Další pětisetová bitva se šťastnějším koncem pro soupeře

I druhé vystoupení českého národního týmu na Mistrovství Evropy ve volejbalu mužů do 20 let doprovázela bouřlivá atmosféra zcela zaplněné kuřimské haly. Český výběr se si po prvním zápase, který prohrál těsně v tie-breaku, chtěl spravit chuť a do utkání se Srbskem vlétl vedením 2:0 na sety. Srbské hráče to nepoložilo, právě naopak – zápas dokázali srovnat na 2:2 a rozhodnout ho znovu musela až zkrácená hra. V ní mělo bohužel od začátku navrch Srbsko, a tak český tým podruhé za sebou na šampionátu prohrál 2:3.

První set začal tahanicí o každý míč (8:8), oba týmy vstoupily do zápasu koncentrovaně s vědomím, že každý získaný bod bude velmi důležitý pro postup do závěrečné fáze turnaje.  Zlom nastal za stavu 10:10, kdy se českým hráčům povedlo odskočit na 10:13. Srbsko se sice domácím dokázalo přiblížit na rozdíl jednoho bodu 15:16, fanoušky ale vzápětí nekompromisní smečí uklidnil Filip Ureš (15:17). Poté se právě tento hráč postavil na servis, a i přes pokus o zastavení rozjetého českého týmu time outem ze strany srbského kouče, tam setrval až do stavu 15:21. Srbsko se v koncovce ještě pokusilo na soupeře dotáhnout (20:22), útok Lukáše Čekety na 20:23 a vzápětí dva skvělé servisy z rukou kapitána Petra Špuláka však znamenaly vedení domácích 1:0 na sety.

Úvod druhého dějství byl opět vyrovnaný (5:5), tentokrát to ale byli srbští volejbalisté, kteří začali tahat za lepší konec (9:6). Česká odpověď na sebe dlouho čekat nenechala (12:13), když se v útoku blýskl opět Filip Ureš a Srbsko si vzalo oddechový čas. Následovalo eso Ureše a přesná smeč Jana Vodičky (12:15) a srbský kouč znovu zastavil hru time outem. Češi zářili i dál a po jejich vydařeném bloku byl stav už 13:18, Srbsko naopak kupilo chyby (14:21). Tým Přemysla Obdržálka už pak žádný zvrat nepřipustil a v koncovce proměnil hned první nabídnutý setbol (17:25).

Srbští hráči se však nevzdali a domácí museli stejně jako v předchozím setu dotahovat jejich vedení (10:7). Tentokrát ale Srbsko zpřesnilo hru, přitvrdilo v útoku a svůj náskok si drželo (18:13). Český tým se marně snažil dostat zpět do rytmu (21:13), a Srbsko se tak po výhře 25:16 radovalo ze zisku svého prvního setu na šampionátu.

Čtvrtý set byl bitvou o každý míč (6:6), Srbsko však vzápětí zopakovalo scénář z předchozích dvou setů a odskočilo na 10:6. I přes mohutnou podporu fanoušků se českým hráčům nedařilo přiblížit se svým soupeřům na dosah (15:10). Stav 18:12 znamenal oddechový čas pro domácí, ale ani po něm se český tým nedokázal zvednout a Srbsko výhrou 25:19 poslalo utkání do rozhodující zkrácené hry.

V tie-breaku Srbsko pokračovalo ve svém tlaku a ujalo se vedení 3:0. Český tým se snažil na srbské volejbalisty dotáhnout (8:6), rozjeté Srbsko se mu už ale zastavit nepodařilo. Po prohře 15:9 si tak Česká republika připisuje do tabulky jeden bod.

Srbsko – Česká republika 3:2 (20:25, 17:25, 25:16, 25:19, 15:9)

Sestava ČR: Špulák, Toman M., Čeketa, Baláž, Ureš, Vodička, libero Toman L. Střídali: Unzeitig, Kopecký, Drahoňovský

Přemysl Obdržálek, hlavní trenér ČR: „Dnešního výsledku je samozřejmě škoda, protože v prvních dvou setech jsme hráli docela dobře. Srbsko se pak bohužel rozehrálo a pro nás to bylo hodně těžké. Musíme si to teď vyříkat, protože s takovým přístupem se v nároďáku nehraje, což mě po včerejším dobrém výkonu mrzí. Je potřeba se zvednout a zítra ukázat, že volejbal umíme.“

Petr Špulák, kapitán ČR: „Prohra nás hodně mrzí, vedli jsme 2:0 ale bohužel jsme potom polevili, neudrželi jsme koncentraci a tím nás Srbsko porazilo. Začalo hrát lépe na servisu a nedělalo tolik chyb.“

Zdroj: Barbora Mertová

mertova@cvf.cz