Během pátku a soboty bylo k vidění dohromady osm utkání. Některé kluby ale již využili levnějšího testování a přesunuli si zápasy tak, aby nemuseli hrát dva zápasy po sobě.

VK DUKLA Liberec, 29 bodů

Liberec měl dvakrát výhodu domácího prostředí a možnost dostat se zpět na špičku tabulky, což se mu nakonec podařilo. V pátečním zápase měl úlohu navíc značně usnadněnou. Trenér hostí z Kladna Milan Fortuník nechal odpočívat hlavní opory týmu Křesťana a Hýského. Není tak překvapením, že Dukla zvítězila 3:0 po setech 25:13, 25:19, 25:22.

K druhému zápasu doma přivítali liberečtí Ostravu, která se dostala na vítěznou vlnu a Duklu nečekalo nic jednoduchého. V prvním setu už liberečtí směřovali k výhře, ale Ostrava dokázala až zázračně otočit vývoj setu. Ve zbytku utkání již ale Dukla převzala otěže utkání a krom kaňky v prvním setu si trenér domácích Michal Nekola vývoj utkání pochvaloval:

Mrzí mě hrozně ten první set, protože to utkání by bylo potom možná na 3:0. Neměli bychom si dovolit promarnit nebo prohospodařit pětibodové vedení v koncovce. No stalo se. Naštěstí jsme získali tři body a nyní se už můžeme soustředit na osmifinále evropského poháru.

VK Jihostroj České Budějovice, 28 bodů

Jihočeši jsou jediným týmem, který o víkendu nehrál. Zápas 8. kola si totiž domluvili jihočeští s Ústím nad Labem již na čtvrtek. Za zápasem se ohlédl Martin Mach v tomto článku.

Ke druhému zápasu se naopak budou chystat v pondělí před kamery ČT Sport. Diváky čeká jistě velmi atraktivní utkání mezi jedním z hlavních aspirantů na titul a ambiciózních Lvů. Utkání začíná v 17:10.

SKV Ústí nad Labem, 22 bodů

O čtvrtečním zápasu serveru proti jihu jsme již psali. Ústí ale čekal o mnoho důležitější zápas v sobotu. Jestli se chce totiž nadále držet na špičce tabulky, je potřeba, aby vyhrávalo zejména ty zápasy s týmy ze spodní části tabulky. Po nepřesvědčivé tiebreakové prohře z minulého týdne se Zlínem tady byl cíl v Příbrami jasný. Tři body. Navíc manažer klubu Miroslav Přikryl slavil v tento den třiašedesáté narozeniny. No nebyl by to ten nejlepší dárek, tři body z venkovního zápasu? Byl! A svěřenci trenéra Vašiny si to vzali k srdci. V Příbrami odehráli trpělivý výkon a odměnou jim byl tento podařený narozeninový dárek! Výhra 3:0 v setech 22:25, 15:25, 24:26.

SKV má stále špičku tabulky na dohled. foto © Jana Zlámalová / SKV

VK ČEZ Karlovarsko, 20 bodů

Západočeši nakonec hráli jenom jeden zápas. Vyšli vstříc Praze, která po úspěšných zápasech na Ukrajině v Challenge Cupu uvízla na letišti a zápas přeložili. Soustředit se tak mohli pouze na střetnutí s Odolena Vodou. Karlovarsko se tak vracelo po Lize Mistrů do extraligy proti soupeři, který už je jednou dokázal potrápit v tiebreaku a navíc po restartu ligy předvádí skvělé výkony, před kterými se museli mít Karlovarští na pozoru.

Aero předvádělo kvalitní výkony a bylo vidět nespočet napínavých výměn. Jednu si prohlédněte v přiloženém videu. Stála opravdu za to. Celkový výsledek 3:1 tak nakonec mohl být hostím málo, ale domácí byli vděční, že obstáli v náročném utkání, což kvitoval i trenér Novák:

Po Lize mistrů pro nás výborné vítězství, takže já gratuluji hráčům. Samozřejmě první dva sety jsme byli lepší, až na tu sérii M. Démara, kdy se Aero dotáhlo. Ve třetím setu jsme vypadli ze hry, když jsme vyhořeli na útoku. Čtvrtý set jsme si museli urvat, byli jsme pořád vzadu, ale včas jsme zabojovali a dotáhli jsme ho do vítězného konce.

Karlovy Vary se tak vrací do Extraligy a započnou stíhací jízdu. Na zbytek týmů před nimi ztrácejí čtyři zápasy a tak můžeme očekávat, že postupně se poderou až do pater úplně nejvyšších.

VK Lvi Praha, 17 bodů

Lvi měli původně sehrát utkání s Karlovarskem. Zápas byl ale přeložen a tak si na nejbližší další zápas budou Lvi po evropském poháru muset počat až do pondělí před kamery České televize. Soupeřem Pražanům bude Jihostroj, kterému se v domácím prostředí budou snažit vrátit porážku 0:3 ze první poloviny sezony.

AERO Odolena Voda, 17 bodů

Po restartu soutěže polití živou vodou vyhrávali co se dalo. Vyšlápli si jak na Ostravu, tak dokázali porazit i favorizovanou Duklu. Parta okolo bratří Demarů pod vedením trenéra Kopa musela formu v pátečním zápase potvrdit proti Zlínu. Největší vzrušní přinesl třetí set, který se hrát do úctyhodných 31:29. I tak se ale povedlo krom povinné výhry ušetřit co nejvíce sil na druhý zápas. Hned druhý den cestovali Vodolkáři do Varů.

AERO vs. rozhodčí. foto © VK Karlovarsko

Napínavé utkání plné kvalitního volejbalu nakonec skončilo pro Aero bez bodu. Více sil díky volnu na straně Karlovarsko bylo určitě znát, ale hosté se dostali do zápasu a nakonec nechybělo málo a mohli odjíždět alespoň s bodem. A jak zápas hodnotil trenér Martin Kop?

Gratuluji Karlovým Varům. Myslím, že jsme je donutili k maximálnímu výkonu, i když po druhém setu to tak nevypadalo. Už to vypadalo, že odjedeme za hodinu, ale pak jsme se zvedli a ty dva sety byly vyrovnané. Poslední koncovka byla trochu i o štěstí. Pan rozhodčí Činátl, jakmile někoho nevyloučí z Aera, tak asi nebude spát.

Volejbal Brno, 15 bodů

Brno dokázalo v předchozím zápase potrápit Beskydy až do tiebreaku a jistě si chtěli uzmout něco i z dalšího slezského týmu. Ostrava se ale opět předvedla s totálním volejbalem a celý zápas zasypávala Brňany servisem. I když už se na chvíli svěřenci trenéra Marka zvedli, Ostrava se opět opřela o kvalitní podání a bylo vymalováno. Zápas se nedostal ani do koncovek a hosté si tak domů do Brna odvážejí nelichotivou kládu 0:3 po setech 25:12, 25:18, 25:19. Do dalšího zápasu s Příbramí tak mají borci z Brna na čem pracovat.

VK Ostrava, 13 bodů

Ostrava se vrací k výkonům, které se od ní očekávaly. V pátečním duelu nekompromisně smetli Brno. Jinak se to nedá nazvat. Ani jednou nepustili soupeře do koncovky svěřenci trenéra Václavíka opět září sebevědomím. A to bylo potřeba. V sobotním zápase cestovali do Liberce, který den před tím absolvoval podobný zápas s Kladnem. Rychlovka ve třech setech. Kde tedy pošetřil více sil?

K překvapení nebylo daleko. Ostrava celkem senzačně otočila vývoj prvního setu a radovala se z vedení v zápasu. Dukla ale ukázala, že má potřebnou kvalitu a zápas vrátila do svých otěží. Přesto Ostrava pozlobila a zvlášť ve třetím setu nebyla daleko od překvapení a minimálně bodu ze zápasu. Trenér hostí Jan Václavík si po zápase pochvaloval právě konkurenceschopnost svých svěřenců:

Ve dvou setech jsme byli Dukle konkurence schopni. Škoda prostě toho třetího setu, kde to Tomáš Kriško ukončil esem. Trošku jsme doufali, že bychom to my mohli takto ukončit. Dva sety za nás velice dobrý. Jenom mě mrzí, že jsme utkání nedotáhli do tiebreaku.

Od Ostravy se tak dá očekávat, že v dalších zápasech bude nadále postupovat vzhůru tabulkou. Odnese to hned v pátek Zlín?

Black Volley Beskydy, 11 bodů

Beskydy si v uplynulém týdnu užívali pozornosti kamer a v plánu na tento víkend bylo pouze páteční utkání v poslední Příbrami. Důležitý zápas pro hosty z Frýdku Místku se vyvíjel dobře. Bývalý nahrávač Příbrami Dmytro Dolgopolov v dresu Beskyd dirigoval úspěšně hru a nic nevypadalo, že by se měli hosté v dalším průběhu trápit. O to větší bylo možná překvapení, když došlo zejména ke kolapsu v týmu hostí. Domácí zvedli hozenou rukavici a dokonale otáčeli utkání, na které už nedokázali hosté nijak zareagovat ani střídáními na důležitých postech. Po zápase trenér Jakub Salon litoval, že to není poprvé, co se něco podobného jeho svěřencům letos povedlo:

Vypadalo to jako všechny naše ostatní zápasy venku. Skvěle jsme vyhráli první set, do druhého setu nastoupíme také skvěle a pak si to necháme protéci mezi prsty. Víme, na čem máme pracovat, pracujeme na tom a víme, co musíme zlepšit.
foto © Beskydy

Kladno volejbal cz, 11 bodů

Kladno trápí po vynucené koronavirové pauza plno bolístek a neduhů. I proto se rozhodli Orli pod vedením Milana Fortuníka rozdělit síly. K pátečnímu zápasu, který odehráli na palubovce favorizované Dukly, šetřil trenér opory týmu Hýského, Křesťana a nahrávače Fortuníka. Tomu i odpovídal vývoj utkání a Kladno se nezmohlo ve třech setech na větší odpor. Prohra 0:3 v setech 25:13, 25:19, 25:22 hovoří za vše.

Možná i vnitřně se nechtěli Orli "zbytečně" vystřílet na silné Dukle, ale pošetřit co nejvíce sil do hodně důležitého sobotního zápasu se Zlínem, s kterým aktuálně přímo bojuje o místo v tabulce. A vyplatilo se! K domácímu zápasu naskočily všechny pošetřené opory a Fatra se nestačila divit. Domů jela hned po třech setech se skóre 25:16, 25:21, 25:17. Kapitán Adam Zajíček byl za důležité vítězství hodně vděčný a hned burcoval spoluhráče k dobrým výkonům do dalších zápasů:

Důležité vítězství! Zaplať pánbůh, že se povedlo. Máme radost. Stále jsou ale v naší hře momenty, které musíme vylepšit. Teď se s nimi musíme spokojit a pěvně věřím, že se připravíme i na Odolenu Vodu a stejný, ne-li lepší výkon zopakujeme i proti ní a budeme se radovat buď z vítězství, nebo z dobrého výkonu.

VSC Fatra Zlín, 8 bodů

Tento víkend měl Zlín nabitý program. V pátek Vodolka a v sobotu Kladno. Jak Zlín, tak Vodolka a Kladno na tom byli před víkendem bodově dost podobně, a tak to z pohledu Zlína byl velice důležitý výlet do Čech.

Páteční zápas ve městě mezi poli nebyl ze strany Fatry úplně povedený. Zlín hrál vyrovnanou partii vždy jen do půlky setu. Tam Vodolka zabrala na servisu a následné obraně a díky tomu Fatra prohrála vcelku jasně první dva sety. Třetí set byl už konečně pořádně vyrovnaný, ale Zlínu se ho nepodařilo v napjaté koncovce vyhrát, a tak si hosté z tohoto zápasu odnesli tak akorát zoufání.

V sobotu obkroužili zlínští mladíci Prahu směrem na západ, aby vyzvali Orli z Kladna. Na tenhle zápas Fatra nebude vzpomínat v dobrém. 3:0 za hodinu není to co asi svěřenci čekali od tohohle zápasu. Navíc p římém souboji o desátou příčku tabulky.

Celkově byl tento týden pro Fatru krutý. 6:0 na sety a nula bodů. Nu nic. Hurá domu do ledového království, kde snad v budoucnu nějaký ten bod urvou.

VK Kocouři Eurositex Příbram, 7 bodů

Ve svízelné situaci se momentálně nachází volejbalový tým Kocourů z Příbrami. Je jasné, že tým není poskládán na nějaké vysoké cíle, ale boj o play off je z mého pohledu adekvátní. No jo, ale ono se to z té deky, pod kterou je podle mě i uklizečka, leze opravdu blbě. Inu, kdybych celou situaci shrnul po cimrmanovsku, tak prvky očekávání se s notorickou pravidelností střídají s prvky sklamání a nebylo tomu jinak ani tento víkend.

Oproti Samuelu Becketovi, který čeká na Godota možná ještě teď, se trenér Kocourů Klár dočkal. Po příchodu Daniela Rosenbauma se hra Příbrami zklidnila a dostala jiskru. Jakoby Danovi všichni chtěli pomoct a jako tým se semkli. To celé nakonec vyústilo v senzační výhru domácích a důležité tři body.

Hned druhý den Kocouři hostili SKV Ústí nad Labem a my měli velké očekávání. Bohužel nám nevydrželo dlouho. Ústí potvrzuje svou formu v letošní sezoně a tak sice Kocourům čuchnout dali, ale jen ve třetím setu. Zápas převážně hraný po kůlech. Takzvaný cool zápas nakonec domácí prohráli ve třech setech a zůstávají na posledním místě tabulky.

Myslím si, že teď už je všechno jedno a Kocouři by se měli začít hlavně bavit. Možná by se měli jít i pořádně vožrat. Třeba si vyříkají to, kde je tlačí bota a pročistí se vzduch. Horší už to v podstatě být nemůže a jedinou cestu ven z téhle prekérky je si to přiznat a uvolnit se. Myslím, že v zápase s Black Volley to tam bylo a Kocouři ukázali, že když nejsou pod tlakem, hrajou o dost líp.