Beskydy vs. České Budějovice

K prvnímu zápasu pohárového maratonu proti sobě nastoupili hráči Jihostroje České Budějovice a Blackvolley Beskydy.

Člověk by před zápasem řekl, že to bude jednoznačná záležitost pro Jižní stroj, ale opak byl pravdou. Blackvolley mlátil do servisu jak Smetana do vrat a na bloku kontinálně těžil z horšího příjmu Jihostroje. Když to ještě Beskydy doplnili skvělou hrou v poli, tak o vítězi prvního setu nebylo pochyb. Výhra 25:13 a Jihostroj se před druhým setem jde rozpinkávat v 12ti lidech.

Do druhého setu vstoupil Jihostroj po masivní rozcvičce všech 12ti lidí řádně připraven a hned z kraje setu vedl o pět bodů. Beskydy se ale nástupu jihočechů nezalekli a vždy, když se soupeř vzdálil o pár bodů, skvělou obranou skore srovnal. Ve vydřené koncovce však Petr Michálek dvakrát načapal na příjmu Moníka a pomohl tak Jihočechům k zisku druhé sady 25:23.

Forma Jihostroje roste stejně jako cena Bitcoinu a ve třetím setu Beskydy jen marně hledaly recept na stabilně hrající jihočechy, kteří zaveleli k obratu zejména trpělivým výkonem na útoku a stabilní obranou v poli a na bloku. Trenéru Dvořákovi se evidentně ulevilo a na jeho tváři se sem tam dá vidět i náznak úsměvu. Není se čemu divit. Na tabuli score svítí stav 25:17.

Osud tomu chtěl a Beskydy se ve čtvrtém setu vrátily do formy z prvního setu. Jihostroj si sice vypracoval náskok hned na začátku sady, ale Blackvolley ztrátu brzo smazal a v druhé půlce setu se bojovalo o každý bod. Jak se oba týmy dostaly do koncovky, začal se hojně využívat challenge. Hlavně na straně Jihočechů. Renému Dvořákovi se to skoro vždy zadařilo a tak sbíral "céčka" jako Michal David. Když jsem se při čekání na verdikt pokročilé kamerové techniky zeptal Petera Ondroviče kolik jich tam ještě Renda má, odpověděl že všechny. To bohužel Jihostroji nestačilo, prohrál 28:26 a Beskydy si tak parádním výkonem vynutili tie break.

Zkrácená sada se nesla v duchu každý chvilku táhne pilku a stav byl neustále plus minus dva body. Jako bůh z Jihostroje sestoupil Filip Stoilovič za zadní lajnu a dvěma esy posunul Jihostroj velmi blýzko zisku celého zápasu. Beskydy sice ještě kousaly, ale Valerii Todua zpečetil vítězství jihočechů nekompromisní smečí do debla.

Brno vs. Dukla

Za mě docela zbytečné utkání. Brno přijelo s týmem, který jsem z půlky ani neznal. No, není se čemu divit po těch výprodejích. Když už nic, tak si mladí alespoň zkusili atmosféru velkého volejbalu.

Můj komentář k zápasu bude stejně dlouhý a zajímavý, jako samotný zápas. Tedy 25:12; 25:18; 25:19.

VK ČEZ Karlovarsko vs. Lvi Praha

V pořadí třetí čtvrtfinále Českého poháru slibovalo velmi kvalitní sport. Vždyť proti sobě nastoupilo domácí Karlovarsko a ambiciozní Lvi Praha.

První set nám ukázal, že prognozy nelhaly. Na servisu se pálilo jak u Verdunu, hře z obous stran nechybělo nic. Skore se přelívalo ze strany na stranu a čekalo se, komu prvnímu povolí nervy. Bohužel pro hosty tíhu koncovky neunesl Skakič a po jeho autu trenér Pomr jen marně doufal v challenge, kde Lvi chtěli vidět teče. Nebyly. Set nakonec ukončil Paták dotekem saka a Vary tak slavily vítězství v prvním setu poměrem 25:22.

Celý druhý set by se dal shrnout do jedné věty. Je důležité míti Wieseho. Né že by ostatní nehráli dobře, ba naopak. Jenže Lukas je trochu jinde. Když je přihráno a to Vary měly, tak no chance. Lvi se trochu rvali s příjmem a to se pak špatně drží krok na ztrátě s varským brankostrojem. Vcelku pohodové vedení si Vary držely skoro celý set a bod po bodu ho zvyšovaly. Skore se nakonec zastavilo na stavu 25:19.

Třetí set začal vyrovnaně a vypadalo to, že se Lvi konečně nadechují k obratu. Vary ale nechtěly dát hostům čuchnout a Lukas Wiese s polečně s Patrikem Indrou začali budovat mírný, někdy až tříbodový náskok. Za stavu 20:17 se Lvi nadechli k poslednímu odporu a vyrovnali skore na 21:21. To bohužel nestačilo a Vary tak vyhrávají 25:23 a zítra se utkají v semifinále s SKV Ústí nad Labem.

Ústí vs. Kladno

Poslední zápas dne a pro mě ten možná nejzajímavější. Nemá totiž favorita. V lize se v domácím prostředí oba týmy vzájemně porazily a protože se v lize už nepotkají, může se o nadvládě jednoho nebo druhého klubu rozhodnout  na neutrální půdě.

První set začal nervozně na obou stranách a score se tak přelévalo jako na houpačce. Do koncovky si však Ústí přineslo pár bodíků náskok a i díky nevynuceným chybám Kladna získalo první sadu poměrem 25:21. Nutno dodat, že Ústí hrálo skoro celý set bez účka a Kramár nehrál ani jeden balon z doskoku.

Druhý set už nevypadal tak nervozně a i chyb bylo méňe. Do stavu 15:15 ani jeden tým nevedl o víc než dva body. Filip Kramár dokonce poprvé zaútočil zpoza trojky. Neúspěšně. Za stavu 17:15 pro Ústí začalo Kladno kousat a otočilo na 17:20. Prsty v tom nemělo Kladno, ale Bornemann, který dvěma outy pomohl Orlům k obratu. První setbol Kladenských odvrátil Marek Beer nekompromisní dekou, když si Palguta přečetl jako Babičku. Bohužel pro Ústí po skvěle takticky zvolené čelendži (nevim jak to skloňovat) trenéra Fortuníka ústecký Tibitanzl polevil v koncentraci na servisu a daroval tak Orlům druhý set. 25:23.

Do stavu 8:7 pro Ústí byla hra velmi vyrovnaná. Jenže pak netradičně jak na útoku, tak na bloku zatopil pod kotlem nahravač Bartůněk a spolu s pár nevynucenými chybami Orlů vykouzlil náskok 15:9. No jo, jenže neházejme Orly do žita. Středočeši zlepšeným servisem a obranou pomalonku polehonku ukrajovali z náskoku Ústí a vše dospělo v zápletku, kdy za stavu 23:21 pro Severočechy přišla takzvaná double challenge. Ústí řeklo, že netečovalo a Orli, že bylo SKV v síti. Oboje se potvrdilo, a tak bod putoval do Kladna. Zbytek setu si Ústí doztrátovalo a bere tak třetí set poměrem 25:23.

Kladno začalo set parádní šňůrou 5:0. Ústí se však nechtělo rozloučit se šancí vyhrát i čtvrtý set, podřadilo a postupně dotahovalo. Když ale bylo Ústí bodově na dohled, tak Kladno přidalo eso nebo dohrálo bodovku. No a tak to bylo až do konce. Středočeši si tedy zkušeně a v celku jistě došli pro vítězství ve čtvrté sadě a dotáhli tak zápas do tie breaku.

Kladno vstoupilo do tie breaku pravou, bohužel pro ně si začátek setu Ústečáci nenechali utéct a naopak začali sbírat body. O relativně slušný náskok v koncovce Ústí tak tak přišlo, ale nakonec upracovaně dotáhli zápas k vítěznému konci.