Se změnou herního formátu aktuální extraligy mužů jsme nakonec museli přistoupit i ke změně formátu preview. Za normálních okolností jsme se chtěli před každým kolem věnovat jednotlivě každému zápasu a tak tomu doposud i bylo. Protože ale většina týmů odehraje zápasy dva, podíváme se nově vždy na jeden konkrétní tým a zaměříme se co ho čeká a nemine.

Pořadí týmů je dané pořadím v tabulce před herním víkendem.

Přivezou si dobrou náladu i z Liberce? foto © VK Jihostroj

VK Jihostroj České Budějovice

Budějovice jsou první v tabulce a aktuálně diktují tempo extraligy. Přestože nebyli poslední víkend úplně kompletní, podařilo se jim dvakrát přesvědčivě vyhrát. Brno nekladlo prakticky žádný odpor a Beskydům po druhém setu došel dech.

Tento víkend cestují k prvnímu zápasu na sever republiky, do aktuálně třetího Liberce. Pro Jihostroj to bude první střetnutí s některým z klasicky silných soupeřů. Otazník stále trochu visí ale nad marodkou týmu. Čeká Valerije Toduu a Radka Macha další dvojzápas? A nebo se již k týmu připojí slovenský blokař Peter Ondrovič. Nahrávač Miguel de Amo by pravděpodobně ze hřiště jen tak neslezl. Přesto trenér René Dvořák vyhlíží návrat Ondřeje Piskáčka.

Po cestě přes celou republiku pak v sobotu čeká soupeř o poznání jednodušší. V domácí hale v Českých Budějovicích přivítají jihočeši Fatru Zlín, která ve svém posledním zápase prohrála právě s Libercem. Zlín bude cestovat z Karlových Varů. Kdo pošetří více sil?

SKV Ústí nad Labem

Ústečtí se stále vyhřívají v horní části tabulky. Po čtyřbodové misi ve Slezsku, kde loupili v Ostravě a přivezli bod z Beskyd je čeká doma Volejbal Brno. Dojde tak ke střetu dvou týmů, které jsou zatím stoprocentní v domácím prostředí. Podaří se Ústeckým udržet domácí neporazitelnost? A nebo se bude Brno poprvé radovat z vítězství na venkovním hřišti?

Ústečtí v této náročné fázi soutěže, kde se hrají po sobě dva zápasy řeší především obsazení na postu univerzála. Kdo nastoupí proti Brnu? Ivo Kobolka? Nebo Filip Kramár? Co se týče zbytku týmu, tam má trenér Lubomír Vašina celkem pevně danou sestavu.

Po domácím zápase cestuje SKV k odvetě prvního kola - ano již jsme v polovině soutěže - k severočeskému derby do Liberce. Pamatujete si výhru Ústí z prvního kola? Podaří se zopakovat něco podobného i na palubovce soupeře? Duklu čeká jistě náročné domácí utkání s Jihostrojem..

VK DUKLA Liberec

Liberečtí mají kádr kompletní a také dostatečně široký. Trenér Michal Nekola je schopný postavit dvě naprosto vyrovnané šestky, což ukázali i při vzájemných přátelských zápasech po spuštění ligy.

K pátečnímu střetnutí přijede Jihostroj. Bude právě větší možný počet střídání výhodou pro toto utkání? V posledním utkání Dukla podlehla po pětisetové bitvě s Karlovarskem a jistě se bude chtít napravit dojem s dalším z favoritů na titul.

V pátek se dá očekávat velmi vypjaté utkání. Jak je ale zmíněno více, i kdyby stálo hodně sil, na sobotní utkání s Ústím nad Labem byl měl být schopný trenér vybrat klidně novou šestku. Právě tento hektický formát dvou zápasů v řadě by mohla být skvělá příležitost například pro mladého Radka Sudu.

Vary jsou na náročné cestování vybavené. foto © VK Karlovarsko

VK ČEZ Karlovarsko

Úřadující mistry čeká před Ligou Mistrů poslední zkouška a tou bude domácí zápas se Zlínem. V posledním zápase s Duklou si ukázali, že i s mladým nahrávačem Kočkou umí sehrát velmi dobrý volejbal. Navíc díky pouze jednomu zápasu o tomto víkendu mohou vrhnout veškeré síly právě do tohodle zápasu. Zapojit tak budou možná moct i čerstvou posilu - nahrávače Wessela Keemika z Holandska, který posílí tým po dobu absence klubové jedničky Lukáše Ticháčka.

A jestli se jim bude dařit servis stejně jako v druhé polovině zápasu s Duklou, tak se mají zlínští na co těšit. Cíl bude jasný. Co nejkoncentrovanější výkon a rychle z palubovky regenerovat. Hned prvního prosince totiž čeká karlovarské náročný třídenní program v Trentinu ve zmiňované Lize Mistrů.

Wessel Keemik:
Bez tří centimetrů dva metry vysoký nahrávač, který sbíral zkušenosti v Modeně v sezoně 18/19 a poslední sezonu odehrál v černohorské soutěži za Budvu. Je také součástí národního týmu Holandska. S Karlovarskem se již v minulosti potkal, když hájil dres právě Modeny, která čeká Vary i v tomto ročníku Ligy Mistrů.

Hrazdíra obklopen talentovanými spoluhráči. foto © Volejbal Brno / Viktor Šulc

Volejbal Brno

Brno je doma nekompromisní. Doma vychází ambicioznímu týmu pod vedením Ondřeje Marka prakticky všechno. Jakmile ale vyjede tým za hranice města, prozatím se nedaří navázat na domácí výkony. A to se týče zejména výkonů na servisu. Jak se bude dařit tradičním ranařům na podání? Martin Licek a Jan Pražák se jistě znovu opřou do servisu. Na tom v současné době stojí hra Brna a od této činnosti se hodně odvíjejí jeho výkony. Ústí nad Labem, páteční soupeř, ale dokázal podobnou strategii ustát například v Ostravě..

Sobotní zápas mají moravané pěkně po cestě. K druhému venkovnímu utkání se cestou domů zastaví v matičce Praze. Pražané ještě jistě mají v živé paměti první utkání sezony právě v Brně. Podaří se Brnu zopakovat tento husarský kousek? Nečeká je ale lehký soupeř. Od začátku sezony už se Lvi pěkně rozehráli a nejsou tím nesehraným mančaftem z prvního kola.

VK Lvi Praha

Jak se píše o pár řádků výše. Dojde na odvetu prvního kola, kde mají pražané brněnským co vracet. Prohru 0:3 jistě budou chtít odčinit stejným poměrem a odpíchnout se tak zase o kousek výš v tabulce. Výhodou pražanů je krom kompletního kádru i to, že první zápas hrají až právě v sobotu a tak nad Brnem, které bude mít již v nohách páteční utkání v Ústí, můžou mít určitou fyzickou výhodu.

Druhý zápas si nechali na neděli, kdy pocestují do Beskyd. Pro něž to bude bude jedno jediné utkání o tomto víkendu. A na jediný zápas proti ambiciozním Lvům měli hodně času regenerovat i se dostatečně takticky připravit. Lvi tak nečeká jednoduchá písemka. Rozloží trenér Tomáš Pomr síly mezi více hráčů? A nebo nastoupí Lvi v osvědčené sestavě a nebudou nic riskovat..

Lvi mají možnost se výrazně posunout v tabulce. Ve hře je 6 bodů. foto © VK Lvi Praha

Black Volley Beskydy

Jeden jediný nedělní zápas může být pro Jakuba Salona velkou výhodou a zároveň velkou zodpovědností. Nepřijede totiž žádné "béčko," ale Pražští Lvi. Vše se tedy může celý týden chystat právě na jednoho soupeře, který již bude mít v nohách sobotní utkání s Brnem.

Trenér domácích ale musí řešit i jiné nepříjemnosti. Americký blokař Matt August a jeden z nejvýraznějších postav letošních Beskyd si přivodil při posledním utkání s Ústí zranění kotníku a měl by být stále mimo. Šance se ale chopil Michal Čechmánek, který na konci zápasu svého kolegu skvěle zastoupil a velkou měrou přispěl k vítěznému tiebreaku. Ve vzduchu se také vznáší otazník nad absentujícím Milanem Moníkem, který laboruje s lýtkem. Bude již připraven k jedinému zápasu víkendu, a nebo potřebuje svalové zranění ještě chvilku?

VSC Fatra Zlín

Zlín si dá dvojboj po špičkových klubech extraligy. V sobotu čeká partu pod vedením Přemysla Obdržálka náročný souboj s Karlovarskem, po kterém hned budou cestovat do Českých Budějovic. Nezáviděníhodný trip. Jakýkoliv bod, který přivezou zpět na Hanou bude velkým úspěchem. A nebo naopak? Se zajímavou teorií přišel Karlovarský Daniel Pfeffer v rozhovoru pro klubový web:

Zlín je nepříjemný soupeř. A o to více v těchto podmínkách, kdy jsou haly bez diváků, což simuluje téměř identické prostředí, které bývá ve Zlíně na většině jejich domácích zápasů i v dobách, kdy jsou ochozy otevřeny. Zkrátka Zlín je v této době všude doma.

AERO Odolena Voda

Trenér Martin Kop si ještě odpykává trest a v pátečním domácím utkání proti Ostravě bude ještě sledovat své ovečky z tribuny, respektive z pohodlí svého domova na czechvolley.tv. Odolena Voda se v posledním ligovém zápase radovala poprvé z výhry v letošní sezoně. Odnesla to poslední Příbram. Přijede soupeř z Ostravy, který v posledních dvou utkáních utrpěl dvakrát porážku ve třech setech. Domácí AERO tak jistě bude chtít jistě v tomto trendu pokračovat. Celý týden se jistě připravují na kvalitní servis hostí. Jakmile domácí obstojí v této činnosti, měli by se radovat z potenciálního vítězství. Nic není samozřejmě tak jednoduchá, na druhou stranu Ostrava v posledních zápasech prostě není v nejlepší formě.

Aero navíc čeká o víkendu pouze jedno utkání. Druhým soupeřem, sobotním, mělo být Kladno. Ale:

Kladno Volejbal cz

Aktuálně naštěstí jediný tým, který se potýká s nakaženými virem Covid 19. Původně naplánované zápasy musí být přeloženy a kladenské pak čeká nepříjemné dohánění restů. Nejbližší zápas by měli odehrát ale již 1. prosince s Příbramí. Snad se dají Orli brzo do pořádku a svěřenci Milana Fortuníka naskočí opět do sezony.

VK Ostrava

Ostrava v prvním kole extraligy porazila Kladno 3:0. Od té doby ale zná jenom porážky. V posledních dvou střetnutích navíc nesebrala soupeřům ani set. Nalezli oponenti na ostravské potřebný recept? A nebo šlo jenom o dočasný výpadek. Reputaci budou chtít svěřenci trenéra Jana Václavíka napravit právě na Odolce v pátečním zápase, který pro ně bude, stejně jako pro soupeře také zápasem jediným. Rozjede se opět na servisu bomber Jakub Ihnát?

Pro Ostravu je to velmi důležité utkání s aktuálním přímým konkurentem v tabulce. Se čtyřmi body z pěti zápasů jsou na tom stejně jako Odolena Voda a případná výhra jeden z týmů výrazně posune od nelichotivých posledních příček v tabulce.

Euro Sitex Příbram

Poslední tým tabulky se nevídaně trápí. Připsal si pouze dva body za dva tiebreaky ze sedmi utkání. Je navíc potřeba upozornit, že na týmy, na které ztrácí svorně dva body má ale také náskok dvou utkání. Nůžky se tak nepříjemně otevírají a boj minimálně o předkolo play off se vzdaluje. Jak bude tuto situaci Příbram řešit? Trenér Petr Klár není dvakrát spokojený se svým nahrávačem Robertem Viiberem. A nebo to bude právě post trenéra, který se nejvíce třese?

Na napravení chyb a pilování herních dovedností ale dostávají Příbramští nějaký ten den navíc, protože o tomto víkendu je nečeká jediné utkání. To nejbližší by měli Kocouři sehrát s Kladnem. Zápase se snaží oba týmy přeložit na co nejdříve a mohlo by se odehrát již 1. prosince. Do té doby je jisté, že se na posledním místě tabulky nic nezmění..

úvodní foto © Jana Zlámalová / SKV Ústí nad Labem