lubomír Vašina komentoval pro svazový web po zápase takto:

Dnes prohráváme 3:0, ve třetím setu jsme bohužel odešli psychicky po dvou nešťastných koncovkách, které jsme podle mého měli ve vlastních rukách. Máme se z čeho poučit a je to v nás, takže je to lepší, než kdyby to bylo v soupeři. Myslím si, že dva sety jsme hráli hezký volejbal a příště musíme dotáhnout třetí set.“

Na druhé straně skvěle zahráli smečaři Lukáš Vašina a Marcel Lux. Na druhé straně Karlovarsko v tomto zápase trochu hledalo formu na postě univerzála.

Hosté to měli na útoku těžké. Jestli někde Vary vyčnívají, tak v obraně. Podporované dobrým servisem. Solidně zaplněná hala ve Varech viděla plno dlouhých výměn, k čemuž přispěl kvalitními zákroky i ústecký Jirka Kořínek.

Kladno volejbal cz 3:1 Volejbal Brno
27:25, 22:25, 25:17, 25:19

Oba týmy nastupovaly k tomuto střetnutí úplně v jiných pozicích. Zatímco Brno uválčilo s Prahou doma vítězství, Kladno si vezlo világoš z Ostravy. Utkání začalo z obou stran celkem nervózně a z prvního setu se nakonec po dramatické koncovce radovali domácí. Ve druhém setu ještě Brněnští dokázali vzdorovat, ale zbytek zápasu už začlo vládnout Kladno. Zejména na bloku, kde dohromady za čtyři sety posbírali jednadvacet bloků.

Kapitán Michal Hrazdíra k zápasu řekl toto:

„Nebyl to úplně pohledný zápas. Vyhrál tým, který lépe podával a měl nahráno. Zápas jsme si prohráli v prvním setu, který jsme měli vyhrát, ale hloupými chybami jsme ho nedotáhli do konce a možná se prohra v úvodní sadě s námi nesla po celý zápas.“

Domácí excelovali na bloku. Po pěti zářezech na pažbě měli Adam Zajíček a Filip Palgut. Čtyřikrát se radovali Lukáš Kyjanica a Jiří Kraffer.

Na druhá straně již nastoupil v prvním kole absentující Daniel Římal. Ale ani jeho kvalitní výkon na Kladenské bloky nestačil. Na útoku pak dostával nejvíc důvěry Martin Licek.

foto © Black Volley Beskydy