Podobně jako česká extraliga, či ostatní evropské soutěže, se i současná, mnohými nazývaná nejprestižnější volejbalová liga této planety chýlí ke svému vyvrcholení. My se v dnešním článku podíváme na průběh poslední části této soutěžea na působení našich „želízek v ohni,“ konkrétně Jana Hadravy, Michala Fingera a Donovana Džavoronoka.

Začněme posledním jmenovaným. Donovan Džavoronok působí již pátou sezónu v týmu Vero Volley Monza, sídlícím ve stejnojmenném městě nedaleko Milána. V jednom z našich předchozích článků, popisujících tehdy probíhající boj o místo v semifinále italské Lega Pallavolo Serie A jsme zmínili, že tento tým byl naposledy součástí finálové čtveřice v sezóně 2002/03. Tento fakt dnes však již neplatí. Monza vstoupila do čtvrtfinálové série vítězstvím na domácí půdě 3:1 a s vizí toho, že pouze jedna výhra tento tým může poslat do semifinále, se vydali dobýt jihoitalské město Valentia. Soupeř však nebyl připraven složit zbraně, ba naopak. Jako znovuzrození naskočili hráči Valentie do prvního setu a svižně jej ukořistili 25:18. Druhý set se nesl v docela jiném duchu. Po dlouhé bitvě se však ze zisku opět radovali domácí 33:31. Podobný scénář měl i set třetí a zároveň poslední, když si jej do sbírky opět připsala Valentie 30:28. Ačkoli byl tento zápas navzdory konečnému výsledku 0:3 velmi vyrovnaný, Monza nedokázala udělat poslední krok k postupu, alespoň prozatím. Stav série 1:1. Teď to bylo kdo z koho, poslední zápas se odehraje opět v Candy aréně. Tento duel předčil veškerá očekávání. Jestliže se chcete podívat na výborný volejbal, tak mohu poslední zápas této série vřele doporučit. Nervy drásající pětisetovou bitvu nakonec ukončil mladý turecký univerzál Adis Lagumdzija útokem z handy a završil tak tuto napínavou sérii. Je rozhodnuto, Monza se v semifinále utká s volejbalovým gigantem z Perugie. Ta zvítězila proti Allianz Volley Milano 2:1 na zápasy.

Tým Sir Safety Conad Perugia bychom rozhodně mohli zařadit mezi současné světové špičky. Tento celek pod vedením legendárního Vitala Heynena je opravdu nabitý velkými jmény, jako je Wilfredo Leon (mnohými považován za nejlepšího volejbalistu na světě), Dragan Travica (legenda mezi italskými nahrávači), ukrajinský skokan Oleg Plotnytskyi, či libero Massimo Colacci. Tato semifinálová série dozajista slibuje skvělou podívanou.

Hned první zápas tento výrok potvrzuje. Na půdě výše zmíněného celku v hale Pala Evangelisti, která výjimečně, díky současné situaci, zeje prázdnotou, se odehrává skutečný trhák, který za stavu 14:12 ukončuje esem polský stroj kubánského původu, Wilfredo Leon Venero. Perugia vs Monza 3:2, stav série 1:0.

Druhý zápas této série byl sice podobně vyrovnaný, jako ten první, výsledkově však nikoli. Na půdě hostů ukořistila Perugia vítězství 3:1, čímž přesunula sérii za stavu 2:0 zase na domácí půdu. Poslední zápas byl už víceméně v režii domácích a tým kapitána Dragana Travici si došel pro vítězství 3:0 a zakončil tak vítězně semifinálovou sérii, čímž ukončil sezónu pro Donovana Džavoronoka a jeho spoluhráče, protože o třetí místo se v této lize nehraje. I přes tuto konečnou porážku se však jedná o nejúspěšnější sezónu tohoto týmu, který se v celém jejím průběhu mohl opřít o své dvě největší opory: Donovana Džavoronoka a Adise Lagumdziju, kteří se oba umístili v první desítce nejvíce bodujících hráčů soutěže.

Přesuňme se nyní trošku na jih, do oblasti střední Itálie. Do města Civitanova, kde sídlí současná volejbalová obdoba Realu Madrid. Tento tým skutečně nemá v posledních letech skromné ambice a složení jmen, která tento tým tvoří, tomu odpovídají. Osmany Juantorena, Yoandy Leal, Robertlandy Simón, Lucciano de Cecco jsou jen některé z řady opravdu zvučných jmen ve volejbalovém světě. Mezi tuto smetánku letos patří i český reprezentant, Jan Hadrava, avšak ten až na několik menších zásahů do hry stále čeká na svou příležitost, protože jak minulý trenér Ferdinando de Giorgi, tak i současný trenér Gianlorenzo Blengini zatím dávají přednost mladšímu Kamilovi Rychlickému na postu univerzála.

Foto: Facebook Lube Volley

Civitanova se v semifinále setkává s tradičním klubem Itas Trentino, ve kterém za svých nejlepších let působil i legendární český univerzál Jan Štokr, který s tímto týmem získal nejednu prestižní trofej, ať už z italské soutěže, nebo z evropských a světových klubových šampionátů. Do této série však Trentino, v čele s nahrávačem Simone Gianellim, nevstupuje v roli favorita.

To se však hned v prvním zápase, kdy po vynikajícím výkonu hlavně smečaře Ricarda Lucarelliho, ukáže jako nepodstatný fakt, protože Trentino na půdě soupeře bere první vítězství do svých rukou, po náročné pětisetové bitvě 3:2. Další tři zápasy této série však mají docela jiný průběh. I když dojde k několika těsným koncovkám, Civitanova jako by po úvodní prohře zapnula všechny motory a ve zbytku série si nechala vzít už pouhý jeden set. Civitanova vs Trentino: 3:1.

Udělejme nyní odbočku do jiné části závěrečné fáze soutěže, konkrétně se podíváme na dohrávku o 5.-12. místo, kde o konečné umístění bojuje mimo jiné i tým Gas Sales Bluenergy Piacenza, ve kterém působí další český reprezentant Michal Finger. Ten byl povolán do služeb tohoto klubu ve chvíli, kdy došlo k poranění kotníku u prvního univerzála, Gyorgy Grozera. Němec maďarského původu si při jednom ze zápasů bohužel odnesl zranění kotníkových vazů. Mezitím tedy dostal šanci i Michal Finger, avšak po několikatýdenní pauze se Grozer uzdravil a od té doby je opět upřednostňován před naším reprezentantem. V této dohrávce, která se hraje systémem každý s každým, se Piacenza před posledním zápasem s Ravennou drží na první, respektive páté příčce v tabulce. Tento zápas je naplánován na neděli 18.4.2021 od 18:00.

Ilustrační Foto: Gas Sales Bluenergy Volley Piacenza 

Pojďme se nyní podívat na samotné vyvrcholení soutěže a sice právě probíhající finálovou sérii. Většinu lidí by asi nepřekvapilo, že se ve finále ocitly právě tyto dva celky. Civitanova až na nešťastnou prohru ve čtvrtfinále ligy mistrů proplouvala sezónou jako nůž máslem a Perugia patří v posledních letech ke stálým účastníkům v bojích o titul.

Ve finálové sérii byl zatím odehrán pouze jeden zápas, který se odehrál v Perugii, kvůli jejímu umístění na první příčce v základní části soutěže. Ani domácí prostředí však nepomohlo k získání kýženého vítězství, protože tým Cucine Lube Civitanova přijel do Perugie více než připraven. Zvláště by se toto dalo říci o kubánském blokaři Robertlandy Simón Atiesovi, který předvedl výkon jako z jiného světa. Se svými 77% na útoku a celkovými 21 body tak velmi pomohl ve čtyřech setech svému týmu zajistit si vedení v sérii 1:0. Další zápas finálových duelů se odehraje v neděli 18.4.2021 od 18:00. Civitanova bude zaručeně chtít v domácím prostředí prohloubit rozdíl v sérii, zatímco Perugia rozhodně napne veškeré síly, aby skóre dorovnala. Tak či tak si jsem jistý, že to bude parádní podívaná.

Autor: Vladimír Mikulenka