Před začátkem sezony jsme si vyzpovídali smečaře Adama Bartoše, který letos bude nastupovat za Čechům ne neznámý klub Nantes Rezé v nejvyšší francouzské soutěži.

Vy jste se teď vrátili zpět do Francie ze Švýcarska. Řekni prosím tě našim čtenářům, co jste tam dělali.

Byli jsme ve Švýcarsku na mezinárodním turnaji Coupe Fred Fellay. Původně tam měli být dva italské týmy Cuneo a Bergano. Potom domácí Ženeva a my. Přijeli jsme tam v pátek a dozvěděli jsme se, že Cuneo je nakažené, takže nedojede, takže na poslední chvíli museli organizátoři upravit systém turnaje. V sobotu jsme hráli dva zápasy, s Berganem a se Ženevou. Hráli jsme oba dva zápasy hned po sobě. Vždy se hrály tři sety a každý set byl za jeden bod. Italy jsme porazili 2:1. A byl to docela masakr, protože hned po skončení zápasu, po dvaceti minutách, začínal druhý zápas se Ženevou. Trenér dal pak možnost i lavičce a prostřídal. S těmi jsme prohráli, ale bylo to tak nastavené. Že první zápas půjdeme na plňáka a druhý se prostřídá, protože hrát pět hodin na kurtu je masakr, žejo. Druhý den jsme to měli podobné, akorát první zápas jsme hráli se Ženevou. Tu jsme porazili a pak s Cuneem prohráli. Ve výsledku jsme tak skončili na druhém místě, ale to pro nás nebylo tak důležité, protože jsme měli docela problémy v přípravě. Bylo docela zraněných, někteří i v karanténě. Takže pro nás konečně dobrý trénink taky v šestkách a celkově si myslím, že jsme spokojení s tím co jsme předváděli.

A co vás teď čeká? Už začíná liga, ale nehrajete. Proč?

Měli jsme začínat doma s Paříží, jenomže ti mají mladé účko na Mistrovství Evropy v Čechách a jejich první univerzál Robin Overbeeke je po operaci achilovky. Poprosili nás, a my jsme jim vyšli vstříc. Zápas je přesunutý. Takže nejbližší utkání je až ve druhém kole, a to v úterý v Tours. Takže pro mě takový peprný začátek.

Jak říkáš. Zápas proti Tours. Ty jsi v Tours absolvoval dvě štace, na začátku kariéry a teď loňskou sezonu. Ty jsi v té uplynulé docela dost odehrál, ale řekni nám v jaké pozici si tam přicházel a s čím jsi šel loni do Tours.

Když jsem se vracel do Tours, tak mě volal Hubert Henno a ptal se mě, jestli bych byl ochotný přijmout roli třetího smečaře. Pro mě bylo samozřejmě hodně důležité vědět, kdo tam bude. No a když jsem se dozvěděl, že jsou tam Nathan Wounembaina a Konstantin Čupković, kteří už jsou starší a vím, že tihle kluci už nejsou schopni zvládnout takovou porci zápasů s Ligou Mistrů, ligou jako takovou a pohárem, tak jsem do toho šel. Musím říct že jsem mě štěstí. Čupković se zranil a já jsem odehrál až na jeden zápas v sezoně úplně všechno. Nakonec to tedy pro mě dobře dopadlo, byl jsem hodně vytížený. Škoda toho že kovid ukončil sezonu, protože nám to ukončil přesně před Final Four poháru, takže jsem z toho byl takový docela smutný. Bylo to dobře rozběhlé, cítili jsme se dobře a mohli jsme něco vyhrát.

Ty jsi přestoupil z Tours do Nantes Rezé. Tam už asi ta pozice bude trochu jiná, když jsi měl takovouhle sezonu.

Samozřejmě. Zvažoval jsem možnosti, probíhala i komunikace abych v Tours zůstal- Nakonec to nedopadlo. V Nantes projevili zájem a navíc v téhle situaci mi nabídli smlouvu na dva roky. A pěknou smlouvu. Tak pro mě to byla i taková jistota do budoucna. A moje role v týmu? Asi bude o mnoho větší. Oproti Tours, kde je to vždy postavené na hvězdách ligy, tak teď bych měl být jedním z tahounů toho týmu i já.

Po těch letech ve francii ale už přeci jen patříš k těm známějším hráčům v lize. Jaká je zároveň výhoda, že už umíš francouzsky? Což se o tobě ví, že hezky umíš. Je všechno jednodušší?

Pro mě je to samozřejmě jednodušší. Plno věcí si vykomunikuju sám, nemusí se to řešit ani s agentama, jak rozumím, tak můžu zavolat, na plno věcí se zeptat. Takže je to super. Taky už znám fungování ligy a klubů, přeci jen už je to můj třetí francouzský klub. Je to pak pro mě všechno jednodušší.

Na druhou stranu v Nantes je docela silná česká stopa. Hrálo a trénovalo tam hodně českých osobností. Je to třeba i na tom nějak znát. Prohodí tam na tebe třeba někdo něco česky? Nebo jak se tam k tomu staví, k nám Čechům.

Tak samozřejmě všichni vzpomínají hodně na Aleše Holubce. Teď na Honzu Hadravu, ale že by tady na mě někdo něco prohodil česky.. Já si myslím, a i co jsem slyšel od kluků, tak z vedení se už hodně lidí vyměnilo. Takže asi krom manažera a prezidenta tady moc lidí nezůstalo. Samozřejmě jsem se i kluků na Nantes ptal, co tam hráli, měl jsem nějaké informace. Ale musím říct, že už je to úplně jiný klub. Hodně se tady toho změnilo. To fungování klubu mě opravdu hodně překvapilo, je na hodně vysoké úrovni a ty negativa co jsem slyšel od kluků co tady hráli, tak jsou asi už vyřešená, protože jsem na ně vůbec nedošel.
foto © Coupe Fred Fellay

A cíle pro sezonu s Nantes? Jak říkáš v klubu se hodně změnilo a šel nahoru. Jaké jsou tvoje osobní cíle a jaké klubové?

Já sám za sebe bych rád navázal a pokračoval ve výkonech, které jsem předváděl loni. Chci být prospěšný pro tým. To je můj cíl. A pevně doufám, že se nám povede uhrát nějaký pěkný výsledek. A týmový cíl jsme si ještě přesně neřekli. Máme hezky poskládaný tým a mám z něho dobrý pocit, ale je postavený na mladém nahrávači. Takže mu musíme pomoct a může to být nahoru a dolu a musíme mu určitě pomoct. Takže těžko předvídat. Ono i francouzská liga šla hodně nahoru, i kvůli krizi přišlo dost kvalitních jmen do Francie, protože ve Francii jsou nasmlouvané peníze zaručené a nic se nestrhávalo. A když už, tak úplné minimum. Takže těžko předvídat. Podle mě ta liga bude hodně vyrovnaná a ještě lepší než loni.

Děkuju za rozhovor Bárty a hodně štěstí do sezony!