Překvapivé výsledky se udály a začali nám míchat tabulkou.

VK Jihostroj České Budějovice, 25 bodů

Jihočeši jsou stále lídrem tabulky. Na programu měli jeden jediný zápas a na domácí palubovku jim přicestovali Kocouři z Příbrami, kteří navíc den předtím hráli na opačném konci republiky, v daleké Ostravě. Domácí určitě měli plán jasný, potvrdit roli favorita a získat plný počet bodů. V zápase se díky výrazné převaze na palubovku podíval i například mladý smečař Šulista a nebo navrátilci z marodky. Nahrávač Piskáček a blokař Ondrovič, který i začal zápas v základní sestavě. Možnost konečně protočit sestavou kvitoval i kapitán domácích Radek Mach:

Zápas jsme dobře takticky zvládli od začátku až do konce. Jsem hrozně rád za to, že se nám dostali na hřiště i mladší hráči.

A jestli si budějovičtí mysleli, že i přes výhru o první průběžné místo přijdou, byli jistě v šatně po zápase velmi překvapeni, protože..

VK DUKLA Liberec, 23 bodů

A to rozhodně v pátek nic nenasvědčovalo tomu, že by Dukla neměla po víkendu být na prvním místě tabulky. V prvním zápase zvítězili liberečtí v Praze, přestože nezačali úplně nejlépe a trenér Michal Nekola byl po zápase za tři body velmi rád:

Především gratuluji klukům, že získali tři body, protože tady se nebude nikomu hrát snadno. Pro nás velice cenné tři body. První set jsme se v nové hale rozkoukávali, zpočátku jsme špatně útočili. Ve třetím setu jsme v podstatě do stavu 20 stále prohrávali, pak pomohli střídači a otočili průběh třetího setu. Čtvrtý set jsme již dohráli bez potíží a to hlavně zlepšeným číslům na útoku.

Právě široké možnosti při stavbě sestavy by měla být jedna z velkých výhod Dukly v tomto zápasy nabitém formátu. Ke druhému utkání víkendu opět liberečtí cestovali za soupeřem, protentokrát na Odolena Vodu. Přivítal je ale houževnatý soupeř, který celý zápas tlačil servisem a dokázal se vyrovnat i s momenty, kdy se Dukla snažila vrátit do zápasu. Ta tak pohrdla možností posunout se na čelo tabulky a za prohru 0:3 nebere ani bod.

SKV Ústí nad Labem, 19 bodů

Ústečtí jeli potvrzovat roli favorita do dalekého Zlína. Co je mohlo hřát u srdce, že půjde o jediné utkání víkendu, jinak je ve Zlíně jistě přivítala tradiční mrazivá atmosféra. V zápase se ale hostům od začátku nedařilo. Hodně nervózní výkony hostí dokázali domácí přetavit ve vedení 2:0 na sety. Zlepšeným výkonem se vrátili hosté do zápasu, ale v tiebreaku nakupili mnohem více chyb než domácí a z dalekého tripu tak z pět do Ústí vezou pouze bod po prohře 2:3. Jedno z velkých překvapení pátečních zápasů je tak na světě. Zklamání neskrýval ani kapitán Ústí Luboš Bartůněk:

Jsme zklamaní, určitě jsme jeli pro víc než jeden bod. První dva sety jsme byli nedisciplinovaní, v pátém setu vyhrál šťastnější.

VK ČEZ Karlovarsko, 17 bodů

Karlovarsko bude sice dohánět zápasové manko, ale volný víkend po náročném zápasovém trojboji v Lize Mistrů se bude jistě hodit. Již následující víkend se vrací svěřenci trenéra Nováka do procesu zápasem s Odolena Vodou a rozhodně musí být na pozoru!

VK Lvi Praha, 17 bodů

UNYP Aréna je dobyta! Jak by řekl Varel Frištenský:Když to srovnám s výletem na Kokořín..... Je to tak, Lvi v tomto zápase odpor moc nekladli a když už měli šanci zápas otočit, tak vlastními chybami a nedůrazností na útoku vyrovnaný set odevzdali. Zkrátka, Dukla bere tři body a dobýt UNYP Arénu tentokrát zase taková bitva nebyla.

Nu nic borci, zejtra Zlín. Po čtyrech setech v nohách si druhý den Pražané sedli do busu a vyrazili do Zlína. Do toho Zlína, kde v pátek domácí v tie breaku sekli SKV, a dalo se tedy čekat, že to nebudou tři body zdarma. Opak byl pravdou. Praha jasně dominovala ve všech činnostech a vcelku v klidu si dokráčela pro plný počet bodů.

Po zápase se Zlínem, ale celá sranda vlastně začíná. Člověk by řekl, že když už jsou na půl cesty do Kyjeva, ( byli ve Zlíně ) tak budou kluci pokračovat na východ. Ne ne ne. Jeli zase zpět 8 hodin, aby se ráno potkali na Ruzyni a společně odlétli kamsi za Ural. Pojďme si to to tedy shrnout. 8h do Zlína, 8h ze Zlína, 2h let do Kyjeva, 8h busem do místa určení. Ještě že kluci hrajou až v Úterý a to proti Sportingu Lisabon. Držíme palce ať naberete síly a předvedete v CEV Challenge cupu to nejlepší.

AERO Odolena Voda, 14 bodů

Raketa víkendu! Po restartu soutěže se na palubovkách prohání úplně jiná Vodolka! Minulý víkend dvě vítězství a ne jinak tomu je nakonec i o tomto víkendu. Jak se rodilo šest bodů?

Páteční cesta na venkovní zápas do Brna, které ještě nepoznalo doma porážku. Zápas naprosto přesně zhodnotil trenér Martin Kop, který se vrátil po dvojzápasovém distancu zpět na lavičku:

Vyhrát v Brně za tři body je skvělé. Brno tady letos prohrálo poprvé. My jsme začali první dva sety výborně. Ve třetím setu domácí zahráli to, co jsme čekali. Dávali výborný servis a dobře bránili standartní situace. Z toho jsme se trochu rozsypali. Ve čtvrtém setu jsme se snažili udržet klidnou hlavu a je důležité, že jsme zvládli koncovku. Bylo to i trochu o štěstí, nám tentokrát štěstí přálo a vezeme tři body, za což jsme moc šťastní.

Aero nakopnuté vítězstvím v Brně doma v sobotu přivítalo Duklu, která den před tím vyhrála v Praze. Oba týmy tak měli na čem stavět. Kvalitní stoupající formu ale předvedli domácí, když celý zápas tlačili na favorita servisem a ve dvou ze tří setů ho ani nepustili do větší koncovky! Po překvapivé výhře v druhém zápasu 3:0 tak posbírali během víkendu úctyhodných šest bodů, díky čemuž poskočili v tabulce hned o dvě místa a špička tabulky je na dostřel. Aero má navíc na většinu týmů před sebou dva zápasy ztrátu.

Volejbal Brno, 14 bodů

Po skvělém začátku v sezoně se poslední dobou Brno krapet trápilo. A lepší náladu neměli na jihu Moravy ani po pátečním zápasu s Odolena Vodou, přestože se do sestavy vrátil po vleklém zranění nahrávač Truong. Domácí tvrz totiž poprvé v sezoně povolila a brněnští plyšáci na vlastní knoflíky okusili, jaké je to prohrát. Jestliže na začátku sezony drtilo Brno soupeře servisem, poslední zápasy si touto činností neumí úplně pomoct a soupeři toho využívají. Krom třetího setu se právě tato činnost dvakrát nedařila a i pro to prohra 1:3.

Bylo třeba se rychle oklepat, hned druhý dem, v sobotu, přijelo k odvetě Kladno, které si den před tím vyšláplo na Beskydy. Brno si ale pomohlo právě tím, čím prakticky nezaškodilo v pátek. Servisem. Na Kladno se tak snesla nepříjemná smršť servisů, která stála velkou měrou za konečnou výhrou 3:0 domácích. Toho i po zápase byl vědom i kapitán brněnského celku Michal Hrazdíra:

Všichni jsme rádi, že jsme opět ukázali, že domácí servis může rozhodovat o výsledku utkání. Dnes nás vždy vytáhl z nepohody a týmovým výkonem jsme vyhráli.

Black Volley Beskydy, 9 bodů

K jedinému víkendovému zápasu vyrazil Black Volley do středočeského Kladna. Po senzační výhře z minulého víkendu proti Lvům Praha si Beskydy jeli do Kladna pro body. Přecejenom Orli prohráli s poslední Příbramí a mají velké tréninkové manko.

V prvním setu Black Volley uválčil vítězství po chybě Hyzkého v koncovce. Ve zbytku zápasu ale takřka pořád vedli domácí. Beskydy se ale držely zuby nehty a krom třetího setu to vždy dotáhli do vyrovnané koncovky. Zápas nakonec skončil 3:1 pro domácí a Black Volley si tak může spravit chuť hned v pondělním televizním utkání proti Ostravě.

Fatra Zlín, 8 bodů

Zlín si potřeboval spravit po minulém víkendu náladu, a to se mu povedlo dokonale. Velkou měrou k tomu pravděpodobně i přispělo, že nechali doma odpočívat předchozí víkend Daniela Čecha, který potřeboval doléčit menší svalové zranění. K pátečnímu zápasu Zlínští přivítali favorizované Ústí nad Labem. SKV si ale nepřivezlo zrovna nejlepší formu a dovolilo domácím po velmi vyrovnaných dvou setech velmi nečekané vedení 2:0. Hosté hledali sestavu, která by byla schopná zápas otočit, což se nakonec trenéru Vašinovi povedlo. Po rošádách na postu univerzála dokázali ústečtí vyrovnat na 2:2. V tiebreaku pak byli domácí lepší zejména na servisu a bodových balonech a připisují si velmi cenné dva body.

Do sobotního zápasu tak základní šestka Zlína rozhodně moc sil nepošetřila. Přijeli Lvi Praha, kteří den před tím doma prohráli s Duklou. Svěřenci trenéra Pomra předváděli úplně odlišný volejbal, než den před tím Ústí. A bylo to i vidět na vývojích setů. Fatra celý zápas tahala za kratší konec a není pak jistě překvapením, že celý zápas prohrála 0:3. Ostatně všichni aktéři se po zápase shodli, že zápas skončil naprosto zaslouženě.

Kladno volejbal, 8 bodů

Kladno po poslední prohře s poslední Příbramí chtělo získat tři body a napravit si tak reputaci. Tato odpovědnost kladenských za výsledek přinesla dávku nervozity a prohraný první set. Zbytek zápasu pak měli Orli relativně pod kontrolou. Občas tedy dali Beskydům zbytečně čuchnout, ale nakonec se ze svých chyb dostali. Vyhráli 3:1 a vybojovali druhé vítězství v sezoně.

Za vítězství v zápase je Kladenský kormidelník Milan Fortuník obrovsky rád a věří, že je tato výhra nakopne do vítězné serie.

V přípravě na zápas bylo cítit, že chceme vyhrát za plný počet bodů a s tím se na hřiště vloudila i nervozita. Utkání jsme nakonec zvládli a jsme rádi za tři body. Je dobře, že jsme přerušili smolnou sérii, alespoň nám výhra vlije do žil energii a sebevědomí do hry

To se bohužel nestalo. Dalo se to trochu čekat. Orli jeli přece jen do Brněnské Kouničky, kde se tuto sezonu takřka nevyhrává.

Zápas byl v celku jasný a rozhodoval hlavně servis, kterým si domácí pravidelně pomáhali, když už se dostali do bodového manka. Skvěle hrající Římal a parádní týmový výkon nedali Orlům šanci a ti si tedy odváží z Brna tak maximálně špatnou náladu. I když to mají asi všichni vracející se z Brna :D .

VK Ostrava, 7 bodů

Před pondělím televizním slezským derby s Black Volley Beskydy měla na programu Ostrava jenom jeden zápas, ale o to důležitější. V pátek přijela poslední Příbram. Ostrava navíc neměla v poslední době na růžích ustláno a bezpodmínečně se potřebovala vrátit do hry. Přesně to se nakonec povedlo i protože se opět mohli spolehnout domácí na svůj dělový servis a nenechávali moc prostoru Kocourům, kde by se mohli realizovat. Trenér Václavík byl rád, že tým po porážkách nachází sebevědomí:

Po sérii porážek to bylo pro nás hodně nervózní utkání. Výhra za tři body je pro nás první krok, jak se vrátit do herní pohody. Ze zápasu si nejvíc cením koncovky druhého setu, do které jsme vstupovali s mankem a dokázali jsme vyhrát.

To bude potřebovat i proti Beskydům, které jsou na programu v televizní dohrávce v pondělí.

Euro Sitex Příbram

Trápení na posledním místě pokračuje. Přikládáme obě vyjádření trenéra Petra Klára. Nejdříve to ze zápasu, kde se střetli dva týmy v přímém souboji o poslední příčku v tabulce, který prohrála Příbram s Ostravou 0:3.

Gratuluji svému kamarádovi, kouči domácích Honzovi Václavíkovi, k vítězství. Ve druhém setu jsme dostali šanci k otočení zápasu, bohužel jsme závěr sehráli dětinsky a prohráli. Na extraligu je málo, když z pozice univerzála složíme za dva sety jen dva míče. To neodpovídá úrovni extraligy a na tom musíme zapracovat.

Ani po zápase ve favorizovaných Budějovicích (prohra 3:0) nebyl trenér Klár dvakrát nadšený..

Gratuluji soupeři k vítězství. Jsem rád, že si všichni naši mladí kluci mohli zahrát proti nejlepšímu klubu extraligy posledního desetiletí. Dostali jsme všichni dobře za uši a doufám, že to bude poučné pro další vývoj našich kluků. U nás není co chválit, individuální výkony stály za nic.

Jak z této mizérie ven? Další příležitost budou mít Kocouři v pátek doma s Ústím.