Půl roku čekali hráči a zejména fanoušci na zápasy volejbalové extraligy! O víkendu se odehrály dohromady čtyři zápasy.

SKV 3:2 Dukla‌‌
25:23, 24:26, 25:22, 17:25, 15:12

V ústecké Slunetě byla kapacita omezena na 500 sedících diváků a pořadatelům to vyšlo jen tak tak. Dohromady se přišlo podívat 498 fanoušků. Atmosféru, krom klasického ústeckého kotle, podpořila početná družina Dukláckých fandů.

Klasické severočeské derby začalo krapet v nervózním duchu. Obě strany se chtěly opírat o kvalitní servis, který ale nepřicházel. První se ale probralo Ústí a dokázalo uzmout první set ve svůj prospěch. Zbytek zápasu, snad s výjimkou čtvrtého setu po tradičním zářezu čárového, byl hodně vyrovnaný a přinesl nervy drásající koncovky. V tiebreaku pak vyslal na hřiště trenér Vašina čerstvou ústeckou posilu Koloucha a ten rozhodl dvěma servisy utkání. Ústí se tak raduje z výhry nad Duklou Liberec po dlouhých pěti letech.

Zatímco v utkání ústecký nahrávač Bartůněk využil všechny hráče prakticky rovnoměrně, v Libereckém dresu se nahrávač Kovalčuk opíral zejména o Štokra, který posbíral za celý zápas 50 útoků. Za SKV na postu univerzála musel nastoupit za zraněného Kramára Ivo Kobolka a se svou rolí se zhostil víc než dobře. Liberecká posila na blok Krajčovič splnil očekávání a připsal si osm bodových bloků.

Trenér domácích Luboš Vašina hodnotil výkon svého družstva následovně:

Od začátku utkání bylo na všech hráčích cítit odhodlání odehrát kvalitní utkání. Jsem rád, že jsme zužitkovali nelehkou přípravu. Nemají to se mnou kluci s moji temperamentní povahou občas jednoduché. Bojovnost a odvaha to byly klíčové momenty v naší hře. Dukla měla složitou přípravu, přejeme ji, aby už bylo vše v pořádku. A nejenom jí, ale všem družstvům a hráčům, tak abychom mohly rozdávat radost a zábavu sobě i divákům.

Brno 3:0 Lvi‌‌
25:22, 30:28, 30:28

Pamatujete si, kolikáté bylo Brno po neúplné základní části? Třetí. A kolikátí jsou po neúplném prvním kole? Rovnou druzí!

A to přijela favorizovaná Praha. Sice měla poněkud komplikovaný start do sezony. Nedostatek přátelských zápasů včetně karantény. Ostatně na to si postěžoval i kapitán hostí blokař Jiří "Komár" Král:

Projevila se naše nesehranost a nedostatek přátelských zápasů. Nebyli jsme schopni zareagovat na dva skvěle hrající hráče Brna, kterým to navíc dobře rozdával Provazník. My jsme nebyli schopni reagovat v obraně.

Brno ale také před zápasem nemělo na růžích ustláno. Muselo řešit chybějící opory týmu. Zraněného nahrávače Truonga dokonale zastoupil Provazník a absentujícího univerzála Římala Jakubec. Na výkonu to ale nebylo znát. Jihomoravané jako již tradičně opírali svou hru o kvalitní servis. Rozhodli tak první set a Praha byla schopná se v této činnosti soupeři přiblížit až v následujících dvou setech. Pokaždé v nich odvraceli pražané několik setbolů, ale domácí se nakonec radují z cenného vítězství proti ambicioznímu soupeři.

Kvalitní utkání za Lvi odehrál univerzál Mihajlovič, který dostával od Janoucha nejvíce důvěry. Na druhé, vítězné straně, byla distribuce poměrně rovnoměrná. Za zmínku určitě stojí dohromady 22 útoků blokaře Pražáka. Na tři sety pořádná porce.

Karlovarsko 3:0 Příbram‌‌
25:16, 25:20, 25:22

Úřadující "mistr" si dal v karlovarské Hale míčových sportů  dostaveníčko s Kocoury Příbram. Oproti loňské sezoně zaznamenalo Karlovarsko nepoměrně méně změn v sestavě než Kocouři. Dal se tedy čekat velký rozdíl v sehranosti, který se nakonec potvrdil.

Díky narušené přípravě způsobené nucenou karanténou, Příbramští velmi těžko nacházeli jistotu a systém ve své hře, což velkou měrou přispělo k počtu nevynucených chyb. Vary svou precizní hrou zejména v obraně na síti jasně diktovali tempo zápasu.

Martin Böhm (kapitán VK Příbram): „Začali jsme hodně vlažně a bylo znát, že jsme měli dlouho pauzu a nejsme ještě úplně dokonale sehraní. Postupně se to zlepšovalo, ale bohužel po všech stránkách jsme byli malinko horší než soupeř. Hlavně byli domácí razantnější na útoku.“

Strohý pohled do statistik napoví, že takhle si Petr Klár svou premiéru na lavičce Kocourů rozhodně nepředstavoval. Bota ho může tlačit zejména na postu univerzála. Jen doufejme, ze Ivo v následujících zápasech naplní důvěru, kterou do něj trenér Klár vložil.

Vary porazily Příbram na blocích dvanáct ku čtyřem a na utoku třicet čtyři ku devatenácti.

Ostrava 3:0 Kladno‌‌
25:20, 25:13, 25:19

Per to tam. V Ostravě máte tento obrovský nápis pořád před očima a domácí se podle toho rozhodně řídí. Na střelnici do Serezy přijelo Kladno. A domácí je doslova rozstříleli servisem.

Kladno na poslední chvíli představilo posilu na nahrávku. Slováka Filipa Palguta, který se po několika letech vrací na palubovky v české extralize. Vyžádala si to situace na nahrávačském postu. Sezonu měl odnahrávat Ondřej Fortuník, ten si ale přivodil v přípravě zranění a tak museli Kladenští zareagovat. Je ale otázkou, jestli zrovna nahrávač by dokázal v tomto zápase něco s výsledkem udělat. Ostravští totiž řezali do servisu a nedali Kladnu šanci ani v jednom setu. Ostatně tak to po utkání komentoval i trenér hostí, Milan Fortuník:

Dostali jsme zadarmo lekci z toho, co je to účinné podání. Postupně jsme skvěle podávajícímu soupeři podlehli ve všech činnostech a pod tlakem jsme nemohli odolávat. Ostrava vyhrála naprosto zaslouženě.

Vždyť už jenom porovnání samotného počtu es. Ostravští si připsali 15 přímých bodů, oproti tomu Kladnou pouze dva. Ostravský Ihnát si připsal rovnou 8 bodů na této činnosti. Od dobrého servisu se odvíjela i kvalitní obrana domácích, kde přehrála soupeře dvanáct ku pěti. Kladno tedy odjíždí s výpraskem, na který se bude snažit rychle zapomenout.

foto © VK Ostrava