Jihostroj České Budějovice vs. Dukla Liberec

První body prvního semifinále Českého poháru si připsali hráči Liberce, ale hned v zápětí se ozval Jihostroj obranou na síti a v poli a rázem vedl 7:4. Liberec použil tu samou medicínu a skore korigoval. Pak se ale stalo něco nevídaného, Valirii Todua dal eso. Fakt, stalo se to. No nic, jedeme dál. Když už to vypadalo, že si Jihostroj vybudoval slušný náskok před koncovkou, tak ho Šimon Krajčovič svým jedovatým servisem smazal. Ba co víc, postral se o krásný náskok 19:22. Pak ale přišel na řadu Valda a parádním útokem a blokem vykřesal naději na zisk první sady. Proti byl bohužel pro Jihostroj Libor Leikep, který Valdu zhasnul parádním monster blokem na 23:25.

Jihostroj vstoupil do druhého setu parádním servisem a vybudoval si tak z kraje slibný náskok. Pak se do hry vložil Todua. Asi nepochopil trenéra Dvořáka, že má hrát hlavou a použil ji na příjmu. Pak udělal pár dalších chyb na bloku a útoku a Liberec rázem vede 9:7. Na hřiště jde místo ukrajinského hráče Polák. Na to, že do stavu 16:15 pro Jihostroj zkazila Dukla sedm servisů, je skore stále o jeden nebo dva body. Je až s podivem, jak hráči Dukly hrají v klidu, i když celý set prohrávají. Klid se nakonec vyplácí, protože otočka z 20:17 na 20:22 je hodna mistrů. Díky perfektní hře na bloku si Dukla došla pro výhru v druhém setu 23:25.

Je tady třetí set a začíná to být bitva. Čape se, blokuje se, challenguje se, kartuje se. Bohužel se moc neskládá. Teda aspoň Jihostroj. Dukla je odvážnější a zaslouženě vede 6:8. Jihostroj se ale nevzdává a uhrává superdlouhé výměny a tlačí na servisu. Díky tomu se otáčí i skore na 12:10. Je vidět, že Jihostroji to pod tlakem výsledku dílčího neúspěchu začíná slušet a pomalu si tvoří náskok 19:15 před koncovkou. Jenže přichází flashback z předchozích setů a Jihostroj trestuhoně přichází o vydřený náskok. Hlavní roly ve stíhací jízdě Liberce sehrál Šulista na servisu a stav je tak 19:19. Hodně nervozní koncovku ukončil stejný hráč jako tu první a to Libor Likep. Bohužel pro Duklu outem. Jenže rozhodčí ukázal teče. Vypadalo to, jako by se hlavní arbitr vylekal svým rozhodnutím a nechal se opravit od kamer. Ty ukázaly BEZ TEČÍ a mohlo se jet dál do čtvrtého setu.

Liberec vstoupil do setu dvěma perfektními bloky na univerzála Schoutena a po skvěle dohraných bodovkách vede 3:7. Náskok si vlastně budoval celý set. Je zvláštní, že Jihostroj začíná pravidelně otáčet až v momentě, kdy prohrává o pět bodů. Dukla zkušeně a s klidem sobě vlastním kráčí k postupu do finále. Trenér Dvořák by chtěl točit se sestavou ještě víc, ale dochází mu lidi. Dukla v koncovce nepolevuje, jak jsme dnes zvyklý od Jihostroje a důrazně bere čtvrtou sadu a celý zápas. Prvním finalistou je Dukla Liberec.

VK ČEZ Karlovarsko vs. SKV Ústí nad Labem

Přiznám se. Tenhle článek nepíšu přímo při zápase. Protože mi v ten moment přišlo, že by se to nedalo číst. Né že by nebylo o čem, ale chyběla tomu vyrovnanost a nebyla tam žádná zápletka. Nepřišlo mi vhodné odbouchat skore ve dvou větách a jít od toho. Ten zápas mě totiž šíleně bavil. Ano, hrával jsem kdysi za Ústí a mám radost, když se klubu daří.

Celý tento zápas by se dal shrnout do jedné věty. Je důležité mít serWIESE. Servis byl to, co stálo mezi Ústím a vyrovnaným stavem. Vary zkrátka měli víc útoků ( zrovna u Karlovarska beru servis jako první útok), a to se pak hraje blbě. Je tam ještě spousta herních činností, kde Vary dominují, ale nebudu vás tím zatěžovat. Chci se teď věnovat Ústí. Hele, jako klobouček. Ještě sem neviděl nikoho dostat docela jasně 3:0 a vypadat u toho vcelku dobře. Fakt, bavilo mě koukat na hru Ústí. Dřou v poli. Bartůněk vymejšlí bejkárny a vychází mu to. Parraguierre je na útoku chlap s gulema, a ikdyž SKV teče o pět bodů a přijde Borneman na servis, tak věřím, že dá pět es v řadě. Blokaři blokujou (dobře blokujou) a Kořínek dělá černou práci v poli přímo famozně, navíc přihrává nadprůměrem. Jasný vyhrály Vary, tak bych měl psát hlavně o nich, ale oni si slávy ještě užijou dosyta. Ústí si v téhle sezoně zaslouží respekt a kdybych mohl vybrat, kdo byl na poháru třetí, tak je to za mě rozhodně SKV Ústí nad Labem.